Pociąg seksualny – jak się tworzy?

Pociąg seksualny - kobieta i mężczyzna przytulają się

Strategie mające na celu zdobycie potencjalnego partnera mogą być równie oryginalne, jak bogata jest nasza wyobraźnia. Lecz co powoduje fakt, że pojawia się pociąg seksualny? Czy istnieją jakieś wzory cech fizycznych zapewniających nam sukces w procesie uwodzenia?

Seksapil lub zdolność przyciągania innych osób w sposób erotyczny jest umiejętnością. Jednak aby to osiągnąć niekoniecznie potrzebna jest twarz aniołka i zjawiskowe oczy. Istnieją inne elementy i czynniki, które są równie ważne a nawet ważniejsze. To właśnie one wywołują pociąg seksualny.

Pierwsze wrażenie jest decydujące

Możemy do woli głosić, że “liczy się wnętrze”, jednak oczy zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny. Pierwsze wrażenie zawsze jest ważne. Osoba będzie dążyła do potwierdzenia odebranego wrażenia. Może to działać na naszą korzyść jeśli było ono dobre, lecz bardzo niekorzystnie w przeciwnym wypadku.

Wygląd zewnętrzny jest natychmiastowo przetwarzany w naszym mózgu, nawet zanim zdamy sobie z tego sprawę. W ten sposób w 2 sekundy już oceniliśmy spotkaną osobę. Jej strój, postawę, nos… Wszystko zostaje skatologowane i sklasyfikowane. Nawet nie otwierając ust, osoba ta powiedziała nam wiele – a raczej to my to zinterpretowaliśmy.

Jeśli chodzi o twarz, ocena atrakcyjności zajmuje nam dziesiątki sekund. Dlatego też istnieje miłość od pierwszego wejrzenia. Przynajmniej na poziomie fizycznym.

Rozmowa

Kluczowe elementy – włosy i zapach

Jednym z najbardziej cenionych przez nas atrybutów są włosy. Konkretnie to kobiety poruszają się między dwoma biegunami. Z jednej strony, badania wskazują na gęste i lśniące włosy jako te najbardziej atrakcyjne. Z drugiej, łysina nie jest tak źle postrzegana, jak zakłada się w niektórych komentarzach. 

Powodem jest fakt, że wypadanie włosów jest bezpośrednio powiązane z wysokimi poziomami testosteronu we krwi. Faktycznie, wiele badań wskazuje na to, że ów hormon jest odpowiedzialny za atrakcyjność, którą zauważamy w innych.

Kolejny decydujący czynnik to zapach. Nie chodzi tu o to, że jesteśmy zapachowymi fetyszystami, ale czyjś nieprzyjemny odór zdecydowanie odbiera nam ochotę na tworzenie z taką osobą związku. W każdym razie nie warto ryzykować i lepiej wybierać perfumy oraz dezodoranty o świeżym i przyjemnym zapachu.

Piękno to nie wszystko

Istnieją niekoniecznie ładne osoby, które w oczach większości mają jednak w sobie “to coś”, co sprawia, że trudno im się oprzeć. To “nie wiadomo co” przyciąga innych jak magnez: ich mowa, spojrzenie, śmiech, poczucie humoru… Ten “interesujący” czynnik również przyczynia się do sukcesu.

Z drugiej strony przez kilka dni w miesiącu kobieta wydaje się mężczyznom bardziej atrakcyjna: podczas jej okresu owulacji.

W tym czasie, zauważają oni i czują pociąg do kobiety przez mieszankę słodkich i przyjemnych aromatów, które roztacza. Na przykład feromony sprawiają, że czują oni większy pociąg i podnoszą ich poziom testosteronu we krwi do 100% w kilka minut.

Piękno kryje się w oczach tego, kto patrzy.

