Choć może wydawać się to nieco szalone, korzyści psychologiczne, jakie mogą Ci zapewnić zwykłe, często lekceważone klocki Lego są o wiele bardziej interesujące i różnorodne, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości ta prosta zabawa w budowanie może nawet zacząć uzewnętrzniać nasze systemy emocji i przekonań. Ale czy rzeczywiście klocki Lego mogą Ci w czymś pomóc?
Cóż, przynajmniej tak uważa Maria Teresa Mata. Jest ona znanym psychiatrą, która uważa, że ten proces absolutnie dowolnego i swobodnego budowania może przynieść bardzo pozytywne skutki. Przede wszystkim cechuje się zdolnością rozwijania inteligencji emocjonalnej. Jest także idealnym rozwiązaniem na potrzeby coachingu biznesowego i psychoterapii.
Czy chcesz dowiedzieć się, jakie powiązania mogą mieć klocki Lego z wymienionymi powyżej zagadnieniami? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!
Korzyści natury psychologicznej oferowane przez klocki Lego
LEGO jest marką o zasięgu ogólnoświatowym, to prawda. Ale jej produkty w postaci klocków są bardzo powszechnie spotykane w praktycznie wszystkich sklepach z zabawkami. Są więc łatwo dostępnym narzędziem dla firm i psychologów, którzy już dawno temu odkryli niesamowite korzyści, jakie mogą zaoferować klocki Lego.
“Pierwsza zasada życia na morzu: nigdy nie siadaj na twarzy pirata”.
–Film pt. LEGO: PRZYGODA–
Lego w charakterze narzędzia pracy
Jednym z ważnych aspektów korzyści natury psychologicznej zapewnianych przez klocki Lego jest wykorzystanie ich jako narzędzia w świecie coachingu biznesowego.
Jeśli chodzi o reprezentację różnych pomysłów i koncepcji, okazuje się, że niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest swobodne, nieograniczone niczym tworzenie nowych konstrukcji z klocków. Czemu? Z bardzo prostego powodu. Otóż pozwala ona generować wiele różnych, mniej lub bardziej pożytecznych informacji.
Ponadto klocki Lego wykorzystywane są także do, opatentowanej nawet, metody “poważnego” budowania według ściśle określonych zasad i kryteriów, która już zdążyła zapewnić niesamowite wręcz efekty. Dzieje się tak dlatego, że sama czynność budowania oferuje ogromne korzyści w zakresie rozwiązywania konfliktów podczas pracy grupowej, właśnie z powodu dużej ilości informacji, które generuje i z którymi osoby biorące udział w zadaniu muszą sobie na bieżąco radzić.
Ludzie używają tego produktu (celowo nie używamy tutaj nieco krzywdzącego określenia “zabawki”) również w szkoleniu i treningu inteligencji emocjonalnej.
Częściowo dlatego, że jest to technika eksternalizacyjna (uzewnętrzniająca). Oznacza to, że promuje kreatywność i pozwala jednocześnie popuścić wodze swobodzie, wyobraźni i ekspresji. Ponadto poprawia naszą zdolność do wymyślania nowych celów. A na koniec wspomnimy jeszcze, że klocki Lego stymulują również empatię!
Budowanie z klocków to tworzenie nowych relacji na zupełnie innym poziomie
Według Marii Teresy Maty budowanie z klocków Lego pozwala ustanawiać połączenia na zupełnie nowych poziomach. Łączymy ze sobą różne elementy, ćwicząc jednocześnie naszą kreatywność, naszą wyobraźnię i na dodatek sprawność manualną. Te aspekty uruchamiają dodatkowo pewne procesy umysłowe, które dają obserwatorowi (na przykład psychologowi) lepszy wgląd w złożoność osobowości osoby badanej.
A zatem odpowiednio wykorzystane klocki Lego mogą doprowadzić nas do zupełnie nowych poziomów komunikacji. W rzeczywistości jest to nie tylko komunikacja z samym sobą, ale także z innymi ludźmi. Czemu tak jest? Ponieważ kiedy przestawiamy wykorzystywaną przez nas technikę na cały zespół roboczy, rodzinę itp., to w ten sposób wychodzi na jaw znacznie więcej informacji, które musimy wspólnie wszyscy przetworzyć.
“Zabawa” w budowanie z klocków Lego pozwala każdej osobie zaoferować jej własny, mały pogląd na to, jak postrzega ona świat. W ten sposób stają się nagle widoczne w grupie różne sposoby widzenia świata, co sprzyja nawiązywaniu dialogu i empatii.
Pojawianie się nowych wiadomości
Według Maty wiadomości oraz przekazy, które otrzymujemy, gdy używamy tej techniki wykorzystującej klocki Lego, są całkowicie świeże i oryginalne. Docieramy do nich poprzez związki pomysłów i kreatywności. Oznacza to, że wiadomości te są naprawdę inteligentne, a nawet mądre. Wystarczy zatem porównać je z tym, co widzimy poprzez użycie innych metod.
Wśród zalet psychologicznych, jakimi cechują się klocki Lego znajdujemy ogromną ilość informacji, które w przeciwnym razie pozostałyby niezauważone. Dzięki tym wiadomościom możemy znaleźć nowe rozwiązania, ponieważ promują one trening inteligencji emocjonalnej.
Pokonywanie przeszkód z pozoru nie do ominięcia
Kolejną korzyścią z ćwiczeń opartych o budowanie i klocki Lego jest pokonanie barier, których obecności nie jesteśmy świadomi. Mamy na myśli te wszystkie bariery, które pojawiają się niemal niezauważalnie w trakcie jakiejkolwiek interakcji społecznej. Znikają i powoli upadają, gdy “bawimy się” klockami Lego. Dowiadujemy się także wielu nowych rzeczy o sobie i innych ludziach.
Klocki Lego zwiększają także umiejętności rozwiązywania problemów. Czasami czujemy się niezdolni do poradzenia sobie z nimi, tak samo, jak nie potrafimy znaleźć potrzebnych informacji we własnych umysłach.
Według Marii Teresy Maty, klocki Lego pomagają nam wydobyć te dane oraz informacje z głębi naszych umysłów, a następnie je wyświetlać, organizować i przetwarzać. Lista korzyści stale rośnie…
Stymulowanie abstrakcyjnego wyrażania siebie samego i swych emocji
Jeśli chodzi o inteligencję emocjonalną, budowanie z klocków Lego jest doskonałą areną do wyrażania abstrakcyjnych rzeczy i syntezy złożonych informacji. Upraszcza liczne, skomplikowane procesy. Jednocześnie otrzymujemy niewiarygodnie więc szczegółowe informacje o tym, jak poprawić naszą wydajność.
Nauczmy się więc inteligencji emocjonalnej za pomocą klocków Lego. Połączymy się z naszymi wewnętrznymi zasobami wiedzy, która tam była, w stanie uśpienia, przez całe nasze życie. Kiedy zapewniamy samym sobie kreatywne środowisko, to z łatwością będziemy konstruować, obserwować, projektować i dystansować się od tworzenia, w zależności od potrzeby i okoliczności. To zapewni nam np. informacje potrzebne do rozwiązywania konfliktów.
“Jaki TY masz pomysł, który mógłby być lepszy od pomysłów naszych 100 poległych braci Mistrzów Budowania?”
–Film pt. LEGO: PRZYGODA–
Czy wiesz, że klocki Lego są dla Ciebie naprawdę dobre? Teraz jest już całkiem jasne, że jeśli użyjemy ich mądrze, ta zabawa może stać prawdziwym krokiem naprzód w o wiele lepszym i głębszym poznaniu samego siebie.