Osoby cierpiące na chorobę afektywną dwubiegunową lub schizofrenię, osoby, które padły ofiarą przemocy lub są niepełnosprawne intelektualnie, osoby starsze, które wiele przeżyły lub nastolatki, które mieszkały w strefie działań wojennych. Człowiek jest różnorodny, fascynujący i jest najlepszym istniejącym dziedzictwem wiedzy. Na tym właśnie polega Żywa Biblioteka: dzieleniu się prawdziwą mądrością.
Spójrzmy prawdzie w oczy: w epoce e-booków, w której prawie wszystko ma format cyfrowy, przestaliśmy chodzić do bibliotek, aby czytać i wypożyczać książki. Jednak w niektórych krajach ta funkcja jest oferowana w inny, niesamowity sposób. Możemy udać się do pokoju, w którym zamiast papierowej powieści możemy wybrać „ludzką książkę”.
Żywa Biblioteka to przestrzeń, w której ludzie opowiadają o swoich doświadczeniach każdemu, kto chce słuchać. To pozwala nam wcielić się w perspektywę innych ludzi. Dzięki ich bliskości, historie tych ludzi stają się o wiele bardziej żywe i emocjonalne. Co więcej, wszystkie są różne i mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegamy świat.
Żywa Biblioteka zaprasza nas do „pożyczenia” osoby, aby odkryć jej historię, tak jakbyśmy wypożyczali i czytali książkę.
Żywa Biblioteka: przestrzenie dla empatii
Projekt ludzkich bibliotek powstał w Kopenhadze w 2000 roku. Podczas Festiwalu Roskilde duńska młodzieżowa organizacja pozarządowa Stop Volden (Stop przemocy) zorganizowała pierwsze tego typu wydarzenie. Trwało ono cztery dni i wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. Żywa Biblioteka odniosła bezprecedensowy sukces.
W projekcie „ludzkiej biblioteki” odwiedzający mogli wybrać „ludzką księgę”. Byli to mężczyźni i kobiety, którzy opowiadali im historię swojego życia i to, jak zmierzyli się z określoną rzeczywistością. Te biblioteki ciał i serc składały się z ludzi, którzy cierpieli z powodu wykluczenia społecznego, uprzedzeń lub napiętnowania. Ponadto “czytelnik” miał możliwość zadawania im pytań.
Pokonanie stygmatów
Żywe Biblioteki tworzą ludzie, którzy przeżyli osobiste wojny. Są tacy, którzy borykają się lub walczyli ze schizofrenią lub chorobą afektywną dwubiegunową, przezwyciężają zaburzenia odżywiania lub w pewnym momencie próbowali odebrać sobie życie. Są to również alkoholicy, a także imigranci, którzy przebyli długą drogę, by mieć lepsze życie.
Celem tych platform jest przekazywanie wiedzy i przełamywanie stygmatów. Nie ma nic tak potężnego jak słowo, świadek w pierwszej osobie i opowiedzenie historii twarzą w twarz. Chociaż te wydarzenia zostały pierwotnie stworzone z myślą o integracji osób, które uważają się za wykluczone, teraz mają również inne cele.
Dają one wielu ludziom możliwość wyrażenia swoich unikalnych potrzeb, myśli i realiów. W końcu wszyscy mamy pewne historie, które mogą być przydatne dla innych.
Wiele osób tworzących ludzkie biblioteki to mężczyźni i kobiety, z którymi w naszym normalnym życiu nie mieliśmy okazji się spotkać. Mogą to być na przykład byli więźniowie, osoby uzależnione lub młode osoby niepełnosprawne.
Zanurzenie się w najważniejszych historiach innych
Można powiedzieć, że niektóre historie życia zostały napisane perfekcyjnym charakterem pisma. Czasami życie jest jak ze snu, nietknięte przez żadne przeciwności losu. Z drugiej strony, niektóre życiorysy są pisane dość pospiesznie i niedbale, ale jednocześnie są niezwykle interesujące.
W Żywych Bibliotekach nikt nic nie płaci; “czytelnicy” wybierają osobę i słuchają jej przez pół godziny. Po tym czasie słuchacz czuje się niesamowicie wzbogacony. Ta dynamika nie tylko budzi empatię, ale także pomaga pozbyć się pewnych uprzedzeń.
Rozmowa z Żywą Książką zachęca i wspiera rodzaj komunikacji, którą wszyscy powinniśmy doświadczać na co dzień. Takiej, w której możemy słuchać kogoś innego, kto być może cierpiał lub był w niekorzystnej sytuacji, i kogo wcześniej byśmy osądzali. Te głębokie i szczere dialogi z pewnością powinny stanowić część naszego codziennego życia.
Gdzie znaleźć Żywe Biblioteki?
Organizacja Human Library Organization, wywodząca się z Danii, działa obecnie w ponad 80 krajach na całym świecie. Aby dowiedzieć się, jak to działa i przeczytać ich referencje, możesz odwiedzić ich oryginalną stronę internetową.
Celem jest, aby poprzez szybkie 15-minutowe spotkanie „ludzkie książki” pozwoliły swoim czytelnikom dowiedzieć się, kim są, jak myślą i jak wygląda ich życie. W takich momentach na światło dzienne wychodzą idee tabu, a także tematy, o których zwykle się nie mówi. To wyprowadza „czytelników” z ich stref komfortu.
Osobisty zysk, jaki przynosi to innowacyjne doświadczenie, jest bezcenny. Podczas gdy papierowe książki mogą zmienić nasze zdanie, książki z krwi i kości zbliżają nas jeszcze bardziej do naszego człowieczeństwa. Tego, w którym nasze uprzedzenia muszą raz na zawsze zniknąć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Proyecto Human Library: https://humanlibrary.org/
- “Inside The Event Where People Are Open Books” HuffPost UK. 9 May 2017. Retrieved 2018-07-09.
- Rice-Oxley, Mark (8 April 2012). “My day as Depression, a book at the Human Library”. The Guardian. Retrieved 2018-07-09.