Życie w harmonii jest możliwe między innymi dzięki japońskiej metodzie 5S. Na czym ona polega? Otóż skupia się na identyfikowaniu pięciu zasad opartych na czystości i porządku, które w znaczącym stopniu wpływają na jakość naszego życia. Metoda zakładająca życie w harmonii może być wykorzystana nie tylko w domu, ale również w pracy i w wielu innych kontekstach życiowych.
Ciekawostką jest, że metoda 5S była stosowana już w latach sześćdziesiątych przez koncern Toyota. Dzięki niej osiągnięto lepszą jakość pracy, która mogła być wykonywana w czystym i uporządkowanym środowisku. Metodę w firmie wprowadzono ze względu na konieczność poprawy efektów. Metodę jako narzędzie służące osiągnięciu tego celu wprowadzono wraz z inną metodą, Kaizen.
Od tego czasu metodę 5S zaczęto stosować w wielu miejscach i organizacjach. Może ona być również bardzo użyteczna w środowisku edukacyjnym, ponieważ promuje nawyki związane z czystością i higieną już od najmłodszych lat. Jej fundamenty psychopedagogiczne opierają się na promowaniu zmian kulturowych w kontekście dbałości o czystość własną i otoczenia.
Życie w harmonii dzięki metodzie 5S
Japońska metoda 5S robi aluzję do pięciu podstawowych zasad, których nazwy zaczynają się na literę S. Jej praktyczność w codziennym życiu można wypróbować bez większego wysiłku, choć aby przyniosła pożądane rezultaty, należy być konsekwentnym. Koniecznie trzeba praktykować ją zgodnie z ustalonym porządkiem i w sposób systematyczny. Metoda opiera się poniekąd na zapobieganiu. Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Seiri
Seiri to słowo, które oznacza sito. Seiri stanowi więc proces polegający na przesianiu wszystko, co posiadamy i odseparowaniu tego, co w rzeczywistości nie jest nam już potrzebne. Po samym procesie oddzielania koniecznie należy pozbyć się przedmiotów, które jedynie zajmują cenną przestrzeń i w rzeczywistości nam przeszkadzają.
Inną korzyścią wynikającą z wartościowania posiadanych przez nas przedmiotów jest to, że pozwala nam łatwiej dostrzec czego nam w domu brakuje i co należałoby jeszcze kupić. Najważniejszym czynnikiem decyzyjnym jest zastanowienie się nad tym kiedy ostatnio używaliśmy danego przedmiotu.
Jeśli od ostatniego razu upłynął już ponad rok, oznacza to, że w rzeczywistości nie jest nam potrzebny. Należy się go więc pozbyć. W taki sposób pierwszy krok, jakim jest Seiri przygotowuje nas do kolejnego, w którym każdej rzeczy należy przydzielić jej własne miejsce.
Seiton
Ten etap ściśle związany jest z odpowiednią organizacją. Posiadane przez nas rzeczy powinny być zawsze odkładane na swoje ustalone miejsce. Te z kolei powinny być dobrane według kryterium przydatności i dostępności. Tak więc przedmioty należy ułożyć w taki sposób, abyśmy w chwili wykonywania pracy nie marnowali czasu na stałe ich szukanie za każdym razem od nowa. Wszystko powinno być pod ręką.
Seiso
Na tym etapie należy przeprowadzić wcześniej przygotowane oczyszczanie. Chodzi o zapewnienie sobie czystych i higienicznych warunków pracy. Tutaj również należy działać w sposób zorganizowany. Zamiast więc sprzątać powierzchownie, należy zidentyfikować źródła powstających zanieczyszczeń i usunąć je. Takie działanie pozwoli nam nie marnować naszego cennego czasu.
Shitsuke
Ostatecznie należy narzucić sobie samodyscyplinę, by przestrzegać raz ustalonego porządku. Należy pracować właśnie w taki sposób, który pozwala wykorzystywać dobrodziejstwa wynikające ze stosowania metody 5S. Dzięki temu w naszym otoczeniu na stałe zamieszka porządek, czystość i higiena, które pozwalają nam prowadzić życie w harmonii.
Stosowanie metody 5S polega więc na stałym kontrolowaniu organizacji przestrzeni, a także na niedopuszczaniu do nieuzasadnionej straty czasu. Warto mieć też na uwadze, że metoda ta doskonale nadaje się do wykorzystania w życiu osobistym. Życie w harmonii wymaga od nas klasyfikacji, organizacji, czystości, a także dostrzegania problemów, które ten porządek zakłócają. Stosuj więc 5S i ciesz się harmonijnym życiem.