Kiedy masz jasność co do swoich priorytetów, łatwiej jest podejmować decyzje. To jak odchylanie gałęzi w gęstym lesie, aby przypomnieć sobie, gdzie znajdują się korzenie. Korzenie, które odżywiają twoje poczucie własnej wartości i dzięki temu wiedzą, czego lub kogo w twoim życiu jest zbyt dużo. Ta wiedza pomaga działać bez strachu i zawsze według głosu własnego serca.
Ten pomysł, który może wydawać się całkiem oczywisty, w rzeczywistości zawiera pewne niuanse, nad którymi należy się zastanowić. Żyjemy w świecie, w którym rozpacz przybiera niespotykane dotychczas rozmiary. To uczucie często poprzedza stan depresyjny. Stan prowadzący do tego, że dana osoba całkowicie traci kontrolę nad swoim życiem. Jest jak cierń, który uwiera nas i całkowicie pozbawia oddechu. Gdy wiesz, co jest najważniejsze, łatwiej jest podejmować decyzje.
“Ten, kto zbyt długo się zastanawia, zanim podejmie decyzję, spędzi całe swoje życie balansując na jednej nodze”.
– przysłowie chińskie –
Rozpacz sprawia, że tracisz kontrolę
Ta emocjonalna słabość pojawia się w momencie, gdy zaczynamy kwestionować podjęte przez nas decyzje. Dlaczego inwestuję tyle czasu i wysiłku w ludzi, którzy później mnie zdradzają? Dlaczego martwię się o pracę, jeśli i tak nikt mnie nie docenia? Dlaczego nie słuchałem swego wewnętrznego głosu? Dlaczego nie zrobiłem tego, gdy miałem okazję?
Rozpacz lub rozczarowanie powodują niezadowolenie. A niezadowolenie prowadzi do stopniowej utraty kontroli nad swoim życiem. Są chwile w których myślimy “Bez względu na to, co robię, nic się nie zmieni”. Nie pozwólmy sobie na fatalne myśli. Mamy okazję by zaakceptować tę chwilę kryzysu osobistego i wykorzystać jako punkt zwrotny w naszym życiu. Łatwiej jest podejmować decyzje.
Jest to idealna chwila, aby odnaleźć nowe znaczenie. Zbadać nasze wewnętrzne wszechświaty w poszukiwaniu tego, co nadaje naszemu istnieniu siłę, energię i odwagę. Innymi słowy, nasze priorytety.
Łatwiej jest podejmować decyzje? Priorytety, wymagania i emocjonalny mózg
Jednym z największych problemów na jakie napotykamy obecnie to walka jaką toczymy, by oddzielić nasze priorytety od wymogów środowiska. Wcale nie chodzi o odrzucenie niektórych tylko po to, by zrobić miejsce dla innych. Nikt nie może przejść przez życie stawiając swoje potrzeby ponad potrzeby innych i udawać, że nie zwraca uwagi na wymagania jakie stawia przed nim praca, rodzina czy cała reszta otoczenia.
Tak naprawdę cała tajemnica polega na utrzymaniu mądrej, harmonijnej i solidnej równowagi.
Jeśli poświęcimy cały nasz czas na zaspokojenie wymagań płynących z zewnątrz, zaniedbamy siebie i oddalimy się od centrum własnej siły. Delikatnego rdzenia, o który powinniśmy dbać i którego powinniśmy słuchać codziennie: nas samych.
Podstawą problemu jest przede wszystkim wizualizowanie naszych priorytetów, aby umożliwić wymaganiom poruszanie się zawsze w tej sferze. Oznacza to, że nikt nie może prosić o nic, co jest sprzeczne z moimi wartościami, wszystko, co mogłoby zaszkodzić mojemu poczuciu własnej wartości lub wpłynąć na moją fizyczną lub emocjonalną integralność.
Gdy już to sobie wyjaśniliśmy, przy wykonywaniu naszych codziennych czynności zawsze podejmujmy decyzje, które idą w tym samym kierunku: podążają za głosem naszego serca. Lub, nawet bardziej, niż za głosem serca, współgrają z naszym emocjonalnym mózgiem. Jak mogę to osiągnąć? Aby lepiej zrozumieć, jak możemy to zrobić, warto najpierw zanurzyć się głębiej w mechanizmy mózgu, które towarzyszą procesowi decyzyjnemu.