Inne czynniki fizyczne, budzące pociąg seksualny

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety w sposób nieświadomy czują pociąg do symetrycznych rysów twarzy. To właśnie ta cecha antropometryczna uważana jest za maksymalny wykładnik piękna. Kolor oczu nie jest tak istotny jak intensywność rąbka rogówki, pierścienia otaczającego tęczówkę. Im jest on ciemniejszy, tym bardziej wydaje nam się atrakcyjny.

Dobra postawa i dobrze uformowane mięśnie również przyczyniają się do atrakcyjności. Jeśli cofniemy się do pierwszych etapów rewolucji człowieka, możemy zaobserwować, jak siła Homo sapiens była kluczowym elementem dla przetrwania całej rodziny.

Taki schemat przetrwał w pewnej formie do dnia dzisiejszego. Korpulentni i wysocy mężczyźni postrzegani są przez kobiety jako dający poczucie bezpieczeństwa i opieki. Takie wyjaśnienie formuje część teorii ewolucji, która tak dobrze tłumaczy czynniki, czyniące nas bardziej atrakcyjnymi.

Pocałunek

Nie różnimy się tak bardzo od zwierząt

Wiemy, że niektóre elementy, które najbardziej pociągają nas fizycznie u innych osób są równie ważne dla określonych gatunków zwierząt. Lwice na przykład również zwracają uwagę na sierść samców. Konkretnie na jej ilość, gęstość i kolor. Im bardziej intensywna i ciemna, tym silniej wskazuje na wysoki poziom testosteronu i bardziej im się podoba.

Samice czerwonych kuropatw również preferują samców o intensywnych kolorach. Taka tonacja jest równoznaczna z systemem odpornościowym wolnym od pasożytów i dobrym odżywianiu. Z kolei rogi, zęby lub grzebienie u samców nadają przekaz o ochronie dla samic i “symbolizują” władzę.

Zmarszczka również jest piękna

Oznaki młodości dużo istotniejsze, niż ich przeciwieństwa. Przynajmniej nie w tym stopniu, w jakim kreują to niektóre przekazy reklamowe i masowy marketing. Kremy, sztuczki, leczenia… Walka z wiekiem i upływem czasu.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Autonomiczny w Madrycie obala ten efekt propagandy. Jego wyniki wskazują na to, że mężczyźni odczuwają silniejszy pociąg fizyczny do rysów odróżniających kobiecą twarz od męskiej niż do tych, które wskazują na młodość.

To znaczy, że bardziej cenią brak owłosienia na twarzy, bardziej wydatne usta lub mniej krzaczaste brwi niż brak blizn czy zmarszczek.

Para trzyma się za ręce

Miłość i pociąg seksualny to niekoniecznie to samo

Zakochanie jest ściśle powiązane z pociągiem seksualnym. Jednak wpływają na nie również inne czynniki, takie jak okoliczności i okres czasu, w jakim znajduje się każda osoba, jej otwartość, upodobania, pragnienia, wartości i wspólne zainteresowania. Wszystko ma znaczenie.

Dlatego pociąg seksualny jest fizyczny i chemiczny. Bez wątpienia związki chemiczne (substancje i hormony) przyczyniają się do jego powstania, jednak bez dobrego pierwszego wrażenia pozostanie dużo wysiłku do włożenia. Upodobania i preferencje seksualne z pewnością różnią się u każdego. Jednak mieszanka dobrych wrażeń tworzących przyjemne odczucia w każdym z naszych zmysłów pomoże stworzyć pociąg seksualny.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Vázquez Parra, J. C. (2021). Modelo de cuadrantes del género y del comportamiento sexual.
  • Domínguez-Rodrigo, M. (2004). El origen de la atracción sexual humana (Vol. 4). Ediciones akal.
  • Copulsky, D., & Hammack, P. L. (2021). Asexuality, Graysexuality, and Demisexuality: Distinctions in Desire, Behavior, and Identity. The Journal of Sex Research, 1-10.
Scroll to Top