Chociaż robiąc selfie nie zastanawiamy się zanadto jak będzie ono później interpretowane, nie zmienia to faktu, że każde takie zdjęcie uwiecznia pewien ukryty pakiet informacji na Twój temat. Czy o tym wiedziałaś? Zastanawiałaś się w ogóle dlaczego robisz sobie selfie?
Lao Tse mawiał: “Nie popisuj się! Człowiek mądry, który dobrze poznał swoją wyższą wartość nie szuka narcyzmu, ani się nie wywyższa”. Czy Twoim zdaniem słowa te mogą się odnosić do chwili, w której wykonujesz sobie selfie?
Dlaczego je wykonujesz? Czy chcesz je umieścić w serwisie społecznościowym? Chcesz wysłać przyjaciółce? A może po prostu chcesz się obejrzeć? Nie ulega wątpliwości, że chociaż wykonanie selfie wydaje się jedną z najprostszych czynności, wręcz automatycznych, to za zdjęciem tym kryje się całe mnóstwo zależności psychologicznych, które mają o Tobie wiele do powiedzenia.
Selfie odkrywa Twoją osobowość – kim jesteś?
Jakiś czas temu badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili na ten temat bardzo interesujące badania. Dotyczą one przekazu, który za pośrednictwem wykonanego selfie odkrywa naszą osobowość. Jakich zależności można się doszukać w tych prostych zdjęciach?
- Osoby, które w sieciach społecznościowych publikują najwięcej selfie, najczęściej mają osobowość narcystyczną bądź psychopatyczną. To logiczne, bo przecież w celu wykonania jednego selfie spędzają wiele czasu na przygotowaniach do takiego zdjęcia. W tym wypadku narcyzm nie stanowi niespodzianki.
- Inną informacją, która zostaje uwieczniona w momencie wykonania zdjęcia jest występowanie tendencji antyspołecznych. Zdjęcie stanowi dowód na to, że wolimy samych siebie, niż innych członków społeczeństwa.
- Wiele osób, które tuż po wykonaniu selfie umieszcza je w serwisie społecznościowym zdradza tendencję do działań impulsywnych i braku samokontroli. To działanie zdradzające osobowość psychopatyczną.
- Wiele osób spędzało również wiele czasu edytując swoje zdjęcia. Takie zachowanie wskazuje na brak obiektywizmu względem siebie. Osoby takie bardziej cenią swój wygląd, niż osobowość. Budują swoje poczucie wartości na tym, co rzuca się w oczy, a nie na osiągnięciach i głębszych wartościach.
- Ponadto osoby, które umieściły w serwisach społecznościowych selfie poddane wcześniejszej obróbce i uzyskały pozytywne komentarze, zdradzają sztucznie podwyższane poczucie własnej wartości. Był to dla nich najważniejszy czynnik, który zdradzał ich osobowość.
Czy nie wydaje Ci się dziwne, kiedy ktoś w każdym zakątku umieszcza swoje własne zdjęcia? To zupełnie tak, jakby chciał sobie udowodnić, że istnieje
-Candace Bushnell-
Wygląd ponad osobowość
Inne badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Buffalo, w Stanach Zjednoczonych. Również w tym przypadku rezultaty okazały się niezwykle interesujące. Osoby, które zamieszczają umieszczają w sieci najwięcej selfie, pokazują, że ich poczucie własnej wartości bazuje się przede wszystkim na tym, co myślą o nich inni.
Oznaczają w ten sposób osobowość i samopoczucie w niezwykle dużej mierze zależne od tego, co cenią osoby z otoczenia. Właśnie ten czynnik wpływa również na stopień ich własnej akceptacji lub zupełnego jej braku.
Selfie – odrzucenie relacji międzyludzkich?
Kolejne badania przeprowadzili psychologowie na Uniwersytecie w Birmingham w Zjednoczonym Królestwie. Wykazały one, że im więcej selfie dana osoba zamieszcza w sieci, tym gorszej jakości relacje utrzymuje z osobami w świecie realnym, we własnym otoczeniu.
Wszystko jest bardziej powierzchowne, oparte na zdjęciu, zamiast na intymności, szczodrości, czy po prostu na zgodności osobistej. Dlaczego tak się dzieje?
- Osoby znajdujące się w towarzystwie narcyza nie czują się dobrze. Często odczuwają kompleksy na tle jego piękna.
- Przy osobie o osobowości narcystycznej całe otoczenie schodzi na dalszy plan. Brakuje osobistego zainteresowania.
- Tworzy się napięta atmosfera, ponieważ osoba czuwa nad możliwością wykonania kolejnego selfie. Nie wiadomo kiedy je wykona, ale na pewno nastąpi to już niebawem.
- Nadmiar narcyzmu wywołuje atmosferę rywalizacji pomiędzy członkami grupy. W żaden sposób nie sprzyja to tworzeniu zaufania i zacieśnianiu więzów międzyludzkich.
Narcyz. Nie uwierzysz, że nie ma on lustra, które mogłoby objąć swym odbiciem całe jego ciało
-David Levithan-
Czy istnieje rozwiązanie?
Czy wobec omawianego problemu istnieje jakieś zadowalające rozwiązanie? W rzeczywistości nie ma nic złego w zrobieniu sobie selfie. Problemy pojawiają się jak zawsze, gdy dochodzi do braku równowagi. Narcyzm nie jest czymś nowym. Fotografie natomiast oddają smak przeżywanej właśnie chwili.
Osoby, które obsesyjnie skupiają się na swoim wyglądzie w naszym otoczeniu istniały, istnieją i istnieć będą zawsze. Wskazywał na to już Oscar Wilde w swej powieści pt. “Portret Doriana Graya”, napisanej przed ponad wiekiem.
Rozwiązaniem jest więc poszukiwanie równowagi psychologicznej mającej na celu, by nasze zdjęcie nie zmieniło się w powód no niepokoju większy, niż to jest w życiu realnym.