Stephen Hawking i jego 21 refleksji na temat życia

Stephen Hawking był fizykiem i kosmologiem, którego interesowało nie tylko zobaczenie tego, co jest na niebie, ale także zrozumienie, o co chodzi w życiu.

Stephen Hawking

Stephen Hawking. Człowiek, który zbliżył nas do gwiazd. Człowiek, który stworzył teorie na temat wybuchów, czarnych dziur i powstania wszechświata. Geniusz, który odkrył zagięcia i fenomeny czasoprzestrzeni.

Stephen Hawking sprawił, że zaczęliśmy marzyć o podróżach w czasie przez czarne dziury. Mężczyzna ten zmienił nasz pogląd na wszechświat. Wszyscy go podziwiamy, ale tak mało o nim wiemy. Teraz już odszedł…

Był oddany nauce, był mędrcem naszej epoki, człowiekiem, którego osobowość emanowała charyzmą i siłą. Już od bardzo młodego wieku zaczął wyróżniać się swoim geniuszem i siłą intelektu. Jego życie natomiast smagały nieprzyjazne sztormy diagnozy bolesnej i nieuleczalnej choroby – stwardnienia zanikowego bocznego.

Wszechświat w dłoniach

Mimo negatywnych przewidywań lekarzy, Stephen Hawking przetrwał swoją ciężką chorobę, stając się tym samym wyjątkiem, fenomenem medycyny. Gdy w wieku 21 lat, studiując na Uniwersytecie w Oxfordzie usłyszał diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne, powiedziano mu, że nie przeżyje więcej niż dwa lata. Wbrew wszelkim oczekiwaniom i ku naszemu zachwytowi, jego umysł i ciało zadziwiały nas przez kolejnych 50 lat.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że z tego powodu naukowiec ten zasługuje na jeszcze większy podziw i zachwyt z naszej strony. Jest to wielka postać, która pozostawiła swoje dziedzictwo ludzkości. Nie chodzi tu tylko o wiedzę z dziedziny nauk ścisłych, takich jak teoria fizyki, astrofizyka, kosmologia i badania naukowe.

Stephen Hawking i jego przemyślenia

Kiedy myślimy o postaci, jaką był Stephen Hawking, nasuwa nam się całe mnóstwo pytań. Jednym z najciekawszych jest być może: “Jak to jest myśleć tak jak on?”. Prawda jest taka, że niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi na to pytanie.

Analizując jednak cytaty i wypowiedzi Hawkinga możemy uzyskać nieco głębszy wgląd w jego podejście do wielu kwestii i uznawane przez niego normy moralne. Możemy też poznać jego pogląd na jego punkt widzenia na życie, świat i kosmos.

Aby umożliwić Ci podróż przez przemyślenia Hawkinga, zebraliśmy te najciekawsze w jednym artykule. Są one wyjątkowe, głębokie i cenne. W ten sposób chcemy uszanować dorobek wielkiego człowieka, który niedawno nas opuścił. Warto je przemyśleć.

Cytaty Stephena Hawkinga czyli dziedzictwo geniusza

  • “Celem tego wykładu jest uświadomienie słuchaczom, że czarne dziury wcale nie są takie czarne. Nie są wiecznymi więzieniami jak kiedyś błędnie sądzono. Materia może wydostać się z czarnej dziury z obu stron, a nawet przenieść się w ten sposób do innego wszechświata. Jeżeli zatem czujesz, że jesteś w czarnej dziurze, nie poddawaj się: jest wyjście”.
  • “Wszechświat nie byłby prawdziwy, gdyby nie udzielał schronienia ludziom, których kochasz”.
  • “Nieważne, jak trudne może wydawać się życie. Nadzieję stracisz dopiero wtedy, gdy nie będziesz w stanie śmiać się z siebie samego i z życia ogólnie rzecz biorąc”.
  • “Żyjemy we wszechświecie rządzonym przez racjonalne prawa, które możemy odkryć i zrozumieć. Spoglądajmy w górę na gwiazdy a nie w dół na własne stopy. Staraj się nadawać sens temu, co widzisz i pytaj siebie, dlaczego wszechświat istnieje. Bądź ciekawski”.
  • “Nie boję się śmierci, ale nie śpieszę się aby umrzeć. Mam jeszcze całe mnóstwo rzezy do zrobienia”.

