Żyć to znaczy rozwiązywać węzły, snuć marzenia i tworzyć historie

Żyć to znaczy rozwiązywać węzły, snuć marzenia i tworzyć historie

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2019

Aby żyć, musisz snuć marzenia, rozwiązywać węzły przeszłości i teraźniejszości, a także iść naprzód z większą swobodą. Żyć w pełni oznacza, że jesteśmy mądrymi twórcami opowieści. Rzemieślnikami dobrych relacji i tropicielami lepszych przestrzeni i środowisk, w których możemy nadal wzrastać w szczęściu, bez ciemnych chmur i zimnych wiatrów.

Zakładając, że ta seria pomysłów będzie niewątpliwie dobrym sposobem na poradzenie sobie z niespodziankami które pojawią się na Twojej drodze w kompleksie “tu i teraz”. Wyrażenie obrazujące ten temat mówi: “Życie nie polega na tym, jak szybko biegasz, ani na jak wysoko się wspinasz, ale na tym, jak dobrze się odbijasz od dna”.

To znaczy, że tworzenie satysfakcjonującej rzeczywistości jest subtelnym procesem, w którym możemy wiedzieć, jak reagować w czasach przeciwności losu. Musimy zrozumieć, że szczęście nie jest prostą ścieżką, ale raczej ćwiczeniem kreatywności, reakcji, działania i przetrwania.

“Żyjesz tylko raz, ale jeśli zrobisz to właściwie, to jeden raz wystarczy.”

-Mae West-

Żyć to znaczy więcej niż tylko istnieć. Wiemy o tym, ale czasami o tym zapominamy. Często pomijamy fakt, że podnoszenie się jako prawdziwi bohaterowie pociąga za sobą kilka rzeczy. Pierwsza rzecz, to odpowiedzialność wobec samego siebie. Druga to pasja, entuzjazm, autentyczne pragnienie bycia i dążenia do czegoś lepszego. Trzecia, być w stanie nadać naszemu życiu sens.

Ostatni termin jest ważny i musimy o tym pamiętać. W rzeczywistości, w nurcie pozytywnej psychologii, jest to słowo, które staje się o wiele bardziej istotne niż “szczęście”. Powód? Podczas gdy szczęście jest często bytem ograniczonym w czasie, możliwość nadania naszej rzeczywistości znaczenia daje nam coś trwałego, powód bycia i istnienia.

Kobieta siedzi przed domem

Czy możemy żyć po swojemu?

Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym przynajmniej raz. Wszyscy mówiliśmy, że nic nie może być tak satysfakcjonujące, jak życie dokładnie tak, jak chcemy, na częstotliwości, gdzie wszystko brzmi lepiej. W tej szczególnej tonacji, w której wszystko świeci, jakby to był obraz Moneta.

Jednak, zdajemy sobie sprawę wcześniej czy później, że nie zawsze jest to możliwe. Wolna wola jest niczym więcej niż złudzeniem i jest to prawdą z dwóch powodów: nasz kontekst społeczny i nasze uwarunkowania genetyczne ograniczają nas.

Co więcej, w interesującej książce Designing Positive Psychology, opublikowanej przez kilku przedstawicieli pozytywnej psychologii, dowiadujemy się, że nawet nasza kultura mówi nam, jak powinniśmy być szczęśliwi. Nasze społeczeństwo nawet mówi nam, jakie kluczowe cele powinniśmy aspirować i co musimy zmienić w sobie, aby uzyskać szczęście. Chociaż czasami myślimy, że możemy całkowicie zaprojektować nasze życie, jest to tylko złudzenie. Nie zawsze jesteśmy całkowicie wolni.

Doskonałym przykładem jest świat reklamy. Przekonuje nas, że musimy kupić najnowszy telefon, aby czuć szczęście. Poza tym jest tylko jeden sposób, aby być pięknym, do którego wszyscy powinniśmy dążyć, aby inni uważali nas za atrakcyjnych. Dzięki temu jest oczywiste, że nasz kontekst psychospołeczny wpływa na nas w decydujący sposób.

Drzewa

Z drugiej strony, innym aspektem, który nasza kultura w nas wpoiła, jest klasyczna idea, że szczęście jest równoznaczne z komfortem emocjonalnym.

Czynniki takie jak smutek, złość, frustracja, porażka lub rozczarowanie muszą być zakamuflowane lub omijane, tak samo jak fizyczny ból jest ukryty za pomocą plastra opatrunkowego. Znajomość przyczyny nie ma znaczenia. Lepiej jest ograniczyć się do wyciszania ich, odwracania tego tak, jakby w ogóle nie istniały.

Niemniej jednak, uczucia te istnieją. Emocje negatywne są częścią ludzkich istot z jakiegoś powodu. Uczucia te są przetwarzane w układzie limbicznym, aby pomóc nam przetrwać, aby lepiej żyć.

“A teraz, kiedy nie musisz być doskonały, możesz być dobry.”

– John Steinbeck-

Rzemiosło budowania życia z sensem

Wiemy już, że nie jesteśmy tak naprawdę do końca wolni, by żyć własnym życiem wyłącznie na swój własny sposób. Istnieją ograniczenia, obowiązki i normy, które musimy szanować. Jednak poza tymi nieuniknionymi zasadami, które oznaczają nasze współistnienie jako istoty społeczne, musimy otworzyć oczy i pozostawić za sobą węzły, które nas powstrzymują, które utrudniają ruch i wolność osobistą.

Wiele z tych węzłów powstaje dzięki naszej kulturze, naszym rodzinom, naszym relacjom społecznym. Nawet przez ciężar wyraźnie patriarchalnego społeczeństwa. Dlatego musimy je wyczuwać przez naszą intuicję i pozostawić za sobą te niewygodne więzi, które hamują nasz osobisty rozwój.

Kobieta i drzewo - żyć w zgodzie z naturą

Znalezienie sensu pomoże nam prowadzić pełniejsze istnienie. Ważne jest również zrozumienie jednej rzeczy. Wiemy, że to podejście zachęca nas do bycia bardziej obecnym i doceniania tu i teraz. Musimy jednak pójść o krok dalej, aby zadać sobie następujące pytania: Czego chcę jutro? Jak chcę widzieć siebie w najbliższej przyszłości?

Odpowiedź na te pytania nada znaczenie Twojej teraźniejszości. Oczyści Twoją ścieżkę, dając nadzieję i motywację. Tylko wtedy będziesz lepszym twórcą opowieści i marzeń, zgodnych z Twoimi kluczowymi celami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.