Zaloty: wartościowy, lecz zapomniany zwyczaj

Zaloty: wartościowy, lecz zapomniany zwyczaj
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2018

Jeśli jest coś, co radykalnie zmieniło się w ostatnich latach, to jest to sposób rozpoczynania związków. Zaloty są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a w niektórych przypadkach już całkowicie wymarły. Kultura ekstremalnej prędkości opanowała nawet najbardziej nieoczekiwane obszary, w tym miłość. Kto dziś ma czas i odwagę na zaloty?

W wielu przypadkach relacje na całym świecie odbywają się na zasadzie „szybkich randek”. Wygląda na to, że zaloty nie są już nikomu potrzebne. Mimo to jest wiele par, które mają dość braku uczucia i magii. Innymi słowy, mają dość braku romantyczności.

„Miłości nie należy rozumieć. Trzeba ją jedynie okazać”

Paulo Coelho

Zaloty nie są wyłącznie dla ludzi. W rzeczywistości większość gatunków zwierząt praktykuje swoje rytuały, które można nazwać zalotami. Chociaż łączą się w pary i przedłużają gatunek instynktownie, nie wykonują tego bez „wstępu”. Funkcją tego procesu jest komunikacja, synchronizacja i przygotowanie terenu pod kątem biologicznym w celu maksymalizacji płodności.

Jednak wśród ludzi zaloty straciły swój prestiż. Są uważane za niepotrzebną dekorację. Mówimy: „zobaczmy, jak nam pójdzie”. Zaloty w ścisłym znaczeniu tego słowa przestały istnieć. Zamiast tego wysyłamy mieszane sygnały prowadzące do relacji, która z góry jest określona jako tymczasowa.

Często dwie osoby nie mają nawet pewności, czy ​​się nawzajem lubią. A zatem zastanówmy się, jakie gesty i zachowania określamy jako zaloty, które niebawem będą należeć do przeszłości. Oto kilka z nich…

Kwiaty, klasyczne zaloty

Kwiaty są uniwersalnym językiem i istotną częścią romantycznego związku. Kwiaty wręczone jako prezent bez żadnej konkretnej okazji, rocznicy czy święta są bezpośrednim przesłaniem miłości. Są komplementem, a jednocześnie miłym sposobem wyrażania zainteresowania.

Zaloty - kobieta i kwiaty

Dziś wręczenie kwiatów wymaga odwagi. Dla wielu jest to symboliczny i ryzykowny gest – może zostać odrzucony. Jednak trudno jest kręcić nosem na tak miły prezent. Niemniej jest to prawda – wręczanie kwiatów wymaga odwagi, ponieważ tym samym otwarcie deklaruje zainteresowanie tą osobą w sensie romantycznym. Tym samym wystawia obdarowującego na zranienie.

Telefony komórkowe nie są romantyczne

Strach przed odrzuceniem jest tak silny, że ludzie często szukają czegoś, co odwróci ich uwagę, aby nie musieli bezpośrednio wyrażać zainteresowania, jakie odczuwają wobec tej drugiej osoby. Telefony komórkowe nadają się do tej strategii idealnie. Pozwalają okazywać sporadyczną uwagę.

Jeśli wszystko idzie dobrze, żadna ze stron nie interesuje się telefonem. Jednakże, jeśli pojawia się pewne napięcie lub przebieg spotkania się komplikuje, zwracamy wzrok na ekran telefonu komórkowego, unikając niewygodnej sytuacji.

Wyłączenie telefonu i odłożenie go to też mogą być zaloty. Ten gest sugeruje, że zamierzasz poświęcić niepodzielną uwagę osobie, z którą rozmawiasz. Oznacza to również, że nie bawisz się w chowanego i wiesz, czego chcesz. Kiedy próbujesz zabiegać o czyjeś względy, ta osoba musi widzieć i czuć, że jest dla Ciebie ważna.

Co tworzymy?

To normalne, że ludzie czasem nie do końca wiedzą, w jakiej relacji się znajdują. Wszystko pozostaje niewypowiedziane. Uważamy, że nazwanie sytuacji ogranicza lub sugeruje zaangażowanie. Jednak zbyt długie pozostawanie w otwartym związku nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jest to doskonałe podłoże do nieporozumień.

Zaloty - para całuje się wśród fajerwerków

Wyrażanie zainteresowania kimś bezpośrednio nie oznacza, że ​​zmieni się to w coś jak „Fatalne zauroczenie”. Wręcz przeciwnie, zdefiniowanie relacji zapewnia, że ​​nie ma powodów do obaw lub błędnych założeń. Wyrażanie tego, czego oczekujesz od związku, jest sposobem na budowanie zaufania. W ten sposób Wasze relacje mogą układać się w bardziej naturalny sposób.

Piękne słowa

„Lubię Cię” nie zawsze wyraża Twoje prawdziwe uczucia lub pragnienia. Nie mówi to zbyt wiele osobie, która to słyszy. Jest to jedno z tych zestandaryzowanych wyrażeń, które niosą ogólną ideę, że chcesz utrzymywać relację z drugą osobą, ale nie nadają jej większego znaczenia.

Piękne, znaczące słowa nigdy nie wyjdą z mody. Wielu ludzi szczerze podziwia drugą osobę, ale jej tego nie mówi. Albo dlatego, że nie są przyzwyczajeni do wyrażania swoich uczuć, albo dlatego, że obawiają się sięgnięcia zbyt daleko, Może czują, że ta druga osoba pozostaje na dominującej pozycji. Ale nie ma powodu, aby się bać. Zaloty nie istnieją bez pięknych słów. Pielęgnują związek i nadają mu wyjątkową magię.

Zaloty - para patrzy sobie w oczy

Zaloty są ważne ze względu na szczególną atmosferę, jaką nadają relacji. Nie tylko czynią ją bardziej magiczną, ale także ustanawiają pełne miłości i szacunku wytyczne dotyczące związku. Pozwalają zachować tę czułość, która jest tak ważna w związku. Dlatego zaloty nie powinny odejść w zapomnienie…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.