Toksyczni przyjaciele kradną Ci Twoje szczęście

Toksyczni przyjaciele kradną Ci Twoje szczęście

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2018

Toksyczni przyjaciele są szkodliwi dla Twojej duszy, ducha, a nawet zdrowia.

Jeśli mamy przyjaciół, którzy wysysają całą naszą energię, mogą to być toksyczni przyjaciele, próbujący ukraść nasze szczęście. A każdego, kto pragnie ukraść choćby nieco Twojego szczęścia, po prostu należy usunąć ze swojego życia, ponieważ prędzej czy później Cię zrani.

Masz toksycznych przyjaciół w swoim życiu? Aby się dowiedzieć, czy inne osoby kradną Twoje szczęście, musisz wreszcie zacząć szanować siebie i myśleć o tym, co jest dla Ciebie najlepsze.

Twoimi prawdziwymi przyjaciółmi będą ci, którzy Cię wspierają. Ludzie, dzięki którym stajesz się lepszym człowiekiem i czujesz się dobrze. Nigdy nie odbiorą Ci pewności siebie ani nie sprawią, że poczujesz się źle.

Jeżeli nie masz pewności, czy otaczają Cię toksyczni przyjaciele, zacznij oceniać swoje samopoczucie, gdy znajdujesz się w pobliżu nich. Poniżej znajdziesz kilka rodzajów takich przyjaciół, którzy łatwo mogą ukraść Ci szczęście. Podkreślimy cechy, które najlepiej ich definiują.

“Gardź opinią toksycznych ludzi. Uwolnij się od krytyki, a wtedy uwolnisz się od każdego ich słowa i czynu. Nie idealizuj. Nie oczekuj niczego od nikogo.”

-Bernardo Stamateas-

Dziewczyna siedzi na krześle trzymając telefon na kolanach

Toksyczni przyjaciele to ci, którzy Cię wykorzystują

Są tacy toksyczni przyjaciele, którzy piszą do nas tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują, lub dzwonią, by prosić o przysługę. Możliwe, że gdy rozmawiasz z takimi ludźmi, czujesz się wykorzystany. Jeśli przyjaciel  dzwoni lub pamięta o Tobie tylko, gdy potrzebuje przysługi, wtedy on lub ona nie jest Twoim przyjacielem.

Jednakże jeżeli chcemy zachować całkowitą uczciwość, przyznajmy, że do pewnego stopnia czasami używamy naszych przyjaźni na własną korzyść, lecz niekoniecznie to musi być źle traktowane, dopóki wartość przyjaźni jest doceniania, a pomiędzy wami istnieje bliska więź.

Jeśli jacyś przyjaciele proszą o przysługę nie poprawiając przy tym samopoczucia nikogo z nas, wtedy w Twoim życiu nie powinno się znaleźć miejsce na takie osoby, bo są to toksyczni przyjaciele.

Pesymistyczny przyjaciel

Szczerość jest bardzo rzadko spotykana i nie ma to nic wspólnego z negatywizmem. Ale gdy przyjaciel zawsze Ci wmawia, że nie zrobisz czegoś, że wszystko jest źle lub widzi tylko negatywną stronę, z pewnością jest to problemem.

Dobrze jest mieć przyjaciela, który mówi do Ciebie szczerze, jest śmiały, by wskazywać Ci na rzeczy w Twoim życiu, które Ci szkodzą. Czasem ból jest potrzebny do wyleczenia, tak jak ukłucie alkoholu do oczyszczenia rany. Jednak ktoś, kto robi to przez cały czas, może wyrządzić Ci poważną krzywdę.

“Kocham ludzkość, lecz nie lubię ludzi”

-Mafalda (from Quino)-

Dziewczyna zasłania ręką twarz

Narzekający przyjaciel

To prawda, że każdy może mieć zły dzień (nawet najbardziej pozytywni ludzie również mają szare dni), i że czasami narzekanie, jeśli ma charakter okazjonalny, jest dobrym rozwiązaniem, by poprawnie ukierunkować złą energię.

Ale przyjaciele, którzy pozwalają nam się rozwijać, nie spędzają całego dnia zachowując się w taki sposób. Ludzie ciągle marudzą. Nie chcą przejąć kontroli nad własnym życiem próbując zmienić rzeczy, które nie sprawiają im przyjemności.

Zamiast tego wolą obwiniać innych za to, co się dzieje złego, nie przestając żałować o tym, co mogło być. Takiego rodzaju toksyczni przyjaciele będą próbować Cię obwinić nawet za ich własne niepowodzenia, sprawiając, że poczujesz się źle. Twoje szczęście się zmniejszy. Nie dawaj im tej mocy!

Ci, którzy krytykują wszystko

Jeśli ktoś przez cały czas krytykuje Twoje życie, to, jak się ubierasz, lub cokolwiek innego w Twoim życiu, nie jest to dobry znak. Jest ogromna różnica między krytyką konstruktywną a krytyką złośliwą. To również są toksyczni przyjaciele.

Toksyczni przyjaciele - Jedna dziewczyna szepcze coś innej do ucha

Ludziom, którzy są przyzwyczajeni do krytykowania, nie zajmie dużo czasu, by przenieść tą postawę na inne aspekty swojego życia. Istnieje jednak ciekawy paradoks: toksyczni przyjaciele, którzy specjalizują się w krytyce wobec innych, nie są specjalistami do krytykowania samych siebie.

Więc, jeśli masz przyjaciela, który krytykuje wszystkie Twoje plany i projekty, prawdopodobnie wyspecjalizował się w krytykowaniu wszystkiego, co mu się nie podoba. Przekazuje Ci swoje niezadowolenie ze świata. Jesteś otuchą dla jego frustracji, ponieważ znajdujesz się w gronie najbliższych mu ludzi.

“Obserwuj cynicznych ludzi, a przekonasz się, że mają braki we wszystkim.”

George Patton

Zrozum, że z definicji przyjaciel jest kimś, kto nam pomaga i inspiruje nas. Ale również jest osobą, do której mamy kredyt zaufania i wierzymy na słowo, ponieważ traktujemy ją w taki sposób.

Jest to idealny schemat, lecz często, jak już wiemy, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Często obok nas znajduje się osoba, przebrana za przyjaciela, która nieustannie i głęboko niszczy nas. Pamiętaj, że toksyczni przyjaciele nie powinni mieć miejsca w Twoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.