Twoje kompleksy - zrób wszystko, co możesz, żeby zniknęły

Twoje kompleksy - zrób wszystko, co możesz, żeby zniknęły

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2017

Pozwól, aby Twoje kompleksy zniknęły, a poczujesz ogromną satysfakcję, wolność i spokój ducha. Wyrażaj siebie i kochaj siebie za to, kim naprawdę jesteś, a wzmocnisz poczucie własnej wartości, zdobędziesz potężną broń i żelazną tarczę chroniącą Cię przed pustą krytyką i niszczącymi uwagami.

Do niedawna kompleksy były rozważane na drodze psychoanalizy. Towarzyszyły im określenia takie jak kompleks Edypa, kompleks Pani Bovary i kompleks Elektry, które ujawniają tendencję do klasyfikowania każdego zachowania i cechy osobowości.

„Człowiek nie powinien dążyć do wyeliminowania kompleksów, ale do zaakceptowania ich; w rzeczywistości bowiem wskazują, jakie przyjąć zachowanie”.
-Zygmunt Freud-

Określenie „kompleksy” wprowadził Carl Gustav Jung, a później spopularyzował w swoich psychoanalizach Freud. W gąszczu terminologii i prób klasyfikacji ludzkich zachowań ukryty jest pewien korzeń, z którego rodzą się wszystkie kompleksy: poczucie niższości.

Jednym z najbardziej podstawowych celów psychologii jest  zdolność do wykrywania i zrozumienia początków reakcji umysłu na postrzegane przez daną osobę wad  i niedociągnięć, co przypomina usuwanie gwoździ, którymi zabite są drzwi do piwnicy.

To prywatna przestrzeń, gdzie wdychasz powietrze, które musi zostać przefiltrowane przez nowe podejścia i postawy bazujące na silniejszym poczuciu własnej wartości.

Warto wspomnieć, że to nie jest łatwe. Proces łamania lub formułowania na nowo destrukcyjnych wzorców myślenia wymaga czasu i ogromnych pokładów terapeutycznej łagodności. Sam Freud powiedział kiedyś, że czasami prawdziwa trauma może udawać kompleksy i ukrywać się za nimi.

Człowiek, który ma kompleksy jest smutny

Skąd się biorą kompleksy

Warto przyjrzeć się etymologii tak często używanej terminologii. Słowo „kompleks” pochodzi od łacińskiego „complectere” i oznacza obejmować lub otaczać. Stąd wzięło się wyobrażenie bycia uwięzionym w ciasnym uścisku ostrych pazurów niedźwiedzia, które oznacza bycie jednocześnie drapieżnikiem i ofiarą.

Z niemal każdej słownikowej definicji można dowiedzieć się, że kompleksy rodzą się z irracjonalnych myśli jednostki. Przekonania typu „Wyglądam jak wieloryb wyrzucony na brzeg”. „Jestem tchórzem, strusiem chowającym głowę w piasku” lub „Do niczego się nie nadaję” niestrudzenie karmią poczucie niższości.

Niemniej jednak w tym momencie trzeba zaznaczyć, że te irracjonalne myśli często pochodzą z określonych rzeczywistych i bolesnych sytuacji. Kompleksy w większości mają swoje korzenie w naszym dzieciństwie. Brak docenienia, przemoc słowna lub krytyka ze strony rodziców zadaje głębokie rany emocjonalne.

Kobieta ma kompleksy

Później te traumatyczne wydarzenia nabierają na sile i wywierają coraz bardziej niszczycielski wpływ w okresie dojrzewania. Brak poczucia własnej wartości i nieznajomość praktycznych strategii obronnych sprawia, że osoba czuje się przytłoczona dżunglą licealnego świata.

Jest to miejsce, w którym wszelkie braki, fizyczne niedoskonałości, odmienne zachowania, a nawet inteligencja są często traktowane jako rzeczywiste rzeczy, wyolbrzymiane i okrutnie krytykowane.

