Narcystyczni ludzie- jak sobie z nimi radzić?

Mężczyzna wędrujący schodami do mózgu kobiety.

Narcystyczni ludzie mogą okazać się prawdziwym koszmarem dla ludzi wokół. Nie jest łatwo poradzić sobie z paradoksem, jakim jest narcyzm. Są to ludzie, którzy doprowadzają swoje ego do ekstremalnego poziomu. Jednocześnie są tak delikatni i wrażliwi jak małe dzieci. Pod rozdmuchaną głową kryje się dużo niepewności i poczucia niższości.

Narcystyczni ludzie są bardzo zależni od opinii innych. Czują się dobrze tylko wtedy, gdy otacza ich aprobata i uznanie. W momencie, gdy tylko pojawia się jakakolwiek krytyka, natychmiast rozpadają się na kawałki. Ich reakcje są bardzo różne. Mogą eksplodować w gniewie i być agresywni. Mogą też załamać się i stać się pełnymi rezerwy i dramatycznie cichymi osobami.

“Ten, kto kocha, staje się pokorny. Ci, którzy kochają, że tak powiem, oddali w zastaw część swojego narcyzmu “.

-Zygmunt Freud-

Tego typu postawa idzie w parze z ogromnym ego. Dla narcystycznych osób wszystko zaczyna się i kończy na ego. Naprawdę trudno jest im rozwinąć prawdziwą empatię. Chociaż nie oznacza to, że są całkowicie obojętni. Po prostu uważają się za najważniejszych i nie są w stanie stawiać potrzeb innych ponad swoimi. Czują się wyjątkowi.

Pytanie brzmi: jak mam sobie z kimś takim radzić? Mamy kilka sugestii…

Narcystyczni ludzie są nadwrażliwi

Nigdy o tym nie zapominaj. Jeśli ktoś ma narcystyczne podejście, to dlatego, że stara się nadać sobie wartość. Ale w głębi duszy obawiają się, że tak naprawdę nie mają tej wartości. To mechanizm kompensacyjny. Tak jak paw rozpościera pióra, by wydać się groźnym, kiedy tak naprawdę się boi. Cała to przechwalanie wyraża wewnętrzny konflikt, którego nie mogą rozwiązać.Narcystyczni ludzie - kobieta z dmuchawcem.

Dlatego są tak wrażliwi na krytykę i obojętność. Powinieneś bardzo uważać, kiedy masz do czynienia z kimś takim. Możesz go łatwo zranić, a to tylko pogorszy jego problemy. Pragną pochwał, ale powinieneś im je dać tylko, jeśli na to zasługują.

Krytyka powinna być wyrażana delikatnie, ale także szczerze. Ważne jest, aby czuli, że to nie oni są poddawani w wątpliwość, ale ich działania.

Nawet jeśli tego nie pokazują, narcystyczni ludzie bardzo cierpią. Prawdopodobnie noszą w sobie poważną traumę z przeszłości. Po prostu starają się żyć z doświadczeniami, których w pełni nie przetworzyli.

Nie pozwól im sobą manipulować

Osoba narcystyczna może również stosować manipulację. Tak czy inaczej, starają się, abyś myślał tak jak oni pragną. Więc mówisz, co chcą usłyszeć. W ten sposób stajesz się wzmocnieniem idei, w którą chcą uwierzyć.

Mogą też być w tym bardzo dobrzy. Postarają się przekonać cię, jak wspaniałymi osobami są. Mogą ci udowodnić, że są wyjątkowo inteligentni lub czarujący.Para idąca po balonowym moście.

Niestety, tego rodzaju ludzie nie doceniają ludzi wokół siebie. Pomaga im to utrzymać fantazję o byciu lepszym. Często zdarza się, że szukają sposobu, aby zdyskwalifikować cię lub zminimalizować twoje osiągnięcia. Jeśli to ktoś, kogo kochasz, spraw, aby zrozumiał jak się z tego powodu czujesz.

To, czego potrzebuje narcystyczna osoba, to większej wiary w siebie, poczucia prawdziwej miłości własnej. Jeśli będą kochać siebie, nie będą musieli nadmuchiwać swojego ego, aby poczuć się kimś ważnym. Z drugiej strony, jeśli ludzie wokół dadzą się wciągnąć w ich grę i pozwolą na manipulowanie sobą, ich postawa po prostu stanie się silniejsza.

Jak pomóc narcyzowi

To, czego narcystyczna osoba potrzebuje, to ćwiczenie jak być pokornym. To, co czasem może pomóc, to wykonywanie codziennie drobnych czynności, takich jak czekanie na swoja kolej lub pozwalanie, aby ktoś inny szedł pierwszy. Ważne jest również, aby pomóc im zrozumieć znaczenie wyznaczania i rozpoznawania dobrych rzeczy, które robią inni.

Tego rodzaju ludzie potrzebują nas, abyśmy pomogli im zrozumieć ich osiągnięcia i dobre strony. Cierpliwością i szacunkiem możesz pomóc tej osobie kochać siebie bardziej albo pomóc zrozumieć, że ich osiągnięcia są prawdziwe, ale nie sprawiają, że są lepsi od innych ludzi. I że oni też popełniają błędy i mogą narobić bałaganu, ale to nie czyni ich gorszymi od nikogo.

Żaglówka w kształcie róży.

Najważniejszą rzeczą jest, aby nie wpaść w ich pułapkę “przycierania innym nosa”. To tylko stworzy złe uczucia, które zapobiegną jakiemukolwiek postępowi. Jeśli narcyzowi niczego nie brakuje, to jest to prawdziwe uczucie i prawdziwa akceptacja. Pamiętajcie, że miłość może zwyciężyć wszystko, zwłaszcza gdy jej brak powoduje, że człowiek choruje.

Obrazki dzięki uprzejmości Rafała Olbińskiego

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Maldonado, J. L. (2008). El narcisismo y el trabajo del analista. Grupo Editorial Lumen.
  • Pozueco, J. M., & Moreno, J. M. (2013). Psicopatía, maquiavelismo, narcisismo y maltrato psicológico. Boletín de Psicología107, 91-111.
  • Trechera, J. L., & Trechera, J. L. (2001). Que Es el Narcisismo?. Desclée de Brouwer.
Scroll to Top