Błędy w myśleniu – jakie popełniamy i jak ich unikać?

Błędy w myśleniu - gałęzie nad głową dziewczyny

Myśli to produkty mentalne, wynikające ze zdolności, które mamy jako ludzie, pozwalających nam „pracować” z umysłem. To znaczy, że umożliwiają nam przeanalizowanie lub zinterpretowanie wszystkiego, co dzieje się wokół nas lub w naszym wewnętrznym świecie. Jednak czasem pojawiają się błędy w myśleniu.

To właśnie na nich skupimy się w tym artykule. Opowiemy Ci o tym, jakie błędy w myśleniu najczęściej popełniamy oraz jak ich uniknąć.

Ludzie spędzają dni, godziny i całe życie na myśleniu. Oceniamy, co się z nami dzieje, myślimy o rzeczach nieistotnych, a nawet abstrakcyjnych. Czasami nawet produkujemy myśli, które nas zawstydzają. Innym razem podróżujemy w obrębie naszych własnych umysłów do przeszłości lub przyszłości.

Krótko mówiąc, nasza zdolność do myślenia jest olbrzymia, a umiejętność zarządzania nią jest istotnym czynnikiem wpływającym na utrzymanie dobrego zdrowia emocjonalnego. Nasze myśli określają nasze emocje, a te z kolei determinują nasze zachowanie.

Nazywamy te myśli, które powodują, że doświadczamy niezdrowych emocji, negatywnych automatycznych odczuć, uprzedzeń lub zaburzeń funkcji poznawczych. Nie wszystkie nasze myśli wywołują istotne emocje. Na przykład, jeśli myślimy „pies szczeka”, jest bardzo prawdopodobne, że nie wygeneruje to żadnej reakcji na poziomie emocjonalnym.

Będzie inaczej, gdy pomyślimy: „pies szczeka” i natychmiast nadamy temu znaczenie, na przykład: „to oznacza, że jest zły i może mnie zaatakować”. Tutaj scenariusz zmienia się całkowicie. Ponieważ powstała myśl jest związana z przetrwaniem lub integralnością. Sygnalizuje niebezpieczeństwo, co oznacza, że ​​powinniśmy aktywować reakcję lęku, ze wszystkim, co to za sobą pociąga.

Typowe błędy w myśleniu

Istnieje wiele uprzedzeń, ale dziś skupimy się na analizie tych, które według nas są najbardziej typowe. Te, które burzą nasz spokój w najbardziej widoczny sposób.

Błąd wróżbity

Błąd wróżbity powstaje, gdy wydaje nam się, że jesteśmy pewni, co myśli ktoś inny. Powstaje także wtedy, gdy przewidujemy, że coś się wydarzy i jesteśmy tego tak pewni, że moglibyśmy postawić zakład o jego prawdopodobieństwo.

Zadowolona lalka myśli

Oczywiście nie jest to logiczne, ponieważ nikt, absolutnie nikt, nie jest w stanie przewidzieć, ani co stanie się w przyszłości, ani co myślą inni, ani nawet co będzie robił lub jakie myśli pojawią się w jego umyśle za kilka lat. Dlaczego więc jesteśmy tak pewni tego, co się dzieje lub dopiero ma się wydarzyć? Czy ktoś z nam posiada wyimaginowaną kryształową kulę, która podpowiada nam te rzeczy?

Czarno-białe myśli

Błąd czarno-białych myśli polega na tym, że analizujemy pewne cechy lub umiejętności ze skrajnych punktów widzenia, nie biorąc pod uwagę, że nie wszystko jest po prostu czarno-białe. Oprócz czerni i bieli istnieje cała skala szarości.

Ile razy zdarzyło Ci się mówić sobie, że wszystko poszło nie tak przez Twój jeden błąd? Zadaj sobie pytanie: jak jeden błąd mógł sprawić, że wszystko, ale to dosłownie wszystko źle się skończyło? Czy nie przesadzasz trochę?

Personalizacja

Często myślimy, że jesteśmy w centrum wszechświata, zarówno w dobrych, jak i złych chwilach. Ponadto wydaje nam się, że inni są nieustannie zależni od nas, od tego, co robimy lub czego nie robimy, od tego, jak się ubieramy, co mówimy itd.

W rzeczywistości każdy z nas jest uwikłany w swoje własne problemy, a nie we życie innych. A jeśli tak nie jest, to ta osoba powinna mocno przeanalizować swoje życie, ponieważ może się okazać, że tkwi w niezdrowej sytuacji!

Jak można się domyślić, błędy w myśleniu typu czarno-biały osąd oznaczają, że wszystko bierzemy do siebie, wszystko jest dla nas osobiste. W ten sposób odczuwamy ogromny niepokój, poczucie winy, nieśmiałość itp.

Smutna dziewczyna w kolorze różowym

Myślenie katastrofalne

Zazwyczaj popełniamy te błędy w myśleniu, kiedy wyolbrzymiamy rzeczywistość tak bardzo, nie mając żadnych dowodów, że wszędzie widzimy zagrożenia i potencjalne niebezpieczeństwa.

W tym przypadku zawsze myślimy w kategoriach „Co jeśli?”, „A co jeśli zrezygnuję?”, „Co, jeśli moja dziewczyna mnie zostawi?”, „A co, jeśli jestem chory?”. Do wszystkich tych pytań dodajemy wtedy przymiotnik „straszny”. I żyjemy tak, jakby dana przepowiednia już się ziściła. Jakby to była katastrofa, która wszystko niszczy, z której nie można wrócić cało.

Jak wyeliminować błędy w myśleniu i być bardziej obiektywnym?

Pamiętaj, że wszystkie te błędy w myśleniu wynikają z różnych przekonań, które są zakorzenione w naszym istnieniu i które zostały nam wszczepione w dzieciństwie. Zatem bycie obiektywnym to proces, który wymaga czasu i wysiłku, ale który może pomóc nam poczuć się lepiej.

Można przyjąć bardziej naukowe i racjonalne podejście, chowając mniej uprzedzeń. Aby to osiągnąć:

Interpretuj rzeczywistość wyłącznie za pomocą pięciu zmysłów

Rzeczywistość można poznać jedynie poprzez obserwację, dotyk, smak, słuch i węch. Nie ma szóstego zmysłu, który mógłby dostarczyć nam dodatkowych informacji. Dlatego zachowajmy świadomość tego, że żyjemy w chwili obecnej, korzystając z pięciu zmysłów.

Tylko chwila obecna jest rzeczywistością, do której mamy dostęp. To, co wydarzy się w przyszłości lub to, co dzieje się w innym miejscu lub w umyśle innej osoby, to nie jest nasza rzeczywistość ani nie możemy jej naprawdę poznać.

Zadawaj sobie pytania naukowe

Jeśli chcesz poznać rzeczywistość, oprócz używania pięciu zmysłów, możesz zadać sobie pytania, takie jak: Skąd mam pewność, że mój współpracownik mnie krytykuje? Jaki jest dowód na to, że będę mieć wypadek drogowy? Jakie są szanse, że faktycznie choruję na tę chorobę?

Zachowaj świadomość tego, skąd pochodzą Twoje myśli

Jak już wspomnieliśmy, uprzedzenia pochodzą z przekonań. Są jak korzenie drzewa, a błędy poznawcze są jego kwiatami. Przeanalizuj, jakie są Twoje przekonania, a wtedy dowiesz się, skąd biorą się u Ciebie te zniekształcenia. Czy potrzebujesz miłości, aby być szczęśliwym? Czy uważasz, że martwienie się pomoże Ci rozwiązać Twoje problemy? Czy uważasz, że dany typ osobowości jest zły i zasługuje na karę?

Dziewczyna myśli wśród gwiazd

Przeprowadzaj eksperymenty

Jeśli chodzi o błędy w myśleniu, każdy z nas jest w pewnym sensie naukowcem. W związku z tym, jak przystało na naukowca, musisz przeprowadzać eksperymenty, które potwierdzą, czy Twoja opinia jest prawdziwa czy nie.

Jeśli, na przykład uważasz, że ktoś obgaduje Cię za Twoimi plecami, musisz zebrać się na odwagę i zapytać tę osobę, czy to prawda, czy też nie. Odpowiedź tej osoby pomoże Ci zorientować się, czy była to tylko historia, która powstała w Twojej głowie, czy tak naprawdę się dzieje. Oczywiście ta osoba może Cię okłamać, ale przecież nie masz nad nią kontroli! Lepiej skoncentruj się na rzeczach, na które masz wpływ, a resztę zapomnij.

Scroll to Top