Życie - dlaczego liczy się jego jakość, a nie poziom

Życie - dlaczego liczy się jego jakość, a nie poziom

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2017

Życie – tak bardzo zabiegamy, by osiągnęło możliwie jak najwyższy poziom. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy w jednym z krajów tak zwanego Pierwszego Świata. Osiągamy go, a potem staramy się regularnie go podnosić. Dla wielu osób jest to priorytet.

Jednak – jak powiedział kiedyś Albert Einstein – “najpierw musisz nauczyć się zasad gry, a potem grać lepiej, niż ktokolwiek”. Dlatego właśnie musimy nauczyć się, że jakość naszego życia powinna być zawsze na pierwszym miejscu, ponad jego poziomem. Życie bowiem otrzymaliśmy tylko jedno.

Jeżeli brakuje Ci pieniędzy, oczywiste jest, że chcesz mieć ich więcej. Jeżeli natomiast masz duże dochody, być może wydaje Ci się, że są niewielkie. Masz bogate życie społeczne? Być może się znudzisz. Jesteś marzycielem? Zatęsknisz za rzeczywistością. Tak, to prawda… Tacy właśnie jesteśmy.

Zawsze stawiamy sobie cele i podwyższamy poprzeczkę, by nasze życie było na wyższym poziomie.

Ale… czy naprawdę uważasz, że coraz wyższy poziom życia sprawi, że będziesz szczęśliwszy? Uważasz, że zarabiać więcej pieniędzy i osiągnąć pewien status społeczny pozwoli Ci osiągnąć życie, o jakim zawsze marzyłeś? Zanim odpowiesz na te pytania, zechciej przeczytać poniższe wskazówki.

Życie – na czym polega jego poziom, a na czym jakość?

Czy przeglądając bezbrzeża internetu natknąłeś się kiedyś na zwrot “Porządek Światowy w XXI wieku”? Organizacja ta zajmuje się studiowaniem i analizowaniem rzeczywistości społecznej, ludzkiej i geograficznej we współczesnym świecie.

Człowiek - skarbonka

W jednym z artykułów poświęconych poziomowi  życia, definiuje się ten koncept jako możliwość osiągnięcia coraz większej ilości dóbr materialnych. Chodzi też o lepszą jakość usług i otrzymywanie ich w większej ilości. Poziom życia powiązuje się zatem z ilością środków i możliwością ich wykorzystania w nabywaniu przedmiotów.

W skrócie: im więcej masz, tym więcej możesz zdobyć.

Jakość życia definiuje się zatem jako sposób, w jaki dany człowiek przyczynia się do podwyższenia dobrobytu społecznego i ogólnie ujętego dobrego samopoczucia. Wszystko, co przyczynia się do szczęścia, spokoju i satysfakcji, zarówno na poziomie osobistym jak i zbiorowym, mieści się w idei jakości życia.

Może się w tym mieścić wysoka wypłata, ale nie tylko. Może też chodzić o podróż w ciekawe miejsce, albo chociażby przyjemna rozmowa z roześmianymi przyjaciółmi.

Życie: jakość kontra poziom

Członkowie organizacji “Porządek Świata w XXI wieku” stworzył zasługującą na uwagę analizę, porównując ze sobą rozmaite regiony świata. W ich interesującym zestawieniu porównuje się poziom życia i jego jakość w różnych miastach.

Z jednej strony znajdujemy Kalkutę lub Dakkę, miasta w Indiach, które codziennie wspinają się krok po kroku na liście miast w zglobalizowanym świecie. Nie da się ukryć, że poziom życia ich mieszkańców wzrasta z każdym rokiem w sposób bardzo szybki. Rozwój społeczny jest w tych miejscach imponujący.

Miasto w Indiach

Miejsca te porównują z Timbú, miejscem usytuowanym o kilka kilometrów od ekonomicznego serca Indii. Jest to stolica Butanu, małego państwa odizolowanego od globalizacyjnego zgiełku, znajdującego się z dala od rynków finansowych i innych ekonomicznych kłopotów.

Podczas, gdy miasta w Indiach otoczone są  środowiskiem z dnia na dzień coraz bardziej przemysłowym i zanieczyszczonym (poziom życia zamieszkałych ludzi wysoki), mieszkańcy Butanu żyją otoczeni naturą. Otaczają ich rzeki, większość czasu spędzają na rolnictwie i z wypłatą o wysokości około 1300 dolarów.

Kto cieszy się większą jakością życia?

Czas zadać sobie ważne pytanie. Jak myślisz, kto cieszy się większą jakością życia? Mieszkaniec Butanu żyje spokojnie, pracuje w pięknej, naturalnej dolinie bez nadmiaru stresu. Nie potrzebują więcej, ani za tym nie gonią.

Co więcej, król tego małego państwa lata temu ogłosił PRS (skrót od: “Powszechna Radość Społeczna”). W badaniu tym dotyka się tematów takich jak dobrostan psychiczny, odpowiednie używanie czasu, kultura, zdrowie, wykształcenie, nieodzowność społeczeństwa i zadowolenia z rządu oraz innych czynników.

“Nie marnuj swojego czasu, bo właśnie z tej materii uformowane jest Twoje życie”

-Benjamin Franklin-

W tym samym czasie, kraje takie jak Brazylia, Indie czy Chiny, kraje znajdujące się na etapie ciągłego rozwoju, czy też kraje znajdujące się w Europie takie jak Hiszpania czy Francja – już rozwinięte – cierpią na bolączki takie jak zbyt duży stres czy ciągłe napięcia.

Zestresowana kobieta w biurze

Trzeba uznać ten fakt: wielkie kraje odrywające ważną rolę na scenie światowej – zarówno te rozwinięte jak i zmierzające do tego – według badań osiągają wysoki poziom życia, który stale rośnie. Ale, kosztem czego?

“Nie zamieniaj nigdy zdrowia na bogactwo, ani wolności na władzę”

-Benjamin Franklin-

Nadchodzi chwila, w której musisz odpowiedzieć na pytanie. Co wolisz – poziom życia czy jego jakość? Wolisz gromadzić bogactwo i pieniądze, czy wartościowy czas wypełniony szczęściem? My wolimy jakość życia, a Ty?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.