Terapia lustrami: sposób na zaburzenia odżywiania

Terapia lustrami: sposób na zaburzenia odżywiania
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Terapia lustrami jest szczególnie przydatna w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń odżywiania. Pomaga ludziom zaakceptować ich ciało i rozwijać zdrowszą koncentrację emocjonalną.

Jedna z psychologicznych technik korzystnych dla ciała i duszy, jaką jest terapia lustrami, pomaga zmienić negatywny obraz ciała, redukować lęk i rozwiązywać „węzły”, które nasilają depresję.

W skrócie mówiąc, terapia lustrami jest wysoce skuteczną strategią, która pomaga rozwijać miłość własną i godzić się z osobą widoczną w lustrze, tym odbiciem, które może nas przestraszyć.

Wiele kobiet i mężczyzn gardzi tym, co widzi w lustrze. Odbicie sprawia, że ​​czują się nieswojo, spięci, a nawet przestraszeni. Niektórzy widzą fałdy tłuszczu w miejscach, gdzie go nie ma. Inni widzą zmarszczki, brzydotę, blizny… ciało pełne wad.

Jest to proces nieświadomy, w którym lustro staje się przedmiotem tortur i głównym czynnikiem decydującym o poczuciu własnej wartości i tożsamości jednostki.

Te zaburzenia często objawiają się patologiami, takich jak zaburzenia odżywiania i zaburzenia dysmorficzne. Wyjaśnijmy ten zasadniczy kontrast.

Z jednej strony zdrowa osoba widzi odbicie swojego ciała i akceptuje je lub nawet czuje dumę. Z drugiej strony pacjenci, którzy cierpią na wspomniane zaburzenia, czują się przytłoczeni swoim ciałem, ponieważ widzą jedynie wady, które w rzeczywistości mogą nawet nie istnieć. Prowadzi to do skrajnego dyskomfortu i cierpienia.

Kilka badań ujawniło, że ​​terapia lustrami może być bardzo pomocna w przypadkach, gdy niezadowolenie z ciała jest tak ekstremalne, że pacjent zaczyna nienawidzić siebie samego.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że terapia ta działa najlepiej, gdy pacjent pracuje również nad zarządzaniem swoimi emocjami i negatywnymi myślami. Można śmiało powiedzieć, że te dwa procesy idą w parze.

Terapia lustrami - terapia lustrami

Czym jest terapia lustrami?

Terapia lustrami jest bardzo skuteczna. Jednak eksperci wciąż nie do końca rozumieją mechanizmy, dzięki którym pacjent w końcu akceptuje swój własny obraz ciała. Ponieważ nie ma dwóch takich samych przypadków, narzędzia terapeutyczne, z których korzysta ta technika, różnią się w zależności od potrzeb każdego pacjenta.

W 2016 roku na Uniwersytecie w Maastricht zbadano mechanizmy, które umożliwiły, w ciągu zaledwie miesiąca, poprawę u pacjentów z bulimią lub pacjentów o niskiej akceptacji fizycznej. Jedną z najważniejszych obserwacji było to, że praca nad zaburzeniami poznawczymi i emocjami pacjentów odgrywała dużą rolę w ich leczeniu.

Journal of Behavior Therapy i Experimental Psychiatry opublikowały również interesujące badania Uniwersytetu w Granadzie. Naukowcy dowiedli, że pacjenci chorzy na bulimię wykazywali niższy poziom kortyzolu po terapii lustrami.

Trzy techniki terapii lustrami

Podczas tej terapii zazwyczaj stosuje się dwie bardzo specyficzne techniki:

  • Ekspozycja prowadzona; W tym przypadku wyszkolony psycholog zachęca i pomaga pacjentowi w opisie jego ciała, które jest widoczne w odbiciu w lustrze. Pacjent musi to zrobić neutralnie i obiektywnie, jakby opisywał płótno.
  • Ekspozycja czysta; Pacjent swobodnie i autentycznie wyraża wszystko, co czuje i doświadcza, kiedy widzi swoje ciało w lustrze. Oczywiście ta technika jest dość trudna, pamiętajmy bowiem, że pacjent nie lubi swojego odbicia. Najczęściej opisuje siebie jako brzydkiego, ohydnego, a nawet zdeformowanego. Jest to jednak bardzo potrzebne w procesie terapeutycznym.

