Zasada Złotowłosej: wykorzystaj ją i zdobądź motywację

Zasada Złotowłosej: wykorzystaj ją i zdobądź motywację

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2021

Zasada Złotowłosej to założenie, w którym chodzi o Ciebie. Co możesz zrobić, aby zachować motywację? Musisz znaleźć coś o odpowiednim poziomie trudności, a Twoja praca pójdzie jak z płatka!

Jak podążać za swoimi marzeniami i nie stracić motywacji? James Clear, znany przedsiębiorca, ma prostą i naukową odpowiedź. Zasada Złotowłosej opisuje wszystko, co musisz wiedzieć, aby zachować motywację.

Clear twierdzi, że nawet gdy musisz nauczyć się jeszcze wielu rzeczy, to aby zachować motywację najlepiej jest pracować nad trudnymi zadaniami. Chodzi mu o to, że gdy pracujesz nad bardzo prostymi zadaniami, będziesz się nudzić. Jeśli z kolei będziesz pracować nad bardzo trudnym zadaniem, będziesz czuć się bezradny.

Potrzebujesz wyzwania, które wykracza poza to, co zrobiłeś do tej pory, na tyle trudnego, aby podtrzymywało Twoją motywację, a jednocześnie aby Cię nie zniechęcało. To właśnie zasada Złotowłosej, termin ukuty przez Jamesa Cleara.

“Zasada Złotowłosej zakłada, że ludzie utrzymują motywację kiedy pracują nad określonymi zadaniami, które nie są ani za trudne, ani za proste. Są idealnie dobrane.”

-James Clear-

Znalezienie takiej równowago trudności nie tylko pozwoli Ci zachować motywację, ale również sprawi, że będziesz szczęśliwy.

Kobieta unosząca dłoń w geście triumfu - zasada Złotowłosej

Zasada Złotowłosej, czyli jak nie stracić motywacji

Wyobraź sobie na przykład, że grasz w tenisa z kimś, kogo umiejętności są na poziomie podobnym do Twoich. Gdy rozgrywasz mecz, czasami zdobywasz punkty, a czasami je tracisz. Jeśli włożysz w grę trochę wysiłku, będziesz w stanie ją wygrać.

Wszystko dlatego, że jesteś całkowicie skoncentrowany, nic Cię nie rozprasza i całkowicie zanurzasz się w zadaniu, które masz wykonać. Możesz sobie z nim poradzić. Zwycięstwo nie jest pewne, ale jest możliwe.

Clear wyjaśnia, że takie rodzaje zadań na dłuższą metę pomagają Ci utrzymać motywację.

“Ludzie uwielbiają wyzwania, ale tylko wtedy, gdy mieszczą się one w ich strefie komfortu. Proste i łatwe zadania mogą być nudne. Niezwykle trudne zadania są wycieńczające. Ale takie zadania, które mieszczą się między porażką a sukcesem, mogą okazać się niesamowicie motywujące dla naszych mózgów. Naprawdę chcemy opanować umiejętności wykraczające poza to, co już umiemy.”

-James Clear-

Właśnie dlatego Clear twierdzi, że praca nad zadaniami na bazie zasady Złotowłosej to klucz do zachowania motywacji przez dłuższy czas. Przygnębienie może pojawiać się z powodu nudnych lub nadmiernie trudnych zadań.

Znalezienie sposobu na wykorzystywanie swoich umiejętności, prawie do momentu, w którym odczuwasz wyzwanie, a jednocześnie jesteś w stanie wykonać postawione prze Tobą zadanie, to klucz do zachowania motywacji.

Schody do sukcesu

Mierz swoje postępy

Połączenie szczęścia i jak szczytowych osiągnięć to według Cleara flow. Jako stan optymalnej motywacji, flow to stan umysłu, w którym znajdujesz się, gdy jesteś na tyle skoncentrowany na zadaniu, nad którym pracujesz, że cały świat znika.

Badacze odkryli, że flow jest ściśle związany z zasadą Złotowłosej. Jeśli pracujesz nad zadaniem, które jest trudne, ale zarazem osiągalne, nie tylko uda Ci się utrzymać motywację, ale również doznasz uczucia szczęścia.

Jednak aby osiągnąć szczytowe wyniki, poza pracą nad zadaniem o odpowiednim stopniu trudności, musisz również mierzyć swoje postępy. Psycholog Jonathan Haidt tłumaczy, że jeden z kluczy do osiągnięcia flow stanowi świadomość tego, jak Ci idzie.

“Wykonywanie idealnego wyzwania i otrzymanie natychmiastowej informacji zwrotnej odnośnie tego jak sobie radzisz to ważne czynniki, które pomagają osiągnąć maksymalny poziom motywacji.”

-James Clear-

Osoba rysująca szczęśliwe i smutne buźki

Na sam koniec zostawiliśmy ciekawy fakt: zasada Złotowłosej bierze swoją nazwę od bajki o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach. Mówi ona o tym, jak Złotowłosa włamuje się do domku niedźwiadków i próbuje wszystkiego, co ją interesuje, póki nie znajduje czegoś, co jej się naprawdę podoba.

Nie próbuje nawet zjeść zupy, bo jest za gorąca, usiąść na krześle, bo jest zbyt wysokie, ani położyć się na łóżku, bo jest zbyt twarde. Chociaż bajka ta ma niewiele wspólnego z zasadą Złotowłosej, to jest ciekawa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.