Nie pozwól innym zranić cię swoimi problemami

Nie pozwól innym zranić cię swoimi problemami

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2016

Wszyscy oddajemy innym samych siebie, czy nam się to podoba czy nie. Jednakże, to nie oni są tymi, którzy potrafią nas najbardziej zranić. Sami jesteśmy winni tego, iż przyznajemy słuszność ich opiniom i akcjom.

Nie pozwól innym zamienić cię w potwora. Nie pozwól ludziom zranić cię, wikłając cię w ich własne problemy. Nie pozwól im stłumić twojego światła, nie daj się sprowokować i zdecydowanie nigdy nie pozwól im zrzucić na ciebie dręczących ich demonów.


Jeżeli ktoś ofiaruje ci dar, a ty go od niego nie przyjmiesz, czyj on się wtedy staje?

– Do ofiarodawcy – odpowiedział jeden ze studentów.

– To samo dotyczy zazdrości, złości i wyzwisk – odparł nauczyciel. – Gdy nie zostaną one zaakceptowane przez odbiorcę, pozostają one własnością tych, którzy je wywołali.


Dziewczyna na huśtawce

Jak nie dać się zranić?

Nikt nie zdoła cię skrzywdzić, o ile mu na to nie pozwolisz. Uważa się, że zlekceważenie jest najgorszą formą pogardy. Obojętność jest więc najlepszą bronią oraz karą w walce ze skierowanym przeciwko nas atakiem.


“Cierpienie i uraza są niczym, o ile nie usiłujemy ich sobie zapamiętać.”

-Konfucjusz-


Twoim największym wrogiem, nie jest więc osoba, która próbuje cię zranić, ale ty sam, tysiąckrotnie odtwarzający w pamięci ten zły uczynek. Masz bowiem wybór, albo pozwolić by ich słowa przeminęły z wiatrem, lub by zostały z tobą na zawsze.

Innymi słowy, aby czyjeś słowa zdołały cię zranić, to ty sam musisz nadać im istotne znaczenie. Ta prosta czynność jest refleksją nad naszym stanem wewnętrznym, nad naszą istotą. Zastanów się nad wyborem pomiędzy emocjonalna niezależnością a zniewoleniem, a oczywiste stanie się dla ciebie, co przyniesie ci większą satysfakcję.

Kontrolowanie emocji


“Każdy może dać ponieść się złości…to bardzo proste. Ale być złym na odpowiednią osobę, w odpowiednich granicach, momencie, ze słusznych powodów i we właściwy sposób…na tym polega trudność.”

Arystoteles


Utrata kontroli i działanie w złości nie przyniesie nam korzystnych rezultatów, a jedynie doleje oliwy do ognia, przez co możemy się sami zranić. Szczerość w stosunku do samego siebie, samokontrola i pewność siebie, stanowią niezbędne narzędzia, które zdobywamy  życiu metodą prób i błędów.

Jeśli dasz się zawładnąć negatywności, nigdy nie poczujesz się kompletny i swobodny. Ostatecznie, jedyną różnicą pomiędzy dobrym a złym dniem, jest nasz stosunek do danej sytuacji. Bywa tak, że sami obciążamy się bólem, zazdrością i złością. Emocje te stanowią zło, które z łatwością zamienić się mogą w pasożyty, które zagoszczą w naszym domu.

lustro-w-wodzie

Ignoruj tych, którzy próbują cię zranić

Nie przejmuj się ludźmi, którzy mówią o czymś, o czym nie mają pojęcia, ani tymi, którzy usiłują zranić cię swymi słowami bądź czynami. Ignorowanie ich stanowi w tym przypadku najbardziej inteligentną odpowiedź. Pamiętaj, iż zasługujesz na miłość a nie krzywdę.

Należy ci się szacunek; tak jak i każdemu innemu. Możesz pozwolić sobie na utratę w życiu wszystkiego ale nie twojej godności. To jedyna rzecz, która prawdziwie jest w stanie cię zranić, dlatego nigdy do tego nie dopuszczaj. Jeżeli czujesz, że utraciłeś swoją godność, miej na uwadze, że nigdy nie jest za późno by ją odzyskać. I nigdy nie zapominaj…jeśli ktoś cię nie docenia, to znaczy że na ciebie nie zasługuje!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.