Społeczeństwo uczy nas, że szczęście jest trudne do osiągnięcia, a kiedy udaje nam się je osiągnąć, to zawsze jest to zbyt ograniczony czas. Ze względu na sposób, w jaki pojmujemy życie i własne szczęście czasami zachowujemy się apatycznie. Czekamy aż samo do nas przyjdzie, bo jesteśmy przekonani, że nie możemy sami go osiągnąć. Dalaj Lama również wypowiadał się na temat szczęścia.
W tym artykule zamieszczamy parę inspirujących cytatów odnośnie życia i szczęścia, które być może pomogą ci pokonać tę myśl. Przeczytaj, co ma ci do powiedzenia Dalaj Lama.
“Pamiętaj, że czasami nie otrzymywanie tego czego pragniemy jest cudownym dotykiem losu.”
Dalaj Lama
Jedną z najbardziej skomplikowanych części tej lekcji szczęścia jest fakt, że one nie uczą nas rozpoznawania szczęścia, ani doceniania go jako takim. W ten sposób bowiem wpadamy w pętlę, która powoduje naszą stałą frustrację. Nie ocieramy się nawet o nasze spełnienie wewnętrzne.
Dzięki pozytywnej psychologii i starożytnym filozofiom, takim jak Buddyzm, możemy zastosować inne podejście. Możemy traktować szczęście jak coś bliskiego, bardzo osiągalnego w naszym życiu. Powinniśmy myśleć o nim, jako o niezbędnym doznaniu w każdej istocie ludzkiej.
Dziś przeanalizujemy słowa osoby, która jest wzorem na ścieżce do prawdziwego szczęścia. Tą osobą jest Dalaj Lama.
Podstawowym celem naszego życia jest poszukiwanie i osiąganie szczęścia
Zgodzisz się, że dla ludzi często ważniejszym jest bogacenie się, niż życie duchowe. Wydaje się, że to pierwsze jest pilniejsze natomiast to drugie związane jest z naszym wolnym czasem. W większości przypadków ostatecznie obchodzimy się i bez niego.
Jeśli nasze życie będzie bazować na tym sposobie postrzegania i rozumienia świata, to skupimy się jedynie na gromadzeniu wartości. Skupimy się na szukaniu bezpieczeństwa materialnego, które nigdy nie będzie prawdziwym bezpieczeństwem. Przecież zawsze możemy wyobrazić sobie inną hipotetyczną sytuację, w której potrzebować będziemy więcej pieniędzy.
Mimo tego czytając ten cytat otwieramy swój umysł. Mamy możliwość zrozumienia naszych celów i egzystencji w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Zupełnie inaczej niż wmawiano nam do tej pory.
Dalaj Lama radzi, byśmy rozwijali współczucie, jeśli pragniemy szczęścia dla siebie i swoich bliskich
Cechą, którą często trudno jest nam wprowadzić w życie jest miłosierdzie. Bycie współczującą osobą oznacza robienie wszystkiego co w naszej mocy, aby uśmierzyć cierpienie innych, a idąc dalej nawet własne.
Miłosierdzie tworzone jest przez zrozumienie, akceptację oraz zmianę. Jeśli wykształcimy współczucie dla innych i samych siebie, będziemy mogli osiągnąć szczęście.
Kiedy doświadczamy tragedii, możemy podążyć dwiema ścieżkami
Te dwie ścieżki to: utracić nadzieję i rozwijać auto-destruktywne nawyki, lub wykorzystać to wyzwanie, aby odnaleźć wewnętrzną siłę.
Często zauważamy, że otaczamy się ludźmi, którzy mają tendencję do użalania się nad sobą, bo ich życie wypełnione jest porażkami, stałym żalem lub brakiem szans. Sami nie dostrzegają, że stale próbują wiązać się ze swoją przeszłością.
Wykorzystują ją jako wymówkę do zatrzymania w miejscu i nie koncentrowania się na teraźniejszości i przyszłości. Każdy z nas oczywiście ma inne doświadczenia życiowe. Jeśli jednak tkwimy w przeszłości i zastanawiamy się stale nad tym co mogliśmy uczynić, to tracimy kontakt z teraźniejszością.
Świadomość tego co dzieje się tu i teraz jest absolutnie konieczne w stałym rozwijaniu się pod każdym kątem. Bez niego nie możemy rosnąć, a co za tym idzie nie możemy osiągnąć szczęścia.
Jeśli twój umysł jest spokojny i zrównoważony, twoja zdolność do cieszenia się szczęściem jest większa
Kiedy uda nam się zapanować nad naszym umysłem, wtedy możemy być szczęśliwymi. Dlaczego? Dlatego, że wszystkie nasze myśli i obawy, które powstrzymują nas przed działaniami zbliżającymi nas do szczęścia, rodzą się w naszej głowie.
Jeśli uda nam się zachować czystość umysłu to będziemy odpowiednio skupiać naszą energię. Będziemy znajdować najlepsze rozwiązania i poznamy jak radzić sobie z wewnętrznymi konfliktami. Zrozumiemy jak rozwiązywać je w bezpieczny i zrównoważony sposób.
Żyjąc z umysłem, którego nie potrafimy kontrolować będziemy dążyć w przeciwnym kierunku. Zaczniemy tworzyć problemy i kreować przeszkody, które nie istnieją. To wyłącznie utrudni nam osiągnięcie szczęścia.
Większość naszych problemów bierze się z przywiązania do rzeczy, które mylnie uważaliśmy za trwałe
Oderwanie jest jedną z podstawowych zasad Buddyzmu. Oczywiście większość naszego cierpienia pochodzi z przywiązania do konkretnych rzeczy materialnych, sytuacji, bądź ludzi.
Wydaje nam się, że tracąc je będziemy w rozsypce, a cierpienia stanie się domeną naszego życia. W naukach Dalaj Lamy oderwanie oznacza wolność od poczucia zobowiązania tworzonego przez więzi emocjonalne. Jest to świadomość, że nasze szczęście nie zależy od stosunku innych ludzi lub ilości rzeczy, jakie posiadamy.
Podążanie zgodnie z rytmem jest jednym z najlepszych narzędzi, jakie możesz zacząć praktykować. W szczególności jeśli czasami trudno jest ci oderwać się od pewnych sytuacji.