Neurony emocjonalne i neurony odpowiedzialne za podejmowanie decyzji
Według badania opublikowanego w czasopiśmie “Nature Neuroscience“, struktura mózgowa, która koordynuje nasze podejmowanie decyzji to kora około oczodołowa. Eksperyment ten doprowadził do bardzo interesujących i pożytecznych wniosków. W obrębie tej struktury można znaleźć dwa typy neuronów z bardzo specyficznymi funkcjami.
- Pierwszym rodzajem neuronów jest OFC, a ich funkcją jest oferowanie wartości emocjonalnej każdej z opcji, którą musimy rozważyć przed podjęciem decyzji. Robią to zgodnie z wcześniejszymi doświadczeniami, naszą tożsamością i osobowością.
- Jest niczym pierwotny mechanizm, który łączy się bezpośrednio z tym, co nazywamy “intuicją“. Na przykład: Coś mówi mi, że powinienem odrzucić tę ofertę pracy, ponieważ wiem, że wymaga pewnych kompetencji, które nie pasują do mojego charakteru.
- Druga grupa neuronów to komórki wartościowania. Tutaj składnik emocjonalny już nie istnieje. Zamiast tego, następuje praktyczne wyciąganie wniosków. “Muszę przyjąć tę pracę, ponieważ potrzebuję pensji, a powrót na rynek pracy jest teraz moim priorytetem.”
Gdy jednostka podejmuje decyzję opierającą się na tych dwóch mechanizmach emocjonalnych i przypisanych elementom wartości, kora około oczodołowa przypisuje nowe emocje do tego wyboru. Wynik jest prosty: mózg stara się przez cały czas motywować cię do tego, byś osiągnął swój cel.
Musisz mieć jasne priorytety w celu podejmowania bardziej bezpiecznych decyzji
Wszyscy wiemy, że czasami trzeba podjąć w życiu pewne ryzyko. Niektóre z podjętych decyzji będą lepsze od innych. Często jednak to co wydaje się być całkowicie szalonym pomysłem może okazać się najbardziej logiczną i skuteczną opcją naszego istnienia. To, co próbujemy tu wyjaśnić jest bardzo proste. Aby być szczęśliwym, musisz podejmować decyzje i brać zawsze za nie pełną odpowiedzialność.
“Jeśli musisz podjąć decyzję, nie wahaj się. Zaakceptuj tę, która cię uszczęśliwia”
Poczucie beznadziejności można rozwiązać właśnie poprzez połączenie się z naszym światem wewnętrznym. Co najważniejsze, sprawiając, by nasze priorytety ujrzały światło dzienne. Priorytety których nic ani nikt nie powinien bojkotować. Aby to osiągnąć, warto pamiętać o trzech prostych zasadach:
- Redukuj. Wypisz na kartce papieru wszystkie bieżące potrzeby. Zauważysz jak wiele ich jest. Jednak wśród nich ukryte są twoje autentyczne priorytety: bycie szczęśliwym, szanowanym, zdrowym w sensie fizycznym i emocjonalnym. Zastanów się nad nimi.
- Porównuj. Gdy priorytety są już jasne, porównaj je z wymaganiami twojego środowiska. Czy są w harmonii? Czy wymagają od ciebie czegoś, co leży w sprzeczności z twoimi wartościami? Czy jest ktoś, kto zakłóca twoje zdrowie emocjonalne?
- Konsoliduj. Teraz, gdy zdajemy sobie sprawę, że istnieją pewne aspekty sprzeczne z naszymi priorytetami, powinniśmy działać na rzecz konsolidacji tej równowagi między naszymi wewnętrznymi priorytetami a wymaganiami zewnętrznymi.
Wreszcie po wykonaniu powyższych kroków pozostał tylko jeden drobny szczegół. Ten, który jest cudowny i niezbędny: zaplanuj swoje życie. Bo jeśli tylko istnieje coś, co ma sprecyzowane potrzeby, wartości, marzenia i nadzieje, to jest to, co pokazuje nam, że możemy i powinniśmy być kowalami własnego losu. Łatwiej jest podejmować decyzje.
Kiedy już wiesz czego pragniesz, możesz kontynuować przygodę zwaną życiem.