Zwalczyć bierność — wyzwanie i rozwiązanie, według Williama Jamesa

Według Williama Jamesa, aby zwalczyć bierność, musimy obudzić nasze pokłady siły woli. Przyjrzymy się bliżej, jak tego dokonać.

Zwalczyć bierność. Człowiek stojący w polu.

Jak zwalczyć bierność? Według Williama Jamesa, aby zwalczyć bierność, musimy najpierw zrozumieć, skąd pochodzi energia człowieka. Taki wymiar nie pochodzi ze sfery duchowej. Pochodzi z ciała i umysłu. James, ojciec amerykańskiej psychologii i pionier badań naukowych w dziedzinie psychologii, twierdził, że nie działają one na co dzień w ten sam sposób.

W rzeczywistości istnieją energie, których czasami nie ma. Mogą leżeć w uśpieniu z powodu zniechęcenia, niezadowolenia i zwykłego fizycznego wyczerpania. Jednak bezruch i brak inicjatywy prawie zawsze mają swoje źródło, świątynię umysłu, psychiki. William Faulkner wyjaśnił to w skrócie: „Jestem zmęczony bieganiem, noszeniem życia jak kosza z jajkami”.

Czasami czujesz się wyczerpany swoją egzystencjalną złożonością. Wszystko wydaje się zbyt kruche, twoje nadzieje łatwo się rozpadają, a marzenia zbyt często przeradzają się w rozczarowania. Rzeczywiście, trudno jest utrzymać zasoby psychiczne i fizyczne na 100%. Istnieją jednak pewne mechanizmy, które mogą ci pomóc.

„To nasza postawa na początku trudnego zadania, które bardziej niż cokolwiek innego wpłynie na jego pomyślny wynik”.

-William James-

William James

Jak walczyć z biernością według Williama Jamesa

Według Williama Jamesa mechanizm walki z biernością wymaga przebudzenia samoświadomości i siły woli. Może się to wydawać skomplikowane, ale warto wiedzieć, co argumentował William (brat znanego pisarza Henry’ego Jamesa). W 1906 roku na Uniwersytecie Columbia wygłosił swoje słynne przemówienie do Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego.

James wyjaśnił, że bierność jest jak samożywiąca się choroba. Kiedy nadejdzie, a ty nie rozpoznasz jej objawów, jest w stanie zamazać wszystkie twoje cele i motywację, po prostu przejmując nad tobą kontrolę. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne, które odczuwasz, prowadzi do nudy. Po tym następuje błędne koło niepokoju i zwlekania.

Nazwał swoje przemówienie „Energie ludzi”. Twierdził w nim, że wielu z nas żyje tak, jakbyśmy byli w swego rodzaju chmurze, która ciąży na naszej istocie i wszystko zamazuje. Twierdził, że straciliśmy jasność, wnikliwość. W tym stanie zarówno mięsień uwagi, jak i zdolność widzenia rzeczy takimi, jakie są w rzeczywistości, są osłabione. To wszystko z powodu psychicznej bierności.

Rozważne życie dzięki sile woli

Według Williama Jamesa, aby zwalczyć bierność, musisz wydostać się z tych mentalnych mgieł i opanować wszystkie swoje fizyczne i psychologiczne zasoby. Aby to zrobić, musisz aktywować swoją siłę woli i być w stanie prowadzić świadome życie, zorientowane na sens i cel.

Niewiele wymiarów jest bardziej istotnych w dziedzinie psychologii niż siła woli. Wymiary takie jak samoocena, odporność na frustrację, motywacja współistnieją z siłą woli. Jak jednak przebudzić swoją siłę woli, gdy zawiedzie z powodu zniechęcenia lub apatii?

James twierdził, że aby zwalczyć bierność, należy rozwinąć maksymalną uwagę. Ten obszar warstwy mentalnej był czymś, czemu poświęcił wiele ze swoich badań i o którym mówił w swojej słynnej pracy The Principles of Psychology (1890).

James stwierdził, że uwaga jest tym procesem, dzięki któremu umysł żywo i wyraźnie przejmuje w posiadanie te procesy myślowe, które są cenne i użyteczne.

A zdolność dobrowolnego przywracania w kółko wędrującej uwagi jest samym źródłem osądu, charakteru i woli. Nikt nie jest compos sui, jeśli go nie posiada”.

-William James-

Dziewczyna ćwicząca jogę nad morzem

Zwalczanie bierności za pomocą jogi

Co ciekawe, William James bronił praktyki jogi w swojej książce Varieties of Religious Experience (1902). Według niego ta tradycyjna dyscyplina sprzyjała natychmiastowemu rozświetleniu umysłu, rozwijała racjonalność filozoficzną i posiadała wielką użyteczność moralną.

W rzeczywistości ojciec psychologii naukowej i znany filozof z Uniwersytetu Harvarda był wielkim fanem jogi i nie wahał się badać jej korzyści. W rzeczywistości twierdził, że jest to przydatne narzędzie do zwalczania bierności. Oto dlaczego tak twierdził:

  • Joga pozwala nam ćwiczyć skupienie naszej uwagi i skierowanie naszego umysłu na to, co jest istotne. Dopiero wtedy wyjaśniamy nasze cele i istotne znaczenia oraz aktywujemy naszą motywację.
  • Podobnie joga pozwala nam przełamywać bariery rutyny i wynurzać się z warstw bezczynności, nudy i bezruchu, w które tak łatwo jest się złapać, według Jamesa. Dlatego kiedy wizualizujemy to, co jest dla nas ważne i znaczące, odkładamy na bok bierność.

Ten niezwykle interesujący argument, który zostawił nam w swoich przemówieniach i pracach William James, został zapomniany lub wyparty wraz z nadejściem psychoanalizy. W rzeczywistości dla Freuda ludzkim zachowaniem rządziły jedynie nieświadome impulsy. W konsekwencji w jego teorii nie było miejsca na uwagę czy siłę woli.

Na szczęście wiele z tych zasad odzyskaliśmy od ojca amerykańskiej psychologii…

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Fierro, Catriel. (2013). “Principios: la relevancia de William James en la enseñanza de la historia de la psicología”. Eureka (Asunción) en Línea10(1), 96-104. Recuperado em 17 de novembro de 2021, de http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2220-90262013000100011&lng=pt&tlng=es.
  • James, William (1902) Las variedades de la experiencia religiosa. Equipo Difusor del Libro
  • James, William (1890) Principios de psicología. Fondo De Cultura Economica
  • Orozco, José Luis (2003). William James y la filosofía del siglo americano. Barcelona: Gedis
  • Salas Ortueta, Jaime de & Martín Félix (2005). Aproximaciones a la obra de William James: la formulación del pragmatismo. Madrid: Biblioteca Nueva
Scroll to Top