Podobnie Griffen, TC, Naumann, E. i Hildebrandt, T. (2018) wskazali, że te dwie techniki nie zawsze są skuteczne u każdego pacjenta. W przypadkach, dla których są one nieskuteczne, terapia lustrami używa trzeciej strategii, która sprawia, że ​​wszystko staje się dużo łatwiejsze:

  • Ekspozycja na odbicie lustrzane z pozytywnym podejściem; To narzędzie pomaga zmniejszyć cierpienie osoby (które jest dość znaczne w prawie każdym przypadku). Terapeuta prowadzi pacjenta, aby wskazał obszary ciała, które najbardziej mu się podobają.
  • Główną zasadą, której należy przestrzegać, jest to, że trzeba używać pozytywnego języka i nie można mówić negatywnie o swoim wyglądzie. W przypadku, gdy osoba nie widzi niczego atrakcyjnego w swoim ciele, specjalista pomaga i zachęca słowami, takimi jak „Myślę, że jesteś ładna”, „Twoja skóra jest bardzo gładka” lub „Twoje dłonie są bardzo smukłe”.
Kobieta nie lubi swojego odbicia w lustrze

Jak działa terapia lustrami?

Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że pacjenci wykazują poprawę po zaledwie sześciu sesjach. Pacjenci są wyraźnie mniej zestresowani, a ich poziom poczucia własnej wartości znacznie wzrasta. Ogólnie zaczynają doceniać swój wygląd fizyczny o wiele bardziej niż przed rozpoczęciem terapii.

W rzeczywistości prędzej czy później przestają doświadczać dysmorfii ciała, która ich nawiedzała. Jeśli pacjent naprawdę wykazuje poprawę dzięki terapii lustrami, dzieje się tak z następujących powodów:

Cztery filary sukcesu terapii lustrami

Modyfikacja samointerpretacji; Osoba z zaburzeniami dysmorficznymi lub zaburzeniami odżywiania kojarzy każdą niekorzystną sytuację w jej codziennym życiu ze swoim obrazem ciała. Jeśli popełni błąd, ktoś ją odrzuci, albo zawiedzie, automatycznie przypisuje to swojej budowie ciała. Ta terapia pomaga wyeliminować te mylne interpretacje.

Tendencja do skupienia na wadach; Jeśli pacjent ma ostry nos, grube kostki, szerokie ramiona, małe piersi lub nadmierne piegi itp., nie skupia się na żadnych innych fizycznych cechach, ale na tych, które uważają za wady. Dzięki terapii lustrami ta tendencja traci na sile.

Redukcja strachu i lęku; Dzięki terapii lustrami możliwe jest zmniejszenie negatywnych emocji pacjenta poprzez go zachęcanie do pozytywnych relacji z problematycznym bodźcem: jego sylwetką.

Przetwarzanie poznawcze; Terapia lustrami pozwala pacjentowi przestać przetwarzać jego odbicie przez negatywny filtr prowokujący odrzucenie. Pozwala mu to odzyskać szacunek i uznanie dla siebie samego.

Niewątpliwie terapia lustrami może położyć kres zaburzeniom odżywiania i problemom z poczuciem własnej wartości wielu ludzi. Może być szczególnie trafnym narzędziem dla osób, które nie rozwinęły jeszcze bulimii czy anoreksji, ale odrzucając swoje odbicie w lustrze, są na prostej drodze do tego.

„Ludzie zawsze pytają mnie skąd mam tyle pewności siebie. Odpowiadam im, że pochodzi ona z mojego wnętrza. Pewnego dnia zdecydowałam, że jestem piękna i zaczęłam prowadzić swoje życie tak, jakbym była piękną dziewczyną. To nie ma nic wspólnego z tym, jak postrzega Cię świat. Liczy się to, co Ty widzisz”.

-Gabourey Sidibe-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Delinsky, SS, y Wilson, GT (2006). Exposición al espejo para el tratamiento de la alteración de la imagen corporal. Revista Internacional de Trastornos de la Alimentación , 39 (2), 108-116. https://doi.org/10.1002/eat.20207
  • Jansen, A., Voorwinde, V., Hoebink, Y., Rekkers, M., Martijn, C., y Mulkens, S. (2016). Exposición al espejo para aumentar la satisfacción corporal. Revista de terapia conductual y psiquiatría experimental , 50 , 90-96. https://doi.org/10.1016/j.jbtep.2015.06.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.