4 rodzaje uścisków i ich zalety według nauki

Są uściski, które nam dodają otuchy, inne, które nas napełniają, jeszcze inne, które nas uspokajają i wreszcie takie, które nas duszą. Jaka jest różnica między nimi? Opowiemy ci w tym artykule.

Różne rodzaje uścisków

W komunikacji międzyludzkiej język niewerbalny dostarcza ponad połowy informacji, które otrzymujemy. W tym kontekście uściski to istotny element w naszych codziennych interakcjach: pozwalają zacieśnić więzi emocjonalne i wiele wyrazić małym gestem. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje uścisków?

Kiedy słyszymy to słowo, zwykle przychodzi na myśl intymna i uczuciowa wymiana gestów. Ale tak naprawdę przytulanie może mieć miejsce w bardzo różnych kontekstach i mieć bardzo różne znaczenia. Zatem w każdym przypadku korzyści płynące z przytulania mogą się różnić.

Jeśli chcesz dokładniej zgłębić ten temat i przestudiować 4 różne rodzaje uścisków, czytaj dalej.

Jakie są rodzaje uścisków?

Uścisk

Uściski przyjaźni

Uciski przyjaźni mogą obejmować wszystkie te, które oznaczają więzy koleżeństwa, towarzystwa lub sympatii. Kontakt fizyczny nie jest zbyt bliski, a poziom intymności też nie jest wysoki. W takich uściskach przekazywane emocje polegają głównie na wzajemnym docenieniu, wsparciu lub wyrażeniu wzajemnej sympatii.

Są to zazwyczaj uściski, które zawierają jakiś „agresywny”, czy lekko szorstki element, taki jak chwytanie drugiej osoby za szyję lub poklepywanie po plecach. Coś, co ma miejsce szczególnie między mężczyznami. Tak jest również w przypadku tak zwanych „uścisków bocznych”.

To te sytuacje, gdy kumple zarzucają sobie ręce na szyję idąc lub patrząc w tym samym kierunku.

Czułe rodzaje uścisków

Czułe uściski są jednym z podstawowych elementów wyrażania braterskich uczuć lub romantycznej miłości. W tym kontekście kontakt fizyczny jest znacznie bliższy, intymny i bardziej intensywny. Zwykle ciała obu osób łączą się, i każda z nich kładzie głowę na ramieniu drugiej.

Ramiona zaciskają się z większą siłą, a czas tego czułego gestu jest dłuższy niż w poprzednim przypadku.

Te czułe rodzaje uścisków są zarezerwowane dla najbardziej znaczących relacji, które zawierają silny element emocjonalny. Przekazują miłość, zażyłość, intymność i szczere przywiązanie. Do tej kategorii wchodzą również uściski do tyłu, czyli na tak zwaną “łyżeczkę”.

Taki gest, oprócz wszystkich powyższych znaczeń wyraża również chęć ochrony i troski o drugą osobę.

Rodzaje uścisków o erotycznych konotacjach

Biorąc pod uwagę bliskość fizyczną i cielesną, która pojawia się podczas uścisku, jest to również część interakcji ludzkich o konotacjach seksualnych. Te erotyczne uściski mają miejsce między osobami, które czują do siebie pociąg fizyczny.

Chociaż to pocałunki najbardziej kojarzą się z erotyzmem, a uściski bardziej kojarzą się z miłością, to te ostatnie odgrywają również ważną rolę.

Dobrym przykładem są uściski, które pojawiają się, gdy jedna osoba siedzi na podwyższonej powierzchni, a druga stoi. To samo dotyczy tych sytuacji, gdy jeden z partnerów podtrzymuje ciężar drugiego rękami, podczas gdy drugi otacza jego talię nogami.

Są to bardzo intymne kontakty, które odzwierciedlają namiętność, pragnienie, a nawet pożądanie.

Niezręczne uściski

Jednak nie wszystkie rodzaje uścisków mają pozytywny wydźwięk. Są chwile i okoliczności, w których ta interakcja wynika jedynie z zobowiązania. Czasem nawet przepełnia ją niechęć lub niezadowolenie. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy witamy kogoś, komu nie ufamy, lub przytulamy osobę, wobec której żywimy urazę lub złość.

Te rodzaje niezręcznych uścisków mają ciekawą cechę charakterystyczną. Otóż pomimo tego, że ciała są złączone w górnej części, to od pasa w dół zawsze dzieli je spora odległość. Albo w innych przypadkach, jedna osoba przyjmuje uścisk w sposób bierny i mało zaangażowany, podczas gdy druga otacza ją ramionami.

Korzyści z różnych rodzajów uścisków

Uściski mają wyraźne korzyści w naszych relacjach międzyludzkich. Kiedy kogoś spotykamy, pomagają nam „przełamać lody” i nawiązać przyjacielski kontakt. Jeśli przytulamy ukochaną osobę lub jakąkolwiek ważna dla nas osobę, więzi te wzmacniają się, a bliskość emocjonalna wzrasta.

W ten sam sposób relacje między członkami związku bardzo się wzbogacają przez częstą wymianę uścisków między partnerami.

Ale także na poziomie osobistym dawanie i przyjmowanie gestu przytulenia ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Na przykład wykazano, że przytulanie obniża ciśnienie krwi i tętno (działa uspokajająco).

Obniża też poziom kortyzolu w organizmie i wzmaga wydzielanie oksytocyny, zmniejszając tym samym lęk i stres, jednocześnie zwiększając przyjemne doznania, samoocenę, hojność i poczucie przynależności.

Szczere rodzaje uścisków są w stanie złagodzić ból, wzmocnić układ odpornościowy, a nawet zwiększyć zdolności poznawcze. Krótko mówiąc, jest to prosty, ale niezwykle potężny zasób, który na dodatek jest dostępny dla każdego i nic nie kosztuje. Wykorzystujmy je dobrze.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Washington, M. D. (2008, 11 febrero). The healing power of hugs. Recuperado 4 de diciembre de 2020, de https://www.academia.edu/8062471/The_Healing_Power_of_Hugs
  • Light, K. C., Grewen, K. M., & Amico, J. A. (2005). More frequent partner hugs and higher oxytocin levels are linked to lower blood pressure and heart rate in premenopausal women. Biological psychology69(1), 5-21.
Scroll to Top