Filozofia i psychologia to dwie dziedziny nauki o wspólnym miejscu w historii. Psychologia powstaje z filozofii. Powstała, aby uwzględnić metodę empiryczną przy badaniu pytań stawianych przez filozofię. Dlatego filozofia przyniosła różne dziedziny nauki w dziedzinie psychologii, takie jak odczucia, percepcja, inteligencja i pamięć. Związek pomiędzy filozofią a psychologią jest niezaprzeczalny.
Natomiast rozwiązania, które daje każde dziedzina, są od siebie różne. Mimo że dzielą się przedmiotami studiów, mają różne punkty widzenia. Nawet przy użyciu tych samych teorii filozofia i psychologia często nie dochodzą do tych samych wniosków. Dlatego profesjonaliści z każdej dziedziny czasami postrzegają siebie jako przeciwników mimo faktu, że związek pomiędzy filozofią a psychologią jest tak silny.
Psychologia i filozofia
Słowo “psychologia” pochodzi od greckich słów “psyche” i “logos”. Odpowiednio, znaczą one “dusza” i “nauka”. Dlatego psychologia oznacza studiowanie duszy. W prosty sposób można powiedzieć, że psychologia jest nauką odpowiedzialną za badanie ludzkiego umysłu i zachowania.
Ma na celu wyjaśnienie, co dzieje się w naszej “czarnej skrzynce” i jak te wydarzenia wpływają na nasz sposób działania, biorąc pod uwagę bodźce, które otrzymujemy. Psychologia dąży również do zrozumienia, w jaki sposób ludzie otrzymują i interpretują informacje, które docierają do nich poprzez ich zmysły.
Termin filozofia natomiast, pochodzi od greckich słów “philo” i “sophia”, które oznaczają “miłość do mądrości”. Celem filozofii jest rozwiązywanie problemów występujących w rzeczywistości.
Koncentruje się ona na badaniu wielu, prawdopodobnie bardziej transcedentnych problemów. Obejmują one istnienie, wiedzę, prawdę, moralność, piękno, umysł i język. Generalnie wykonuje ona swoje badania w sposób nieempiryczny. Może to być analiza pojęciowa, eksperymenty umysłowe, spekulacja lub inne metody a priori.
Związek pomiędzy filozofią a psychologią
Psychologia zależy od filozofii z kilku powodów. Przede wszystkim filozofia nadaje psychologii ogólną wizję istoty człowieka. Jest to podstawa dla dużej części teorii psychologicznych. Odwrotna relacja jest również prawdziwa. Filozofia czasami wykorzystuje metodologię naukową do osiągnięcia swoich celów. Obie dzielą zarówno teorie, jak i przedmioty badań.
Innym podobieństwem jest to, że filozofia wniosła pewne tematy do psychologii. Niektóre przykłady to: czucie, percepcja, inteligencja, pamięć i wola. Jak powiedzieliśmy, obie grupy dzielą się przedmiotami badań, chociaż ich sposób studiowania i udzielane odpowiedzi różnią się.
Z drugiej strony filozofia pasuje do psychologii na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez względne hipotezy: umysł i właściwe sposoby studiowania go. Po drugie, poprzez ogólne zasady leżące u podstaw badań naukowych. Związek pomiędzy filozofią a psychologią jest niezaprzeczalny.
Różnice między filozofią a psychologią
Chociaż obie dyscypliny badają zachowania ludzi, różnią się między sobą. Niektóre różnice dotyczą ich metodologii, celów i tego, czy biorą pod uwagę moralność.
Jeśli chodzi o metodę, filozofia działa z kategoriami pojęciowymi i relacjami, które istnieją między nimi. Dlatego jest otwarta na dowolną metodę.
Z drugiej strony psychologia opiera się na danych empirycznych i statystycznych. Wykorzystuje badania ilościowe i jakościowe. Koncentruje się na eksperymentach i empirycznym teście hipotez. Eksperymenty są sposobem zrozumienia naszego zachowania i sprawdzenia narzędzi, takich jak terapie, które mamy.
Jeśli chodzi o cele końcowe każdej dziedziny, filozofia ma więcej intelektualnych celów, podczas gdy psychologia koncentruje się na terapii i interwencji. Filozofia tworzy filozoficzne systemy lub kategorie, które służą wyjaśnieniu rzeczywistości. Psychologia, zamiast badać całą filozofię, stara się wyodrębnić poszczególne zmienne ludzkich zachowań.
Dlatego teorie psychologiczne biorą pod uwagę naszą biologię. Jednym z przykładów jest badanie naszej chemii mózgu. Ponadto psychologia uwzględnia różnice indywidualne. Przecież nikt nie imituje dokładnie tak samo zachowania innej osoby, nawet w tych samych okolicznościach.
Moralność
Inna wielka różnica tkwi między nimi w ich koncepcji moralności. Filozofia stara się wyjaśnić wszystko, co obejmuje właściwe sposoby zachowania. Filozofia czasami opisuje to co jest dobre, a co złe.
Z drugiej strony psychologia nie bierze udziału w tej debacie. Chociaż psychologia zaproponowała skalę etyki i moralności, jej celem nie jest badanie tego, co moralne, a co nie, ale raczej, jakie istnieją inne morały.
Filozofia i psychologia badają ludzi i ich zachowania. Związek pomiędzy filozofią a psychologią pogłębia nasze zrozumienie. Metoda, z której korzysta każda osoba, warunkuje udzielane przez nią odpowiedzi.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Botterill, G., & Carruthers, P. (1999). The philosophy of psychology. Cambridge University Press.
- Horgan, T., Horgan, T., & Tienson, J. (1996). Connectionism and the Philosophy of Psychology. Mit Press.