Pożegnaj się z poczuciem niższości

Ważne jest opracowanie strategii obronnej wobec wirusa niższości. Pamiętaj, że życie przez dłuższy czas z zaniżoną samooceną i brakiem poczucia własnej wartości powoduje poważne konsekwencje dla zdrowia.

Na przykład związek może stać się relacją o charakterze zaborczym, w którym Twój partner stanie się nieproporcjonalnie silniejszy od Ciebie, podczas gdy Ty będziesz w milczeniu podporządkowywać się jego woli.

„Ludzi odróżnia od zwierząt zdolność do rozwijania kompleksów, niezależnie od tego, czy jest to kompleks wyższości czy niższości”.
-Fernando Savater-

Nikt nie jest lepszy od Ciebie ani gorszy. Jest to jedna z najlepszych rzeczy, o których warto pamiętać. Mimo to wspomniany wcześniej niedźwiedź lubi używać swojego uścisku śmierci, aby nieustannie przypominać Ci, jak bardzo jesteś bez znaczenia, ile masz wad i że osoba, którą widzisz w lustrze, nie zasługuje na uśmiech.

Nie jest to najlepsza strategia, aby wyeliminować kompleksy. Konieczna jest konfrontacja z takimi schematami myślenia.

Kobieta przy kości zbiera kwiaty

Odzyskaj poczucie własnej wartości

Odzyskanie poczucia własnej wartości nie jest łatwe. Osiągnięcie tego celu wymaga kroczenia skalistą i zygzakowatą ścieżką, podczas gdy tylko siła woli i odwaga pozwolą Ci dotrzeć na szczyt, gdzie wreszcie będziesz w stanie krzyczeć: „Kocham to, kim jestem! Jestem dobrym, pięknym, zdolnym człowiekiem godnym znalezienia własnego szczęścia”.

Kompleksy wyrastają z braku uznania i docenienia. Czasami poczucie niższości pojawia się z relacji z trudną rodziną, toksycznego dzieciństwa lub okresu dojrzewania.

Poczucie niższości może być też wrodzone i być związane z typem osobowości. W walce z nim bardzo pomoże Ci wiedza, dlaczego myślisz w dany sposób i co spowodowało, że rozwinął się u Ciebie tak niszczycielski pogląd na temat Twojej osoby.

Ludzie, którzy nie doceniają samych siebie są niedoceniani przez innych. Musisz zmienić spojrzenie, postawę, ton i sposób traktowania, które praktykujesz wobec siebie. Aby to zrobić, najpierw przestań porównywać się z innymi. Jedynym istotnym punktem odniesienia, na który należy zwracać uwagę jesteś Ty.

Wyraź siebie. Znajdź otoczenie lub zajęcie, w którym możesz poczuć się dobrze, przekonać się o swojej wartości, odkryć siebie na nowo i pokochać siebie. Taniec, sport, malowanie i pisanie to tylko niektóre z pięknych sposobów wyrażania emocji.

Zastanów się nad otoczeniem i osobami, którymi się otaczasz. Czy Cię szanują? Czy pozwalają Ci być sobą? Czy sprawiają, że czujesz się dobrze? Czasami zmiana środowiska i poznanie nowych ludzi jest sposobem na to, aby odzyskać poczucie własnej wartości i wyeliminować kompleksy, które inni ludzie w Tobie wzmacniają.

Podsumowując, zawsze pamiętaj, że nie żyjemy na tym świecie, aby cierpieć lub zamknąć nasze wspaniałe istnienie w więzieniu, którego ściany tworzą kompleksy. Zasługujemy na wolność, szczęście i autentyczność, a przede wszystkim, aby żyć własną rzeczywistością, a nie światem, który inni napisali dla nas.

To może Cię zainteresować ...
Kompleks Jonasa, czyli obawa przed własną wielkością
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Kompleks Jonasa, czyli obawa przed własną wielkością

Mamy dziwny nawyk ograniczania siebie i własnego potencjału, nie pozwalając sobie rosnąć. Tego typu postępowanie określane jest jako kompleks Jonas...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.