Sposób myślenia o doświadczeniach życiowych wpływa na emocje, co z kolei przekłada się na zachowanie. Doświadczenia z przeszłości są odpowiedzialne za to, gdzie znajdujemy się dzisiaj. Trzymanie się emocji powstałych przez negatywne myśli dotyczących przeżytych doświadczeń ma szkodliwy wpływ.
Dlatego lepiej nauczyć się patrzeć na życie z innej perspektywy i rozwijać zdolność pozwalającą zmieniać negatywne myśli w pozytywną energię.
Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy w stanie przekształcić nasze doświadczenia. Przekształcenie wpływu, jaki wywierają na nas doświadczenia jest niemal magiczną umiejętnością. Medytacja, pozytywne afirmacje, wizualizacje, mindfulness i zmiana skupienia uwagi to zaledwie kilka sposobów na praktykowanie tej magii.
Siła medytacji
Medytacja pozwala, aby negatywne myśli swobodne przepływały i uczy, jak nie nie wpaść w ich w pułapkę, pozostając w zrelaksowanej pozycji i w spokojnym otoczeniu. Dzięki technikom oddychania można osiągnąć stan zrelaksowania zapewniający wiele korzyści psychoemocjonalnych.
Z psychologicznego i fizjologicznego punktu widzenia medytacja może zmienić stan świadomości. Także pod względem poznawczym uważne oddychanie i stopniowe relaksowanie mięśni przynosi wiele korzyści. Trenując medytację, możesz ograniczyć negatywne myśli, zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję i poprawić spokój umysłu.
Skup się na innych rzeczach, a zmienią się Twoje emocje
Fizjologicznie rzecz biorąc, gdy negatywne emocje zaatakują ciało, musi minąć kilka sekund, zanim umysł przetworzy informacje w celu odzyskania normalnego stanu.
Ale jeśli po tym czasie nadal myślisz o tym, co sprawiło, że jesteś smutny lub zły, cały proces fizjologiczny powtórzy się i staniesz się więźniem tego uczucia, wchodząc w niekończący się cykl umartwiania się.
Możesz zmienić emocje, zmieniając obiekt, na którym skupiasz uwagę. Kiedy odczuwasz negatywne emocje, poświęć chwilę, by oddychać. Gdy poczujesz, że negatywne emocje zaczynają zanikać, skup się na czymś innym.
Pomyśl lub zajmij się czymś innym, przypomnij sobie szczęśliwą chwilę, posłuchaj muzyki lub obejrzyj zabawny film. Pamiętaj – Twoim celem jest skoncentrowanie się na czymś przyjemnym.
Wizualizacja jako strategia transformacji
Wizualizacja jest techniką wspierającą optymizm, wytwarzająca pozytywne reakcje chemiczne w mózgu, rozluźniająca ciało i pozwalająca na chwilową ucieczkę od codziennej rutyny i stresu. To kolejny element magicznej transformacji.
Elsa Punset proponuje 250 szybkich procedur poprawiających jakość życia w książce „The Book od Little Revolutions”. W „ogrodzie transformacji” zaprasza czytelnika do wygodnego miejsca, w którym nic nie zakłóca spokoju.
Autorka proponuje następującą wizualizację: „
Wyobraź sobie spacer po ogrodzie, możesz sobie go wyobrazić, jak tylko chcesz. W tej naturalnej przestrzeni, pozwól sobie przekształcić się w jakikolwiek sposób: w źdźbło trawy, które dryfuje na wietrze, kawałek nieruchomego granitu, olbrzyma biegnącego w kierunku ogrodu, kolorowego ptaka latającego ponad drzewami…”.
Magiczna moc pozytywnych afirmacji
Obserwowanie Twoich myśli jest pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia z czego jest zbudowany umysł. Większość tego, co czujesz, zależy od tego, co myślisz. Dlatego zmieniając sposób myślenia, możesz zmienić sposób odczuwania i działania.
Możesz nauczyć swój umysł, aby przestał skupiać się na negatywnych rzeczach, które przyciągają tylko negatywne emocje. Zamiast tego możesz kierować swoje myśli na pozytywne afirmacje i nauczyć się przerywać ciąg negatywnych interpretacji, do których podejmowania masz tendencję.
Pozytywne afirmacje pomagają zmienić negatywne myśli i przekonania o sobie na myśli o zabarwieniu pozytywnym (tj. Jestem…, Mogę…, Jestem w stanie…).
Porzuć negatywne myśli na rzecz chwili obecnej
Obecność tu i teraz jest trudna, zwłaszcza że nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Wymaga uwagi, uczenia się i wysiłku, aby uchwycić negatywne myśli i zmartwienia.
Ale jeśli uda Ci się opanować tę technikę, zdobędziesz narzędzia użyteczne w chwili, gdy pojawią się negatywne myśli, które będzie trzeba zignorować i obok których przejść, aby skoncentrować się na danej sytuacji.
Obsesyjne martwienie się przeszłością lub poczucie winy w stosunku do poprzednich zachowań może powodować niechęć, a nawet doprowadzić do depresji. Aby przekształcić przeszłe lub przyszłe zmartwienia w obecne momenty, musisz przebywać tu i teraz. Obecność jest darem, a jej moc transformacji jest ogromna.
„Miałem w życiu wiele zmartwień, z których większość nigdy się nie wydarzyła”.
-Mark Twain-