Samokontrola – jak ją w sobie rozwinąć? Wyznaczasz cele, jesteś zmotywowany do ich osiągnięcia i chcesz zmienić swoje przyzwyczajenia. Wiesz, że to jest zmiana, którą musisz wprowadzić, że będzie dla ciebie dobra, ale mimo to wciąż ponosisz porażkę.
Jeśli, myśląc logicznie, taka zmiana jest dla ciebie najlepsza, dlaczego trzymasz się autodestrukcyjnych zachowań?
Tym, czego ci brakuje jest samokontrola!
Brzmi znajomo? Wszyscy przez to przechodzimy, kiedy próbujemy podjąć się takich rzeczy jak przejście na dietę, wykonywanie większej ilości ćwiczeń fizycznych lub rzucenie palenia. Ale nie martw się! Naprawdę możesz poprawić i zmaksymalizować samokontrolę. Czytaj dalej, aby nauczyć się przydatnych narzędzi.
“Zwyciężanie samego siebie wymaga siły.”
-Lao Tse-
Samokontrola – aby ją poprawić monitoruj siebie
Prawda jest taka, że nie zawsze możesz powstrzymać się od robienia czegoś, o czym wiesz, że jest autodestruktywne. Myśląc w sposób racjonalny wiesz, że musisz kontrolować siebie, ale w pewnym momencie po prostu się poddajesz.
Mówisz sobie, że jeden hamburger będzie w porządku, że jutro możesz wrócić do swojej diety i dalej tracić na wadze. Obiecałeś sobie, że będziesz chodził na siłownię przynajmniej 3 razy w tygodniu, ale nic się nie stanie jeśli jeden raz nie pójdziesz, prawda?
Aby lepiej panować nad sobą w takich sytuacjach, pierwszym narzędziem, które powinieneś zastosować, jest monitorowanie, polegająca na zapisywaniu wszystkich zachowań, których chcesz uniknąć. Tylko staraj się nie nabawić obsesji na tym punkcie!
“Nie ma większego ni mniejszego władztwa, niż władztwo nad sobą samym.”
-Leonardo da Vinci-
Pomoże ci to wyobrazić sobie, jak często nie dotrzymujesz postanowień i uświadomisz sobie, że nie robisz tego “raz na jakiś czas.” Możesz także zapisywać chwile, w których zastępujesz takie zachowanie zdrowszym. W ten sposób podkreślisz wysiłek, który podejmujesz i użyjesz go jako pozytywnego wzmocnienia.
Ponowne przypisanie
W psychologii naukowcy zauważyli, że jedną z największych przeszkód dla samokontroli jest sposób, w jaki przypisuje się odpowiedzialność za swoje działania. Ma ono bezpośredni wpływ na sposób oceniania siebie i na zmiany zachowań, które wprowadzasz.
Jeśli nie ponosisz odpowiedzialności za swoje zachowania, nie będziesz mieć zbyt wiele samokontroli. Będziesz myślał, że nie możesz nic zrobić, aby zmienić sytuację, więc nie ma sensu próbować. W konsekwencji może rozwinąć się poczucie smutku, a nawet depresja.
Dlatego powinieneś ponownie rozważyć, kto jest odpowiedzialny za twoje działania. Spróbuj wykonać następujące ćwiczenie: pomyśl o pozytywnych i negatywnych zdarzeniach, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni i określ zakres odpowiedzialności, który spoczywał na tobie w każdym z tych przypadków.
Określ procent, który zależy od ciebie, od innych ludzi i od przypadku. Pomoże to dostrzec rzeczywistość sytuacji i sprawdzić, gdzie można zmienić wynik, co pomoże zmienić twoje zachowanie.
Wyznaczanie celów
Czasami ludzie mają problemy z samokontrolą, ponieważ wyznaczają sobie nierealne cele. Na przykład, jeśli powiesz sobie, że już nigdy nie zjesz węglowodanów, lub że będziesz chodził na siłownię 6 razy w tygodniu, istnieje większa szansa na to, że poniesiesz porażkę.
Dlatego ważne jest, aby dostosować się do rzeczywistości. Zamiast tego łatwiej jest wyznaczyć sobie niewielki cel, który można osiągnąć stopniowo. W ten sposób możesz krok po kroku zwiększać wymagania, podczas stawiania sobie kolejnych.
Cele te powinny być pozytywne, realistyczne, konkretne i znajdować się pod twoją kontrolą. Na przykład, zamiast iść na siłownię 6 razy w tygodniu, zaplanuj chodzenie tam 3 dni przez 2 miesiące, potem 4 przez następne kilka miesięcy, aż będziesz w stanie osiągnąć 6. Łatwiej będzie tym zarządzać, prawda?
“Pierwsze i największe zwycięstwo to zwyciężenie samego siebie.”
–Platon–
Wzmocnienie
Najprostszym sposobem na poprawę i utrzymanie zachowania jest wzmocnienie. Możesz wzmocnić swój nowy nawyk na wiele sposobów, sprawiając sobie drobną przyjemność, robiąc zakupy lub robiąc coś mniej materialistycznego, jak mówienie sobie, jak dobrze ci idzie – wszystko to wzbudzi więcej pozytywnych emocji.
Możesz stworzyć dwie listy wzmocnień. Po pierwsze, zrób jedną z różnymi poziomami satysfakcjonujących działań, które reprezentują różne poziomy nagród w zależności od tego, czego wymaga dane zachowanie. Ta lista może wahać się pomiędzy kupieniem sobie ulubionych cukierków do udania się na wymarzone wakacje.
Po drugie, możesz zapisać swoje pozytywne cechy i zalety (tzn. jestem konsekwentny, zamierzam to osiągnąć, robię dobrą robotę itp.). Mów sobie takie słowa natychmiast po zakończeniu zachowania, które próbujesz wzmocnić. Samokontrola to również pozytywne afirmacje.
Jeśli zdecydujesz się ćwiczyć posługując się narzędziami, które zawarliśmy w tym artykule, bardzo ważne jest, aby być konsekwentnym, ponieważ tylko w ten sposób poprawisz samokontrolę. A to jest warte wysiłku!