Depresja ukryta jest czymś, o czym niewiele się mówi. Niepokojący fakt jest taki, że wzrost przypadków zachorowań na depresję na całym świecie jest większy niż innych chorób. Niemniej jednak objawy depresji często są trudne do zauważenia nawet dla osoby, której bezpośrednio dotyczą.
Na świecie może być wielu ludzi, którzy naprawdę potrzebują pomocy, ale jeszcze nie są tego świadomi. Kłopot w tym, że problematyczny stan psychiczny lub emocjonalny staje się bardziej złożony i dotkliwy, jeśli nie podejmiemy leczenia na czas. Nie bez znaczenia są również wszystkie skutki uboczne, które depresja ukryta wywiera na zdrowie fizyczne i sytuację społeczną danej osoby.
„Szlachetne czyny i gorące kąpiele to najlepsze lekarstwa na depresję”.
–Dodie Smith–
Najważniejsze to nie przeoczyć pojawienia się uczucia braku akceptacji lub rozczarowania. Nie traktuj ich jako wroga. Mogą ostrzec Cię o głębszym problemie. Nie ignoruj także następujących znaków, którymi objawia się depresja ukryta.
Depresja ukryta – typowe objawy
Chęć zachowania rutyny
Człowiek mają tendencję do ustalania rutyny, która ułatwia mu życie, w szczególności w celu uproszczenia zadań, które z natury są powtarzalne i codzienne. Gdyby każdy dzień był zupełnie inny od poprzedniego, spędzalibyśmy zbyt dużo energii mentalnej, aby stale się dostosowywać.
Rutyna jest korzystna dla tych prostych działań, które nie wymagają nowego podejścia lub perspektywy. Jest również całkiem normalne, aby w najważniejszych aspektach życia szukać stabilności.
Z drugiej strony rutyna staje się problemem, gdy powoduje nudę lub obojętność. Jeśli codzienna rutyna nie zapewnia dobrego samopoczucia, powodem może być depresja ukryta. To samo dotyczy sytuacji, gdy każda zmiana wywołuje niechęć lub irytację. Sygnałem ostrzegawczym o depresji jest podejście polegające na tym, że osoba pozwala, aby czas po prostu mijał z powodu braku zainteresowania lub braku zaufania do zmian.
Częste uciekanie się do kłamstwa
Depresja ukryta sprawia, że osoby, które na nią cierpią często kłamią na proste tematy związane z ich życiem. Na pytanie „jak się masz?” zawsze odpowiadają, że w porządku, mimo że jest to dalekie od prawdy. Jeśli ktoś zwróci uwagę na to, że wydają się być „bez życia”, tłumaczą się zmęczeniem. Unikają mówienia o swoim prawdziwym stanie zdrowia, a czasem wymyślają historie o tym, co robią w wolnym czasie.
To całkiem normalne, że wymyślają wymówki, kiedy ktoś ich dokądś zaprasza. Obawiają się spotkań towarzyskich i chociaż ich rutyna jest nużąca, tak naprawdę boją się robić coś, co nie jest „normalne”. Nie chcą, aby inni wiedzieli, jacy naprawdę są. Ukrywają to celowo, ponieważ w głębi duszy wiedzą, że coś jest nie tak i chcą to ukryć.
Uczucie zakłopotania podczas przebywania z innymi ludźmi
Kolejną rzeczą, do której prowadzi depresja ukryta jest samotność. Systematyczna izolacja, bez żadnego istotnego celu, jest niewątpliwym znakiem, że coś jest nie tak z naszymi emocjami. W tym przypadku nie chodzi o nieśmiałość czy o zamknięcie w sobie, ale raczej o poddenerwowanie, jakie wywołuje obecność innych osób.
Większość rozmów, które prowadzą osoby chore na depresję ukrytą wydaje się być powierzchowna lub sztuczna. To, co mówią wydaje się być zaplanowane i z góry przygotowane, a nie naturalne. Mówią tylko na tematy ogólne, które nie wymagają poruszania spraw osobistych. Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej o ich życiu, wykraczając poza zwykłą grzeczność i nawiązując relację wymagającą pewnego poziomu zaufania, wówczas unikają rozmowy z nim.
Dają wyraźne sygnały, że nie chcą zbliżyć się do nikogo. Mogą być uśmiechnięci i przyjaźni, ale zawsze stawiają barierę, gdy tylko inni próbują poznać ich bliżej.
Nadmierne spożywanie substancji stymulujących
Kolejnym symptomem, którym przejawia się depresja ukryta jest spożywanie pewnych substancji stymulujących. Ludzie, którzy są nieświadomi, że dotyczy ich ten problem starają się zrekompensować swoje poczucie pustki i braku zainteresowania za pomocą chemicznych i biologicznych bodźców, które pozwalają im poczuć się trochę lepiej.
Często zaczynają spożywać alkohol, słodycze lub zbyt dużo kofeiny. Te trzy substancje zapewniają niezbędną stymulację. Dowodem na to, że chodzi o coś więcej niż zwykłe spożywanie wymienionych substancji, to częstotliwość i ilość konsumpcji.
Depresja ukryta może wywołać również inne objawy. Niektóre z nich to trudności ze snem, zmiany w nawykach żywieniowych, uczucie pustki i porzucenia, brak zainteresowania większością zajęć i dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Jeśli znasz kogoś, kto wykazuje niektóre lub wiele z tych objawów, okaż mu zainteresowanie. Szanuj jego prywatność, ale zachowaj czujność i gotowość, aby w razie potrzeby słuchać i wspierać. Jeśli podejrzewasz, że to Ciebie może dotyczyć depresja ukryta, podejdź do tego bardzo poważnie. Czasami wystarczą drobne działania terapeutyczne lub krótka terapia, aby pozbyć się tego codziennego niezadowolenia, które odbiera radość z życia.