Nie chcesz mieć dzieci, ale boisz się, że możesz tego żałować

Nie każdy chce mieć dzieci. W dzisiejszych czasach jest to coraz częściej postrzegane jako wolność wyboru. Rozmawiamy o decyzjach o nieposiadaniu dzieci i możliwych przyszłych żalu.
Nie chcesz mieć dzieci, ale boisz się, że możesz tego żałować

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2022

Decyzja dotycząca posiadania dziecka może być dla wielu osób trudna. Być może wcale nie chcesz mieć dzieci, ale boisz się, że później będziesz tego żałować? Wiele osób czuje podobne rozterki.

Ta niepewność wynika z pewnych kwestii, o których zwykle się nie mówi. Dlaczego ktoś miałby nie mieć dzieci? Czy jest to naturalne odrzucenie macierzyństwa, czy też istnieją niezwiązane z tym czynniki zewnętrzne? Czy kręgi społeczne mają wpływ na niepewność odnośnie podjętej przez Ciebie decyzji w przyszłości?

Strach przed późniejszym żalem w przeciwieństwie do zaspokojenia pragnienia jest istotną kwestią dla każdego, kto patrzy w przyszłość. Omówimy ten problem w dzisiejszym artykule.

Kobieta myśli
W większości przypadków decyzja o nieposiadaniu dzieci jest szczegółowo i dokładnie przemyślana.

Dlaczego nie chcesz mieć dzieci?

Lata temu konfiguracja społeczno-ekonomiczna i rodzinna świata zachodniego przyjęła, że posiadanie dzieci jest naturalną częścią cyklu życia. Jednak ostatnie pokolenia zakwestionowały to podejście, podkreślając niektóre zalety płynące z decyzji o nieposiadaniu potomstwa. Jednak jak zawsze, gdy w jakiejkolwiek dziedzinie powiększa się sfera wolności, pojawiły się również wątpliwości.

Jest wiele ludzi, którzy wyrażają lęk przed sprowadzeniem kogoś do tak zniszczonego świata, przenoszeniem chorób dziedzicznych, a nawet niemożnością utrzymania dziecka w przyszłości.

W większości przypadków, choćby ze względu na fakt pójścia “pod prąd”, decyzja o nieposiadaniu dzieci jest zawsze dogłębnie przemyślana. Jeśli sama jesteś w takiej sytuacji, niektóre z tych argumentów mogą wydawać Ci się znajome:

  • Stan Twoich finansów na to nie pozwala.
  • Boisz się, że nie będziesz dobrym rodzicem.
  • Tempo życia, które prowadzisz, nie idzie w parze z macierzyństwem.
  • Czujesz presję społeczną, żeby mieć dzieci.
  • Przyszłość społeczno-gospodarcza regionu, w którym mieszkasz, jest niepewna lub wręcz przerażająca.
  • Masz pewne poglądy polityczne, dotyczące tego, że gatunek ludzki nie powinien się dalej rozwijać.

Dlaczego boisz się wyrzutów sumienia w przyszłości?

Patrząc na powyższe powody z logicznego punktu widzenia, masz prawo nie chcieć dzieci bez odczuwania wyrzutów sumienia. Jednak całkowicie naturalne jest posiadanie obaw o możliwą przyszłość. Mogą one mieć kilka źródeł. Niektóre z nich to:

  • Seksistowskie błędne przekonania. Dwa mity, które są ze sobą sprzeczne i jednocześnie współistnieją, to przekonanie, że kobiety mają wrodzoną skłonność do bycia matką, a jednocześnie mają całkowitą swobodę wyboru przy podejmowaniu decyzji.
  • Presja społeczeństwa. Możesz odczuwać presję otoczenia, gdy mówisz im, że nie chcesz mieć dzieci. Ktoś może Cię zapytać: „A co, jeśli przegapisz swoją szansę i później tego pożałujesz?”
  • Idealizacja macierzyństwa. System, a zatem i społeczeństwo, są nastawione na wzrost populacji. Dlatego ogromną odpowiedzialność związaną z posiadaniem dziecka często przedstawia się jako „najlepszą rzecz, jaka może przydarzyć się kobiecie w jej życiu”. To zasiewa ziarno wątpliwości, sprawiając, że wierzysz, że możesz na zawsze stracić coś niesamowitego.

Czy na pewno nie chcesz mieć dzieci, ale boisz się, że później możesz żałować swojej decyzji?

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz chcieć pozbyć się swoich lęków, ponieważ odczuwasz je, a jednocześnie są Ci one obce. W takim przypadku polecamy ćwiczenie introspekcji i refleksji.

Decyzja o posiadaniu dzieci należy do Ciebie

Aspiracje, które tworzysz na swoim horyzoncie i środki, które zdecydujesz się na nie wykorzystać, należą do Ciebie. Być może Twój strach przed przyszłymi wyrzutami sumienia jest podsycany przez rodzaj presji społecznej, która sugeruje, że powinnaś mieć dzieci.

Twój strach nie pochodzi tylko od Ciebie

Strach przed przyszłym żalem nie wynika tylko z niepewności co do samej przyszłości, ale z wielu innych czynników. Dlatego jeśli chcesz jak najprostszej odpowiedzi, zadaj sobie pytanie, czego chcesz. Nie pytaj o to innych.

Kobieta zastanawiająca się, czy mieć dzieci, czy nie
Czasami za decyzją o nieposiadaniu dzieci kryją się różne rodzaje strachu.

Niektórzy żałują posiadania dzieci

Choć przyznanie się do tego (a być może nawet myślenie o tym) to głęboko zakorzenione społeczne tabu, są osoby, które decydują się na macierzyństwo, a później tego żałują, a nie mają odwrotu. Dlatego zamiast zadawać sobie pytanie, czy żałujesz, że nie masz dzieci, zadaj sobie pytanie, czy później pożałujesz ich posiadania.

Doceń swoją intuicję

Jeśli czujesz się pewnie co do swojego wyboru w tej kwestii, prawdopodobnie masz ku temu powód. Jeśli nie masz ochoty się kimś opiekować, myślisz, że urodzi się w zanieczyszczonym i brutalnym świecie, lub po prostu nie chcesz tworzyć normatywnej rodziny, jest to w porządku. Niekoniecznie zmienisz zdanie w przyszłości.

Co jeśli żałujesz swojej decyzji?

Oczywiście zawsze istnieje szansa, że w nadchodzących latach będziesz żałować pewnych wyborów. W tym miejscu pojawia się emocjonalna odpowiedzialność, którą bierzesz za siebie. Nie łączy się ona z zabezpieczeniem czegoś w przyszłości, ponieważ nie można jej kontrolować.

Emocjonalna odpowiedzialność polega na podejmowaniu decyzji w oparciu o własne kryteria, które w miarę możliwości są wolne od wpływów z zewnątrz. Dlatego, gdybyś w przyszłości żałowała swojej decyzji, wiedziałabyś przynajmniej, że była to Twój i tylko Twój wybór.

Nigdy nie bój się zgłaszać sprzeciwu wobec ogólnego konsensusu. W końcu to Twoje życie i wszelkie żale, o ile się pojawiają, będą również Twoje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Donath, O. (2016). Madres arrepentidas: una mirada radical a la maternidad y sus falacias sociales. Reservoir Books.
  • Muñiz Gallardo, E., & Ramos Tovar, M. E. (2019). Presión social para ser madre hacia mujeres académicas sin hijos. Nóesis. Revista de ciencias sociales28(55), 64-87.
  • Vicente Serrano, P. (2019). Representaciones sociales de las mujeres en la maternidad y en la no maternidad.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.