Dbanie o swoją fizyczność nie jest czymś nieistotnym, jest oznaką zdrowia psychicznego. Często duże zainteresowanie poświęcane osobistemu wizerunkowi wiąże się z czymś zimnym i powierzchownym.
Jest to błędne mniemanie, ponieważ dbanie o swoją fizyczność – bez przekształcania tego w obsesję – oznacza troskę o nasze holistyczne samopoczucie. Aby czuć się dobrze w środku, to że czujemy się dobrze na zewnątrz może nam w tym pomóc.
Poczucie, że jesteśmy piękni tacy jacy jesteśmy jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego. Martwienie się o nasze zdrowie, naszą higienę lub harmonię i piękno naszego ciała nie jest czymś powierzchownym: jest to znak, że kochamy siebie.
Dbanie o swoją fizyczność. Kosmetyczna i osobista opieka jest naszym sprzymierzeńcem
Kto nie słyszał, że “wielkie zmiany muszą wiązać się ze zmianą wizerunku”? Jest to popularne powiedzenie, być może odrobinę próżne i powierzchowne, ale kryje w sobie prawdę. Czasami ludzie czują, że pragną radykalnej zmiany, ale mimo to nie wiedzą, jak do niej podejść. Brak im inspiracji lub środków, ale nie chęci.
Dlatego fizyczna zmiana może nas pobudzić i skłonić do podjęcia innych decyzji lub do zmiany ustalonego porządku. Najlepiej rozumieją to na oddziałach onkologicznych w wielu szpitalach. Warsztaty samo pielęgnacyjne są traktowane jako terapia wspomagająca w przeciwdziałaniu skutkom chemioterapii.
Fizyczna i estetyczna opieka jako sojusznik w leczeniu raka
W takich przypadkach zdrowie ma pierwszorzędne znaczenie, a osoba cierpiąca na raka powinna przede wszystkim skupić się na pokonywaniu choroby. Ale powinniśmy również rozumieć zdrowie jako globalną koncepcję.
Prawda jest taka, że dopóki nie przydarzy się to nam, nie wiemy, co to znaczy, że kobieta musi poddać się mastektomii lub że mężczyzna czy kobieta nagle tracą włosy, rzęsy a ich skóra staje się bardzo wysuszona.
Dlatego nie powinniśmy osądzać sposobów, w jaki ludzie odnoszą się do fizycznych objawów choroby. Każda osoba ma inną strategię radzenia sobie ze zmianami kosmetycznymi, które może sprowadzić na nią choroba.
Dla niektórych pokazanie naturalnych skutków choroby bez prób ich ukrywania będzie podejściem, które wydaje się im właściwe. Dla innych terapeutyczne przeciwdziałanie tym efektom za pomocą różnych technik będzie miało wielkie znaczenie. Doświadczają ulgi, jeśli ich wygląd fizyczny nie ujawnia procesu walki z chorobą z jaką się zmagają. Jest to sposób na sprawienie, by ta osoba czuła, że choroba jej nie definiuje.
Poniżej przytoczymy naprawdę inspirującą historię dotyczącą tego tematu. W 1988 r. u Gayle, żony doktora Brinkenhoffa, zdiagnozowano raka piersi z przerzutami. Podczas, gdy przechodziła przez złożony proces fizyczny i emocjonalny, Michael chciał pomóc Gayle wyglądać i czuć się lepiej.
W związku z tym w 2006 r. stworzył innowacyjną markę kosmetyków dla kobiet chorych na raka, pomagającą w szybszym wzroście brwi i rzęs. Jest to przykład tego, że estetyczny wygląd nie jest tylko nieistotnym i powierzchownym problemem, ale w wielu przypadkach odzwierciedla miłość do siebie i innych.
Zaniechanie zainteresowania swoim wyglądem fizycznym nie jest dobrym znakiem
Istnieje znaczna korelacja między zaniedbaniem fizycznego wyglądu a wagą niektórych zaburzeń psychopatologicznych. Niedbałość o wygląd fizyczny jest jednym ze wskaźników, który pogarsza prognozy nastrojów.
W depresji obserwuje się powszechną utratę zainteresowania działaniami, które kiedyś były przedmiotem zainteresowania. Obojętność wobec tego, co dzieje się w życiu, niezdolność do utrzymywania energii na pewnym poziomie lub niemożność korzystania z nich. Nic dziwnego, że znalezienie przyjemności w patrzeniu w lustro nie jest zachowaniem typowym w przypadku depresji.
Nie chodzi o czas, który dana osoba może poświęcić na opiekę nad swoja skórą lub sylwetką. Chodzi o przyjemność patrzenia na siebie i dobre samopoczucie, bez względu na to, czy używasz makijażu, czy nie. Osoba, która traci zainteresowanie swoim życiem, traci również zainteresowanie wyglądem i tym jak się czuje. Dbanie o swoją fizyczność jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego.
Różnica między byciem więźniem własnej fizyczności a czerpaniem z niej korzyści
Twój wygląd fizyczny odzwierciedla troskę z jaką o niego dbasz – jeśli tylko wynika ona z twojej wewnętrznej potrzeby a nie z tego, że została ona narzucona przez innych. Podobnie jak ogromna większość problemów, istnieje bardzo cienka linia, która oddziela to, co patologiczne, a co nie.
Dbanie o swój wygląd jako priorytetową sprawę w życiu jest godne szacunku i jest zdrowym objawem. Z drugiej strony, uczucie depresji i lęku przed niezdolnością osiągnięcia doskonałości i robienia wszystkiego, co możliwe, aby to jednak osiągnąć, może doprowadzić do tragicznych konsekwencji.
Możesz inwestować duże pieniądze w swój wygląd a pomimo to czuć, że nigdy nie jesteś wystarczająco doskonała dla innych. Możesz mierzyć swoje poczucie własnej wartości w oparciu o wagę i wygląd – to będzie wyraźne przekroczenie granicy normalności.
Rodzaje zaburzeń
Zaburzenie dysmorficzne ciała jest zaburzeniem psychicznym, w którym dana osoba nie jest w stanie prowadzić normalnego życia z powodu rzeczywistej lub urojonej wady fizycznej.
Osoba na nie cierpiąca spędza niezliczone godziny sprawdzając swój wygląd fizyczny i może poddawać się niekończącym się zabiegom i operacjom plastycznym, nigdy nie czując się całkowicie usatysfakcjonowana. Zaburzenie to stanowi coraz większy problem i pojawia się u coraz młodszych osób ze względu na rosnący wpływ reklamy i dostęp do Internetu.
Najważniejszą rzeczą, aby każda osoba czuła się dobrze we własnej skórze, jest nie poleganie na wzorach z zewnątrz. Musimy zacząć od naszego własnego wygładu, popatrzeć na nasze ciało nie osądzając go i zdecydować jaką część naszego ciała chcemy poprawić w oparciu o to, co czujemy.
Czasami chodzi o poprawę tego, co widzimy, a innym razem o związek z tym, co widzimy. Zawsze ważne jest, aby pamiętać, że nic nie dzieje się w odizolowaniu od siebie a ciało i umysł są jednością. Nie czuj się źle z tym, że chcesz lepiej wyglądać i pamiętaj, że uśmiech jest dodatkiem i idealnym towarzyszem, który pomoże to osiągnąć. Dbanie o swoją fizyczność jest czymś całkowicie normalnym.