4 mity, w które nadal wierzy większość ludzi

Zamyślona kobieta i powszechne mity

Istnieją mity, w które nadal wierzy duża grupa ludzi, mimo że nauka lub technologia wykazały, że nie są one prawdziwe. Stwierdzenia te są powtarzane mechanicznie, nie używając do tego celu filtru w postaci krytyki, ani też zwątpienia.

Chociaż żyjemy w XXI wieku i w epoce informacji, wciąż istnieje jednak wiele pomysłów, które przetrwały podzielane przez dużą część społeczeństwa. Mity, w które wierzy większość ludzi.

Prawda jest taka, że ​​człowiek jest bardzo naiwny i ma tendencję do myślenia, że ​​jeśli większość uznaje coś za prawdę, to musi tak być. Szczególnie, jeśli jest to rodzina lub grupa, do której należymy.

Pierwszym z mitów, w które wierzy większość ludzi jest to, że ci, którzy je powtarzają nie są wystarczająco inteligentni ani oświeceni. To nieprawda, ponieważ nawet wielcy naukowcy, w tym laureaci Nagrody Nobla, uwierzyli w te kłamstwa. Taką siłę zyskują te „fałszywe prawdy”, że czasami oszukują nawet najmądrzejszych z nas.

Zamyślony mężczyznaWszystko wskazuje na to, że istoty ludzkie bardzo chętnie wierzą swojej intuicji i dają się ponieść wpływom większości. Ponadto uwielbiamy komentować wszystko i robimy to na podstawie tego, co usłyszeliśmy. Nie zatrzymujemy się, by przeanalizować dane lub wiarygodność źródła.

Podamy przykłady kilku mitów, w które wierzy większość ludzi. Pomimo tego, że już wielokrotnie udowodniono, że są fałszywe.

„Mity mają więcej mocy niż rzeczywistość. Rewolucja jako mit jest rewolucją ostateczną ”

-Albert Camus-

1. Dominuje w nas jedna z półkul mózgowych

Jednym z mitów, w który wierzy większość ludzi jest to, że w ludzkim ciele jedna z półkul mózgowych dominuje nad drugą. Przeważa w regulacji, co determinowałaby wiele aspektów naszej osobowości. W ten sposób, w zależności od dominującej półkuli będziemy bardziej racjonalni lub emocjonalni. Bądź bardziej zainteresowani nauką lub sztuką.

Prawda jest taka, że ​​mózg ma wyspecjalizowane obszary, ale żaden z nich nie konkuruje z innymi o dominację. A ostatecznie wszystkie są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają.

Jeśli jesteśmy lepsi w jednej dziedzinie to nie dlatego, że jedna z półkul przeważa nad drugą, ale z powodu innych czynników, takich jak genetyka, nauka, doświadczenia, itp.

2. Mity dotyczące inteligencji

Jest to jeden z mitów, w który wierzy większość ludzi, a w tej większości jest wielu psychologów, pedagogów, nauczycieli, itp. Mówi się, że inteligencja może być oceniana za pomocą testów psychometrycznych. Jednak pomysł ten jest w pewnym sensie dyskusyjny.

Ekspert Julián de Zubiría zwraca uwagę, że wcześniej uważano, że wymiar społeczno-afektywny i praktyczny, a także zdobyta wiedza nie miały wpływu na inteligencję. Dziś wiadomo, że mają wpływ i że testy te nie mogą również mierzyć metapoznania.

W rzeczywistości Zubiría zwraca uwagę, że pod żadnym względem „nie istnieją testy pozwalające ocenić złożone procesy w tak krótkim czasie”.

3. Mity dotyczące alkoholu

Istnieje wiele mitów dotyczących alkoholu, które nie są prawdziwe. Mówi się na przykład, że picie alkoholu zabija neurony, gdy nie jest to prawdą. Pewne jest, że nadmierne spożywanie alkoholu przez długi czas może uszkodzić połączenia między neuronami i spowodować ich zanik i zwyrodnienie.

Rzeźba z butelekKolejny rozpowszechniony i niebezpieczny mit mówi, że alkohol służy do utrzymywania ciepła ciała. Prawda jest taka, że ​​substancja ta wywołuje uczucie ciepła w ciele, ale w rzeczywistości jej działanie polega na obniżeniu temperatury ciała. W rzeczywistości picie alkoholu, gdy jest bardzo zimno, jest niebezpieczne.

4. Ludzie są pozbawieni motywacji

Innym rozpowszechnionym mitem jest przekonanie, że jeśli ludzie przestają coś robić lub robią to bez przekonania, to brakuje im motywacji. Prawda jest taka, że ​​ludzie zawsze mają motywację do wykonania lub zaprzestania działania. Czasem zdarza się jednak, że nasze motywacje nie idą w parze z tym, czego się od nas oczekuje.

Coś podobnego dzieje się, gdy mówi się, że dana osoba „nie znalazła sensu” w życiu lub określonej działalności. Ludzie nadają sens wszystkiemu. Jednak ​​czasami ten sens jest niepoprawny. Tak więc osoba, która „nie znajduje w życiu żadnego sensu” tak naprawdę nadaje życiu sens nudy, smutku, itp.

Jak widzisz wszystkie te mity pokazują nam, że czasami przyjmujemy pewne rzeczywistości za pewnik tylko dlatego, że potwierdzają je inni ludzie. Z tego powodu dobrze byłoby, gdybyśmy popracowali nad naszym zmysłem krytycznym.

Nawet w odniesieniu do powszechnie znanych hipotez słuchając wypowiedzi tych, którzy są prawdziwymi ekspertami w danej dziedzinie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Campbell, J. (2017). El poder del mito. Capítán Swing Libros.

Scroll to Top