Czujesz się zagubiony? Nie wiesz co zrobić ze swoim życiem? Niektóre osoby mają wrażenie, że w określonym momencie ścieżce, którą podążają, zupełnie brakuje sensu. Tak naprawdę żadna z dróg, które mogą wybrać nie wydaje się sensowna i tracą nadzieję w obliczu niezliczonych prób i porażek, szukając zmiany zdolnej pokonać to uczucie beznadziei.
Nie istnieje przyszłość ani cele. Czują się zagubieni. W którymś momencie wszyscy znaleźliśmy się w tej sytuacji, czując, jakbyśmy znaleźli się w ślepym zaułku. Jest to sytuacja, w której jednocześnie odczuwamy wielką pustkę w środku: nic na zewnątrz, niewiele wewnątrz.
Jakkolwiek nawet jeśli uparcie obwiniamy wszystkich, pewne jest to, że to my sami dotarliśmy do tego punktu i pogrążyliśmy się w nim.
Chociaż nie chcemy tego przyjąć do wiadomości, wszystko, co uczyniliśmy do tego momentu – nasze decyzje, nasze odmowy, nasz sposób życia – doprowadziło nas do tej drogi, która zdaje się nie mieć wyjścia.-Autor anonimowy-
Nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem? To świetna okazja do spotkania ze samym sobą!
Kiedy nie masz pojęcia, co zrobić ze swoim życiem, gdy dotarłeś do tego punktu, w którym nie znajdujesz wyjścia, nieważny jest lęk, niepokój czy chęci na wydostanie się z tej sytuacji. Nic z tego jeszcze nie pomoże. Jest coś, co musisz zrobić: stanąć twarzą twarz ze samym sobą.
W którym momencie zacząłeś skupiać się na innych i zapomniałeś o sobie? Kiedy przestałeś pytać siebie, co naprawdę chcesz robić? Od kiedy to, co chcesz zrobić ze swoim życiem stało się najmniej ważnym priorytetem?
Styl życia, który prowadzimy kusi nad do włączenia autopilota tak, byśmy funkcjonowali jak roboty, unikając bycia świadomym chwili obecnej.
Twoje pragnienia, życzenia, to, co naprawdę jest w stanie cię zmotywować staną się rzeczywistością aby wskazać ci wszystkie cele, jakie masz, lecz których przez długi czas nie chciałeś dostrzec ponieważ zboczyłeś z drogi.
Wydaje ci się, że nie ma wyjścia podczas gdy rozwiązanie znajduje się tuż przed tobą. Motywacja rodzi się w każdym z nas, ale aby to się stało, musisz wiedzieć, czego chcesz.
Gdzieś głęboko w środku znasz prawidłową drogę. Jednak czas przeżyty na autopilocie osłabił twoje instynkty powodując obecne zagubienie.-Autor anonimowy-
To prawda, że nie wiedząc, co robić w pierwszej chwili wierzgamy się, tupiemy ze złości, miotamy się i próbujemy biec we wszystkich kierunkach jak nieokiełznany koń. Jednak musi nadejść moment, w którym zdasz sobie sprawę z konieczności zatrzymania się, tak by być świadomym tego, co się dzieje.
Jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, rozpocznij od akceptowania rzeczywistości
To bardzo ważny krok, by poczuć korzyści z tego, o czym mówiliśmy wcześniej. Bez wątpienia możesz zdać sobie sprawę z tego, że akceptowanie rzeczywistości było tym, co wpędziło cię w ten ślepy zaułek.
Mamy zwyczaj żyć z różnymi oczekiwaniami na temat tego, jak powinny działać rzeczy. Kończę studia, znajduję pracę, a później miłość mojego życia, z którą będę miał dzieci i będziemy żyć szczęśliwie. Wydaje się idealne, prawda? Ideał, który wiele osób chce osiągnąć. Jednak… co jeśli wszystko się potoczy inaczej?
Oczekiwania, które masz nie gwarantują, że właśnie tak się stanie. Najprawdopodobniej pojawią się problemy, trudności i przeciwności losu sprawiając, że będziesz sfrustrowany, obrażony i nie zgodzisz się na akceptację faktu, że wiele sytuacji nie zgadza się z twoimi oczekiwaniami.
W momencie, kiedy jesteśmy zupełnie niezdecydowani, być może warto skonsultować się z profesjonalistą. Taka osoba może nam pomóc odkryć, czy lepiej będzie zawrócić i zlokalizować skrzyżowanie, na którym się zgubiliśmy czy wręcz przeciwnie – iść do przodu i szukać więcej możliwości na skrzyżowaniu, na którym utknęliśmy.
Zazwyczaj to, czy uda nam się ruszyć dalej zależy od tego, jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za próbę osiągnięcia określonego celu.
Zacznij działać!
Jedne momenty bardziej sprzyjają kryzysowi egzystencjalnemu niż inne. Być może pierwszy przydarzy nam się w momencie przechodzenia w dorosłość. Musimy wybrać to, czym chcemy zająć się w naszym życiu i jak chcemy, żeby wyglądało.
Kolejny taki moment może przyjść w wieku bardziej dojrzałym, około 40 lat, kiedy znany wszystkim kryzys oznacza zakończenie pewnego etapu i rozpoczęcie nowego.
Czasem nasze oczekiwania nie pozwalają nam być elastycznymi w stosunku do problemów i trudności, które możemy napotkać.-Autor anonimowy-
W licznych momentach zmian, kiedy przechodzimy z jednego etapu do drugiego, możemy czuć się zagubieni. Jest to czymś naturalnym i nie musimy się tego bać. Jednak jeśli nam się to przydarzy, nie możemy pozwolić niepokojowi poprowadzić nas do poddania się.
Zmiany to również chwile dla inteligencji, cierpliwości, dla podejmowania przemyślanych decyzji, ale również dla wybrania danej opcji z pewnością. Cokolwiek wybierzemy, nie zabraknie osób, które powiedzą nam, że się mylimy.
Każda sytuacja ma jakieś wyjście – szukając innych opcji lub wracając do punktu wyjścia. Wyjście to czasem jest logiczne i przewidywalne, a czasem zaskakujące i tajemnicze.
W przypadku tego pierwszego trzeba popracować, lecz przy tym drugim, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie dajmy zwyciężyć niepokojowi: największej przeszkodzie stojącej między nami, a naszymi możliwościami.