Nauki Tao dają nam mądre wskazówki jak radzić sobie z trudnymi ludźmi, z tymi osobami, które okradają nas z energii i które często rzucają nam kłody pod nogi. Zgodnie z zasadami Lao-Tse, w tych przypadkach najlepszą radą jest zachowanie spokoju, wyrzucenie negatywnych emocji i odebranie mocy tym, którzy lubią zakłócać spokój innych.
Jeśli przyjrzymy się najnowszym publikacjom, które mówią o tym, jak poprawić nasz styl komunikacji i jak osiągnąć sukces w pracy, zawsze powraca ten sam temat: potrzeba nauki radzenia sobie z trudnymi ludźmi. Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ta etykieta nadaje nazwę puszce Pandory i dlatego powinniśmy zdefiniować przede wszystkim to co rozumiemy przez „trudne osobowości”. Nauki Tao z całą pewnością zasługują na naszą uwagę.
Świat biznesu i coachingu jasno pokazuje nam, że aby przetrwać w naszych kontekstach społecznych, musimy współistnieć z bardzo konkretnymi profilami osobowości. Mówimy o ludziach pasywnie agresywnych i narcystycznych. Są to istoty, które pojawiają się niemal w każdym scenariuszu, wykorzystują słowną obrazę, manipulację i czasami sama ich obecność pogarsza nam nastrój.
W ostatnich latach wiele publikacji, których celem jest nauczenie nas radzenia sobie z tego typu sytuacjami, bazuje się na naukach Tao z kilku powodów. Pierwszy z nich, to nauka poprawnego obchodzenia się z emocjami, drugi to nauka właściwego zarządzania tymi stanami, z którymi będziemy mogli w końcu zmierzyć się z nadużyciem władzy, wprowadzić ograniczenia i poprawić nasz sposób komunikacji.
Nie ma znaczenia, że teksty Lao-Tse istnieją już od wieków. Mądrość w nich zawarta nadal jest bardzo przydatna.
1. Nauki Tao a kontrola trudnych ludzi bez konieczności walki z nimi
“Kontrolowanie wroga bez walki z nim to najważniejsza z umiejętności”.
-Gichin Funakoshi-
W naukach taoizmu często mówi się o podobieństwie życia do płynącej rzeki. Pozwalanie sobie na dryfowanie po wodzie bez oporu jest częścią tej harmonii, którą wszyscy powinniśmy się cieszyć.
Koncepty takie, jak walka, konfrontacja lub stawianie oporu to kompletne przeciwieństwo tej idei. Idei, która zwyczajnie zachęca nas, byśmy żyli w pogodzie ducha i spokoju. Dlatego też każdy, kto zdecyduje się, na przykład, na korzystanie z kłótni, na nieustanną konfrontację z trudnymi ludźmi, znajdzie jedynie zniechęcenie i ogromną frustracją
Wybór “nie walki” wcale nie oznacza poddania się innym. Oznacza to przede wszystkim nie dawanie władzy tym, którzy na nią nie zasługują, wybieranie mądrości nad przemocą i szukanie spokoju tak, aby niepokój nas nie sparaliżował.
2. Opróżnij filiżankę negatywnych emocji
“Pustka jest najlepszym punktem wyjścia… Porzuć wszystkie swoje uprzedzenia i bądź neutralny. Czy wiesz, dlaczego ten kubek jest tak przydatny? Ponieważ jest pusty”.
Trudni ludzie często potrafią popsuć nasz dzień jednym słowem lub komentarzem. Bez względu na to, jak absurdalne jest ich przesłanie, ich działania wywierają na nas negatywny wpływ. Jedną ze wskazówek, które przekazuje nam nauka Tao, jest to, że im mniej jesteśmy reaktywni, tym więcej miejsca nam zostanie, by myśleć logicznie.
Starajmy się więc kontrolować cierpienie i negatywne emocje. Gdy trudna osoba wykona swój manewr, policzmy do 10 i głęboko oddychajmy. Nikt nie ma prawa zepsuć nam dnia, więc odsuńmy na bok gniew, złośliwości i zły humor, jeden po drugim…
Umysł musi być jak puste pomieszczenie, w którym zły wiatr wlatuje przez drzwi, by za chwilę wylecieć przez okno.
3. Bądź proaktywny, a nie reaktywny
Trudni ludzie czasami zamieniają nas w ofiary ich chorej sztuki. Stopniowo gromadzimy tyle nienawiści, dyskomfortu i frustracji, iż ryzykujemy najgorszą z możliwych reakcji. Tak nie powinno być. Wcześniej czy później będziemy żałować tej reakcji, a zwłaszcza wcześniejszego nie ustalenia granic samemu sobie.
“Nie bądź niewolnikiem nikogo ani niczego, znajdź prawdziwą wolność”.
-Jeet Kune Do-
Tao zaleca nam, abyśmy uczyli się proaktywności. Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że musimy nauczyć się przejmować kontrolę nad wydarzeniami, zamiast jedynie patrzeć na to, co się dzieje.
Jedną z rad, którą możemy odnaleźć w naukach Tao, jest to, że za każdym razem, gdy spotykamy skomplikowaną osobę, powinniśmy spróbować postawić się na jej miejscu, używając następującego zdania: “nie jest łatwo”.
- To zdanie może nam pomóc zrozumieć wiele rzeczy: “Nie jest łatwo mojemu współpracownikowi denerwować się na wszystkich, mieć tak mało cierpliwości i tak mało kontroli nad swoimi emocjami”. “Nie jest łatwo mojego bratu być bez pracy, mieć długi i co więcej mając tak skomplikowany charakter”.
Zrozumienie perspektywy innych pozwoli nam być przygotowanym na lepszą kontrolę sytuacji. Sprawi, że kiedy będziemy gotowi, by udzielić pomocy będzie ona odpowiednia. Kiedy będziemy chcieli konstruktywnie skrytykować, będzie to bardziej motywujące i udane. Nauki Tao uczą nas konstruktywnych działań.
4. Siła bambusa
“Są chwile, kiedy, gdy wszystko inne zawiedzie, nie ma innego wyboru, jak tylko stanowczość. Podobnie jak bambus, który nabiera siły, kiedy próbujesz go zgiąć”.
-El Tao del Liderazgo-
Czasami zdarza się, że nasze problemy z trudnymi ludźmi doprowadzają nas na skraj wytrzymałości, my sami czujemy się osaczeni, zagubieni, a nawet całkowicie upokorzeni. W takich momentach Tao zaleca nam wizualizację bambusa.
Bambusy również się wyginają, silny wiatr próbuje je kontrolować i mieć nad nimi władzę. Jednak tak się nie dzieje, ponieważ bambus zyskuje swoją siłę dzięki swojej elastyczności. Fakt, że się wygina, sprawia jedynie, że silniej reaguje. Nauki Tao zawsze podkreślają znaczenie obserwowania przyrody.
My też możemy to zrobić. Kiedy czujemy, że zbliżamy się do granic wytrzymałości, powinniśmy podnieść się z większą siłą, aby zacząć zmianę. Nie użyjemy przemocy, ponieważ siła nie jest przemocą, jest zdolnością reagowania, jest wiedzą, jak postawić się z odwagą tymi, którzy chcą przemienić nas w coś, czym nie jesteśmy: w słabych ludzi.
Podsumowując, nauki Tao zawierają wspaniałe pokłady wiedzy, które wciąż pobudzają naszą zdolność uczenia się, oświecając nas swoją wstrzemięźliwością, aby móc radzić sobie z większą mądrością ze złożonością dzisiejszego świata.
Uczmy się z nich i używajmy ich zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe.