Z pewnością wszyscy przeżyliśmy sytuacje, w których nie byliśmy pewni, co zrobić, aby się z nich wydostać. Prawda jest taka, że każda ścieżka ma swój poziom trudności, szczególnie kiedy to my zaprowadziliśmy nas samych do danego miejsca. Czasami kłamstwo wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ skłamać jest najłatwiej. Niestety jest to rozwiązanie tylko na krótką metę.
Kłamstwo jest jak aleja, od której odchodzi wiele rozjazdów, ale z której nie ma wyjścia. Prędzej czy później po prostu zgubimy się w tym labiryncie.
Kłamstwo zdradza innych i nas samych
Kłamstwo dotyczące pewnego aspektu naszego życia może wydawać się najbardziej pociągające, ale tylko stawianie prawdy zawsze na pierwszym miejscu pozwala zachować spokój w dłuższej perspektywie czasu. Bez względu na to, czy czegoś się wstydzimy, czy dlatego, że jesteśmy świadomi, że zawiedliśmy, najlepiej jest być szczerym z innymi. W przeciwnym razie zdradzimy samych siebie.
Nie jesteśmy idealni, a co za tym idzie mamy prawo popełniać błędy. Ale udowodniono, że kłamstwa są potępiane, podczas gdy prawda walczy sama o siebie. W tym sensie musimy zachować konsekwencję w naszych działaniach, zaakceptować to, co zrobiliśmy źle, a zatem postawić się na miejscu ludzi, których skrzywdziliśmy.
„Prawda unosi się na kłamstwach jak olej na wodzie”.
-Miguel de Cervantes Saavedra-
Początkowo mówienie prawdy może być bolesne, ale na dłuższą metę pomoże nam, podobnie jak ludziom, których zraniliśmy, docenić nasze wysiłki. Pomoże również zachować szacunek do nas i wybaczać sobie.
Kłamstwo to dziura ziejąca otchłanią
Kiedy jesteśmy uczciwi, nasze otoczenie samodzielnie funkcjonuje i prosperuje. Jesteśmy świadomi pozytywnych i negatywnych zdarzeń, które w nich zachodzą. Ludzie, którzy dystansują się od naszego świata, robią to, ponieważ w taki czy inny sposób nie pasują do niego. To oznacza, że nie było nam pisane dzielić z nimi życia. Oznacza to, że w pewien sposób nie jesteśmy zgodni.
Może być trudno zmierzyć się z faktem, że niektórzy ludzie nie są zainteresowani rzeczami, które możemy im zaoferować. To jednak uświadamia nam, że ludzie, którzy mimo wszystko pozostają w naszym otoczeniu doceniają nas za to, kim naprawdę jesteśmy. I czy nie jest to wystarczający powód, aby być dumnym z samych siebie?
„Ten, kto kłamie nie rozumie zadania, które właśnie przyjął. Ponieważ teraz jest zmuszony wymyślić kolejne dwadzieścia kłamstw, aby podtrzymać pierwsze kłamstwo”.
-Alexander Pope-
Mark Twain powiedział: „Jeśli powiesz prawdę, nigdy nie będziesz musiał niczego pamiętać”. Prawdą jest, że bycie szczerym jest najlepszym lekarstwem zapewniającym zrelaksowane i spokojne życie. Kłamstwo ma przeciwnie działanie – nasze codzienne życie będzie stanowić ciągły wysiłek, by utrzymać farsę w taki czy inny sposób.
W dłuższej perspektywie czasu prawda to najłatwiejsza droga
Nic nie równa się satysfakcji płynącej z mówienia prawdy. Na początku może to być trudne, a nawet ściągnąć na nas krytykę za to, co zrobiliśmy. Ale pokój, który tworzy prawda jest nieporównywalny z mirażem, jaki potrafi stworzyć kłamstwo. Szczerość pomaga nam dojrzewać i cenić siebie jako ludzi. Nie zapominaj, że bycie uczciwym to duże wyzwanie, które wymaga odwagi.
Tak więc, choć początkowo może się to wydawać bardziej skomplikowane, jest to najlepsza decyzja, jaką można podjąć. W dłuższej perspektywie sprawi, że podróż przez życie będzie łatwiejsza niż ta, którą zgotowałoby nam kłamstwo. Kłamstwo żeruje tylko na sobie i splata wszystko wokół siebie.
Zaufanie, które inni w nas pokładają możemy odzyskać, jeśli otaczamy się prawdą, ponieważ jej fundamenty są znacznie silniejsze niż podstawy, na których wznosi się kłamstwo. Jeśli staramy się być szczerzy i uczciwi wobec innych, jesteśmy uczciwi także wobec siebie. W konsekwencji inni również nas za to doceniają.
„Martwi mnie nie to, że mnie okłamałeś, ale to, że od teraz nie będę mógł Ci wierzyć”.
–Friedrich Nietzsche–
Bądźmy uczciwi wobec siebie i innych. Zawsze decydujmy się robić to, co chcielibyśmy, żeby inni robili dla nas. W ten sposób będzie im łatwiej odpowiedzieć nam tym samym.