Carl Gustav Jung jest prawdopodobnie najbardziej znanym dysydentem klasycznej psychoanalizy. Odszedł od freudowskich idei i zbadał korzenie przodków oraz zbiorową nieświadomość a także posiadał wiele rewolucyjnych idei. Jedną z nich było 12 archetypów Jungowskich.
Aby zdefiniować 12 archetypów osobowości, Jung studiował symbole i mity wielu różnych kultur. Te archetypy reprezentują wzorce zachowań, które tworzą różne sposoby bycia. Są to także symbole kulturowe i obrazy, które istnieją w zbiorowej nieświadomości.
Określił 12 archetypów jungowskich jako wrodzoną tendencję do generowania obrazów o intensywnym znaczeniu emocjonalnym, które wyrażają relacyjny prymat ludzkiego życia. Są odciskami, które są zakopane w naszej nieświadomości. Terminy te określają poszczególne cechy, które wszyscy posiadamy.
„Nie zostaje się oświeconym wyobrażając sobie postacie światła, ale czyniąc ciemność świadomym. Późniejsza procedura jest jednak nieprzyjemna i dlatego nie jest popularna.”
-Carl Jung-
12 archetypów jungowskich i ich opis
1. Mędrzec
Mędrzec jest wolnym myślicielem. Jego intelekt i wiedza są ich powodem do życia, jego istotą. Stara się zrozumieć świat i swoje istnienie, wykorzystując swoją inteligencję i umiejętności analityczne. Zawsze ma logiczny argument na końcu języka.
2. 12 archetypów jungowskich – Niewinny
Niewiniątka zdają się czytać i wchłaniać każdą książkę o samopomocy na świecie. Są optymistami i zawsze szukają szczęścia. Niewinni widzą dobro we wszystkim. Chcą dobrze się dostosować do otaczającego ich świata. Niewinni chcą także zadowolić innych i czuć się przynależni.
3. Odkrywca
Odkrywca jest odważnym podróżnikiem. Wyruszył bez jasnej ścieżki i jest zawsze otwarci na nowości i przygody. Odkrywca ma głęboką miłość do odkrywania nowych miejsc i nowych rzeczy o sobie. Wadą archetypu odkrywcy jest to, że zawsze szuka doskonałości i nigdy nie jest zadowolony.
4. Władca
Władca jest klasycznym przywódcą. Wierzy, że to on powinien uporządkować każdą sytuację. Władca jest stabilny, dąży do doskonałości i chce, aby wszyscy podążali za jego przykładem. Ma wiele powodów, dla których wszyscy powinni go słuchać. Jest to jeden z 12 archetypów Jungowskich związanych z władzą. Władca, chcąc narzucić swoją wolę innym, może łatwo stać się tyranem.
5. Twórca
Twórca ma głębokie pragnienie wolności, ponieważ kocha nowości. Uwielbia przekształcać rzeczy, aby stworzyć coś zupełnie nowego. Twórca jest mądry, niekonformistyczny i samowystarczalny. Jest pomysłowy i dobry. Może być jednak niespójny i spędzać więcej czasu na myśleniu niż na realizowaniu celów.
6. 12 archetypów jungowskich – Opiekun
Opiekun czuje się silniejszy niż inni ludzie. W związku z tym oferuje matczyną ochronę tym, którzy są wokół niego. Chce chronić ludzi przed krzywdą i próbować zapobiegać zagrożeniu lub ryzyku, które zagraża szczęściu innych ludzi. W skrajnych przypadkach opiekun zamienia się w męczennika, który nieustannie przypomina wszystkim o swoich poświęceniach.
7. Magik
Magik jest jak wielki rewolucjonista. Odnawia się i odradza nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Stale się rozwija i przekształca. Negatywną stroną archetypu maga jest to, że jego nastrój może być zaraźliwy. Czasami zmienia pozytywne zdarzenia w negatywne.
8. Bohater
Osią życia bohatera jest moc. Bohater ma niezwykłą witalność i opór, których używa do walki o władzę lub honor. Zrobi wszystko, aby uniknąć straty. W rzeczywistości nie traci, ponieważ nigdy się nie poddaje. Bohater może być zbyt ambitny i kontrolujący.
9. Buntownik
Buntownik jest przestępcą. Prowokuje ludzi i nie dba o opinie innych. W rezultacie lubi iść pod prąd i myśleć o sobie. Nie lubi być pod presją ani pod czyimś wpływem. Negatywną stroną archetypu buntowników jest to, że mogą stać się autodestrukcyjni.
10. Pełen miłości
Kochanek kieruje się sercem i wrażliwością. Kocha miłość i kocha obdarzać nią innych ludzi. Jego największym szczęściem jest uczucie miłości. Cieszy się wszystkim, co jest miłe dla zmysłów. Ceni przede wszystkim piękno (w każdym znaczeniu tego słowa).
11. 12 archetypów jungowskich – Błazen
Błazen lubi się śmiać, nawet z siebie. Nie nosi żadnych masek i ma tendencję do rozbijania murów innych ludzi. Nigdy nie traktuje siebie poważnie, ponieważ jego celem jest cieszyć się życiem. Negatywną stroną błazna jest to, że może być sprośny, leniwy i chciwy.
12. Sierota
Archetyp sieroty chodzi z otwartymi ranami. Czuje się zdradzony i rozczarowany. Chce aby inni ludzie przejęli kontrolę nad jego życiem. Kiedy nikt tego nie robi, czuje się zawiedzony. Ma tendencję do spędzania czasu z ludźmi, którzy czują się jak on. Sierota często gra ofiarę. Udaje niewinnych. Sierota ma cyniczną stronę i talent manipulacyjny.
12 archetypów Jungowskich, które tutaj opisujemy, nie jest jedyną wersją idei Junga. Ponadto, inne wersje zawierają różne archetypy. Są jednak zasadniczo takie same, tylko z nieco innymi nazwami. Dodatkowo, możesz używać tych archetypów w wielu dziedzinach, w tym w psychoterapii, marketingu i sztuce.