Stephen Hawking

Przeznaczenie a siła woli

  • “Uświadomiłem sobie, że nawet osoby, które twierdzą, że wszystko jest już z góry zaplanowane i że nie możemy zrobić nic, aby to przeznaczenie zmienić mimo wszystko rozglądają się w dwie strony zanim przejdą przez ulicę”.
  • “Inteligencja to zdolność dostosowywania się do zmian“.
  • “Ludzkość ma margines około tysiąca lat zanim sama się zniszczy za pomocą swoich wynalazków naukowych i technologicznych”.
  • “Aby przeżyć jako gatunek na dłuższą metę musimy podróżować ku gwiazdom i już dziś budować postęp ludzkości ku wszechświatowi”.
  • “Następnym razem, gdy usłyszysz, że ktoś neguje znaczenie zmian klimatycznych, powiedz mu, żeby wybrał się na planetę Wenus. Chętnie pokryję koszty podróży”.
  • “Einstein mylił się mówiąc, że ‘Bóg nie gra kosmosem w kości’. Wziąwszy pod uwagę teorię czarnych dziur, nie tylko gra, ale też czasem rzuca je tam, gdzie nie możemy ich zobaczyć”.
  • “Życie byłoby tragiczne… gdyby nie było tak śmieszne”.
  • “Największym wrogiem wiedzy nie jest ignorancja, lecz wyobrażenie o tym, że mamy wiedzę”.
  • “Rodzaj ludzki potrzebuje wyzwań intelektualnych. Być Bogiem i nie mieć już nic więcej do odkrycia musi być bardzo nudne”.

Memoriał Stephena Hawkinga

To, co czyni nas szczególnymi

  • Jesteśmy tylko rasą naczelnych na planecie mniejszej niż zwykła gwiazda, ale możemy zrozumieć wszechświat. To właśnie czyni nas wyjątkowymi”.
  • “Spokojne i ciche osoby to te, które mają najsilniejsze i najgłośniejsze umysły“.
  • “Ludzie dumni ze swojego ilorazu inteligencji to przegrańcy”.
  • “Ludzie nie będą mieli dla Ciebie czasu jeśli ciągle tylko narzekasz i jesteś niezadowolony”.
  • “Choć nad moją przyszłością wisiały czarne chmury, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, odkryłem, że największą radość sprawiało mi życie teraźniejszością”.
  • “Oczywiście, z powodu mojej niepełnosprawności, potrzebuję pomocy. Ale ja zawsze starałem się pokonywać ograniczenia wynikające z mojej choroby i żyć jak najpełniej. Przemierzyłem cały świat, od Antarktydy aż do stanu nieważkości”.

Stephen Hawking powiedział coś jeszcze: “Nic nie może trwać wiecznie”. Być może to prawda, być może w bardziej transcendentnym znaczeniu wszystko z czasem się rozpada, rozmywa i znika. Jeśli jednak chodzi o dziedzictwo, jakie pozostawił nam ten wielki człowiek, z całą pewnością przetrwa ono bardzo, bardzo długo.

Notka dla czytelnika: Gorąco polecamy obejrzenie filmu “Teoria wszystkiego”. Pokazuje on życie Stephena Hawkinga z nieco innej perspektywy. Bardzo ciekawe może się okazać również bliższe przyjrzenie się jego teoriom poprzez lekturę książek takich jak: “Krótka historia czasu”, “Wielki Projekt”, “Wszechświat w skorupce”, “Teoria wszystkiego”. Co ciekawe, używa się w nich języka zrozumiałego dla przeciętnego czytelnika nie dysponującego szeroką wiedzą astrofizyczną.

Scroll to Top