Zależność emocjonalna jest czymś o czym ludzie zwykle mówią w kontekście małżeństwa lub związku.
W tym sensie jest to złożony stan psychiczny, który uniemożliwia danej osobie zakończenie szkodliwego związku. Nawet jeśli zdaje sobie sprawę z problemu, nie jest w stanie zerwać więzi z partnerem, ponieważ wierzy, że w ten sposób wyrządzi więcej szkody niż pożytku.
Jest to niezdrowy rodzaj związku, który poważnie wpływa na poczucie własnej wartości osoby uzależnionej. Idealizuje swojego partnera i bardzo boi się samotności.
Gdyby związek się zakończył, doświadczyłaby kompletnej rezygnacji. Niczym w prawdziwym nałogu, tworzy niezrównoważoną i destrukcyjną więź.
Jednak zależność emocjonalna nie występuje tylko w romantycznych związkach. W rzeczywistości są jeszcze dwa inne typy o których chcielibyśmy dziś opowiedzieć.
Zależność emocjonalna pojawia się nie tylko w romantycznych związkach: jak to wygląda w przypadku rodziny?
Zależność emocjonalna w rodzinie ma miejsce, gdy jeden jej członek wykazuje niezdrowe przywiązanie do drugiego. Jego zachowanie jest obsesyjne i przytłaczające i wydaje się dziwne dla drugiej strony.
Jednym z przykładów może być rodzic, który musi kontrolować jedno ze swoich dzieci i wiedzieć, co się dzieje z nim przez cały czas.
Nieustannie do niego dzwoni i czuje potrzebę by z nim rozmawiać. Typowe zachowanie obejmuje założenie, że wydarzy się najgorsze i potrzebę sprawdzenia, że u dziecka wszystko jest w porządku.
Co się stanie, gdy dziecko zapragnie większej niezależności? Rodzic zaczyna grać ofiarę, płacząc i używając innych technik manipulacyjnych. Próbuje zrobić wszystko, by nie stracić dziecka, które stało się centrum jego wszechświata.
Jeśli nic z tego nie zadziała, dzwoni coraz częściej a relacja taka staje się coraz bardziej przytłaczająca.
Z drugiej strony są także zależne dzieci, które zawsze potrzebują opinii rodziców, aby czuć się bezpiecznie. Nie są w stanie nic zrobić ani podjąć żadnej decyzji bez uprzedniego uzyskania ich zgody. Uzależnione dzieci odmawiają wykorzystania pewnych możliwości, ponieważ boją się opuścić rodziców.
Zależność emocjonalna w rodzinie może być spowodowana przez niestabilne więzi emocjonalne lub deprawację emocjonalną.
Nie jest dobrze normalizować niezdrowe style przywiązania. Dlaczego? Cóż, jak już zobaczyliśmy, te niezrównoważone, szkodliwe związki mogą mieć poważne konsekwencje.
Ponadto wiele relacji trwa w takim stanie ponieważ istnieje wzajemna zależność. Rodzice wychowują dziecko, centrum swojego życia, tak aby czuło się niepewnie i było zależne od nich.
Zależność emocjonalna pojawia się nie tylko w romantycznych relacjach: przyjrzyjmy się relacjom społecznym
Ludzie, którzy pasują do tej kategorii aby czuć się akceptowani muszą zyskać uznanie w oczach innych. Może dlatego spędzają tyle czasu, martwiąc się o problemy innych ludzi i zapominając o własnych. Próbują zwiększyć swoją samoocenę, korzystając z zewnętrznych źródeł.
W ten sposób odnajdują w życiu sens. Muszą być połączeni z innymi, służyć pewnym celom, poświęcić się, aby inni byli szczęśliwi, a tym samym uszczęśliwić samych siebie. Jak wiemy, tacy ludzie uzależniają swoje szczęście od innych.
W swoim środowisku społecznym ludzie uzależnieni emocjonalnie zawsze troszczą się o zadowolenie innych osób. To powstrzymuje ich przed posiadaniem zdrowego poziomu asertywności.
Tracą dużo energii, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej, budując relacje, które zwyczajnie przynoszą im rozczarowanie.
Ludzie emocjonalnie zależni pragną wyłączności od bliskich im osób.
Nie chcą jedynie wyłączności od partnera, rodziny lub przyjaciół, ale połączenia wszystkich trzech. Nie znają żadnego innego sposobu na odniesienie się do ludzi, których kochają. Dlaczego tak się zachowują? Ponieważ myślą, że oznacza to, iż druga osoba o nich dba.
Ale co z nimi samymi? Ludzie emocjonalnie zależni poszukują ludzi autorytatywnych, manipulujących i narcystycznych. Przyciągają ich ludzie, którzy na początku wzbudzają zaufanie, choć później okazuje się to fałszywe.
Zależność emocjonalna jest trudnym, nieszczęśliwym sposobem na życie. Nie dzieje się tylko w romantycznych związkach. Dlatego ważne jest, aby wykryć ją wcześniej i położyć jej kres. Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może rozwinąć uzależnienie emocjonalne, co często bywa nawet mylone z prawdziwą miłością.
Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze. Idealizowanie i ustalanie priorytetów innych osób ponad własne spowoduje, że oddalisz się od najważniejszego rodzaju miłości – takiego, który powstrzyma emocjonalną zależność: miłości własnej.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Rachel Bara