Alkoholizm to problem, który dotyka około 100 milionów ludzi na świecie. Skutki tego uzależnienia są druzgocące dla chorego, jego najbliższego otoczenia i całego społeczeństwa. Nie tylko generuje ono niezwykle poważne skutki fizyczne, ale ma również silny wpływ psychospołeczny. Najnowsze badania rzucają nowe światło na leczenie alkoholizmu i ogólne podejście do tej choroby.
Alkoholizm jest jednym z najtrudniejszych do pokonania uzależnień. Wciąż nie opracowano żadnych skutecznych leków do leczenia tego problemu. Przy obecnie dostępnych sposobach leczenia szacuje się, że wskaźnik nawrotów osiągnął 90 procent.
Wskazuje na to nowe badanie przeprowadzone przez University of Illinois (USA). Badanie to twierdzi również, że znaleziono nowe wskazówki dotyczące leczenia alkoholizmu. Chociaż testy przeprowadzono na myszach, dały one istotne wyniki. Przyjrzyjmy się im bliżej.
„Nadmierne spożycie alkoholu w okresie dojrzewania jest jednym z czynników ryzyka uzależnienia od alkoholu w wieku dorosłym, ale także pojawienia się zaburzeń lękowych”.
-Anna Lorenzen-
Leczenie alkoholizmu – nowe badania
Jak wspomnieliśmy wcześniej, badanie to zostało przeprowadzone przez University of Illinois. Zespołem kierował Subhash Pandey, a jego odkrycia opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Science Advances. Praca ta umożliwiła lepsze zrozumienie mechanizmów molekularnych związanych z alkoholizmem. Jest bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości ułatwi to opracowanie leków do leczenia tego uzależnienia.
W ramach badania naukowcy podawali dużą ilość alkoholu grupie młodych szczurów. Zwierzęta miały od 27 do 41 dni. Odpowiada to dziesięciu do 18 lat życia człowieka. Drugiej grupie szczurów w tym samym wieku nie podawano żadnych substancji.
Naukowcy potwierdzili, że szczury spożywające alkohol miały mniejszą ilość białka o nazwie Arc. Występuje ono w ciele migdałowatym mózgu, regionie zaangażowanym w regulację lęku i związanym z uzależnieniami.
Zarówno u myszy, jak i u ludzi przejście od niemowlęctwa do dorosłego życia jest krytycznym etapem rozwoju. W tym okresie mózg przechodzi proces restrukturyzacji i jest bardzo wrażliwy na spożywanie alkoholu. Redukcja białka Arc u myszy spowodowała zmiany chemiczne w ich DNA.
Druga część badania
W drugiej części eksperymentu naukowcy zastanawiali się, czy można odwrócić zmiany spowodowane spożywaniem alkoholu. Użyli wyrafinowanego systemu zwanego „nożyczkami genetycznymi”. Dzięki temu zmiany w DNA spowodowane nadużywaniem alkoholu zostały „usunięte”.
Dzięki zastosowaniu tej metody produkcja białka Arc u młodych osobników powróciła do normalnego poziomu. Zwierzęta miały do dyspozycji do picia zarówno wodę, jak i alkohol – preferowały jednak wodę. Ponadto wykazywały niższy poziom lęku. Na tej podstawie naukowcy byli w stanie zweryfikować, że zmiana była odwracalna.
Wciąż pozostaje jednak kilka pytań. Rola, jaką białko Arc odgrywa w alkoholizmie, jest jasna. Naukowcy doszli również do wniosku, że spożywanie alkoholu w młodym wieku nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienia w wieku dorosłym, ale także prowadzi do zaburzeń lękowych.
Kolejne badanie
Inne badania przeprowadzone przez Queensland University of Technology (Australia) wykazały, że serotonina odgrywa niezwykle ważną rolę w alkoholizmie. Jest to receptor serotoninowy o nazwie 5-HT1A. W tym eksperymencie myszy były wystawione na działanie alkoholu przez dwie godziny, a następnie pozbawione go przez 24 godziny.
Cykl powtarzano przez 12 tygodni. Na tym etapie myszy miały wyższy poziom lęku. Otrzymywały środek przeciwlękowy o nazwie tandospiron, który jest zdolny do aktywacji receptora serotoninowego 5-HT1A. Stwierdzono, że po przyjęciu leku myszy miały niższy poziom lęku i były mniej skłonne do picia alkoholu.
Tandospiron był także w stanie znormalizować proces neurogenezy (produkcja nowych neuronów). Należy zauważyć, że alkohol zmniejsza liczbę niedojrzałych neuronów w mózgu, szczególnie w hipokampie. Anksjolityk odwrócił ten proces i znormalizował go. Jest to kolejne ważne odkrycie, które może doprowadzić do opracowania sposób na leczenie alkoholizmu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Belmer, A., Patkar, O. L., Lanoue, V., & Bartlett, S. E. (2018). 5-HT1A receptor-dependent modulation of emotional and neurogenic deficits elicited by prolonged consumption of alcohol. Scientific reports, 8(1), 1-12.
- Bohnsack, J. P., Zhang, H., Wandling, G. M., He, D., Kyzar, E. J., Lasek, A. W., & Pandey, S. C. (2022). Targeted epigenomic editing ameliorates adult anxiety and excessive drinking after adolescent alcohol exposure. Science advances, 8(18), eabn2748.
- Teague, C. D., & Nestler, E. J. (2022). Teenage drinking and adult neuropsychiatric disorders: An epigenetic connection. Science Advances, 8(18), eabq5934.