Joan Manuel Serrat o życiu i świecie – 10 cytatów

Joan Manuel Serrat o życiu i świecie – 10 cytatów

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2018

Joan Manuel Serrat to wyjątkowy artysta, a jego niezapomniane teksty są na to dowodem. Ten kataloński piosenkarz zasłynął dzięki swojej wyjątkowej zdolności zarówno do śpiewania poezji innych, jak i tworzenia własnej.

Trudno pozostać niewzruszonym po wysłuchaniu jego dzieł. Jest synem anarchistycznego ojca z klasy robotniczej, dzięki czemu przyzwyczaił się do patrzenia na życie z krytycznej perspektywy. Nazywa rzeczy po imieniu i nigdy nie owija w bawełnę. Czytaj dalej, aby poznać niektóre z jego licznych perełek mądrości, które dają nam wgląd w sens życia.

Joan Manuel Serrat jest obsypywany pochwałami przez całe życie. Od dziewięciu honorowych tytułów po oklaski jego publiczności na pięciu kontynentach. Jego wielki charakter i bogata wyobraźnia cieszy wiele pokoleń. Jako hołd dla niego wybraliśmy niektóre z jego najbardziej pamiętnych fraz.

„Wielkim wrogiem naszego społeczeństwa jest strach, strach przed utratą tego, czego nawet nie posiadamy, przed utratą rzeczy, które są w naszym zasięgu, ale których nie możemy zdobyć”.
-Joan Manuel Serrat-

Joan Manuel Serrat o życiu

Wiele stwierdzeń Serrata wzywa do ponownego odkrycia prawdziwego sensu życia. Weźmy na przykład: „Wszystko jest gotowe, woda, słońce, ale jeśli Ciebie tam nie ma, nie zdarzy się cud”. Tymi słowami artysta zachęca do tworzenia przy wykorzystaniu całego potencjału, jaki nas otacza.

Odnosząc się także do sensu życia, Serrat mówi: „Bez utopii życie byłoby próbą przed śmiercią”. Wierzy, że Utopia jest tym, co naprawdę może zmienić nasze życie. Jak możemy zbudować utopię? Podpowiedź znajdujemy w innym jego stwierdzeniu: „Wiem, czego szukam, bo wiem, co czuję.

Kobieta z rozpostartymi ramionami

Relacje

Joan Manuel Serrat wiele razy mówi o miłości i to właśnie te stwierdzenia są najbardziej znane. Zdecydowaliśmy się jednak wybrać te, które mówią o relacjach w bardziej ogólnym sensie. Tak jak ten: „Nie ma instrukcji: świat doznań i związków jest pełen nieprzewidzianych zdarzeń”.

Inne jego słowa mówią o czymś, co najwidoczniej zniknęło z naszego społeczeństwa – zaangażowaniu. Joan Manuel Serrat mówi: „Nadal wierzę w zaangażowanie. Wierzyłem w nie przez całe moje życie. I nigdy nie odrzucę idei, że człowiek jest panem swojej przyszłości”. Bardzo interesujące jest to, jak ten artysta łączy pojęcia przeznaczenia i zaangażowania. Drugie określa pierwszym.

Oto jeden z cytatów Serrata, który powinniśmy zapamiętać na zawsze. Mówi o tym, czym jest prawdziwe poczucie humoru i w jaki sposób jest obecne w naszych relacjach. „Są ludzie, którzy myślą, że jeśli śmieją się, gdy upada osoba niepełnosprawna, mają poczucie humoru. Powinniśmy się śmiać, kiedy to my sami upadamy, w ten sposób czerpiemy z tego o wiele więcej radości”.

Wielbiciel życia

Oto jedno z najpiękniejszych stwierdzeń Serrata: „Wolę kochać niż przezwyciężać, doświadczać niż ranić, raczej wygrywać niż tracić, całować niż walczyć, tańczyć niż paradować i cieszyć się niż się powstrzymywać. Wolę latać niż biegać, robić niż myśleć o robieniu, kochać niż pragnąć, raczej brać niż pytać. Przede wszystkim jestem wielbicielem życia”.

To urocze, jak Joan Manuel Serrat kojarzy życie z wrażliwością. Według niego czuć oznacza żyć. Prawdziwy puls życia mierzy się pasją, emocjami, uczuciami. Im są głębsze, tym bardziej intensywne życie.

Mężczyzna patrzy na zachód słońca

To, co znajome i to, co inne

Inny cytat pomaga zastanowić się nad walką z jakąkolwiek formą nietolerancji: „Znane rzeczy to komfort, inne rzeczy to stymulacja”. Jakie to prawdziwe! Codzienne rzeczy w życiu dają nam bezpieczeństwo i stabilność. To poczucie bycia „w domu”. Z drugiej strony, niecodzienne rzeczy sprawiają, że siadamy i coś zauważamy. Zachęcają do robienia różnych rzeczy i otwierania oczu na to, co nowe.

Joan Manuel Serrat mówi: „Mam wrażenie, że w życiu piszemy jedną piosenkę. Tę samą piosenkę. O ile oczywiście nie zdradzisz swojej własnej historii”. Oznacza to, że każdy z nas najpierw buduje kluczowe idee, które go określają. Od tego momentu wprowadza zmiany, ale zawsze używa tej samej esencji.

Byłoby świetnie…

Jeden z cytatów Serrata brzmi: „Byłoby wspaniale, gdyby nie było niczego pilnego w życiu, gdybyśmy nigdy nie ignorowali potrzeb, gdybyśmy mieli cel, gdybyśmy przeszli przez życie z prawdą zamiast komplementów i jeśli płacono by nam w dobrach, jeśli zawsze dobrze by nas traktowano i gdybyśmy zawsze mogli śmiać się do rozpuku”.

Chłopiec śmieje się w głos

Joan Manuel Serrat swoimi słowami zachęca nas do ponownej oceny idei spontaniczności i prawdziwego kontaktu ze światem i rzeczywistością. Aby ponownie odkryć dziecko, które każdy z nas nosi w sobie. Beztroski i szczodry aspekt, który mieszka w nas, a który jest ograniczany przez nasze gorączkowe życie, własne interesy, pieniądze i wszystko, co sprawia, że ​​wykonujemy obliczenia, zanim zaoferujemy siebie.

Jest mnóstwo wspaniałych stwierdzeń autorstwa Serrata, których nie mogliśmy uwzględnić z powodu braku miejsca. Kiedy słuchamy go lub czytamy jego słowa, wydaje się, że nic nie jest stracone, wszystko ma sens. Jego sposób opisu rzeczywistości rozkochał w sobie całe pokolenia. Joan Manuel Serrat jest bez wątpienia jednym z wielkich trubadurów naszych czasów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.