Ciało kobiety i cykl menstruacyjny są połączone z Księżycem i Ziemią. Kobieta przechodzi przez cykl menstruacyjny zgodnie z kolejnymi fazami Księżyca (nów, pierwsza kwarta, pełnia, trzecia kwarta). Te z kolei są powiązane z różnymi porami roku (wiosna, lato, jesień i zima).
Wcześniej związek między kobietami i naturą stanowił część kultury i obyczajów. Odbywały się pewne rytuały i opowiadano sobie historie wyjaśniające ten związek. Stąd kobiety w określony sposób rozumiały siebie, swoje ciało i cykl menstruacyjny. Rozumiały to jako „święte”, a nie jako brudne, denerwujące czy haniebne.
Obecnie w krajach Zachodu kobiety nie zwracają uwagi na zmiany w równowadze emocji i energii, których doświadczają podczas swojego cyklu. Zwykle starają się żyć tak, jakby nie dotyczyły ich kolejne fazy Księżyca, a to oznacza utratę dobrego samopoczucia i marnowanie całego potencjału tych faz.
Księżyc i jego wpływ
Fazy Księżyca pokrywają się z fazami cyklu miesiączkowego. Stany psychiczne i hormonalne zmieniają się pod wpływem Księżyca. Tak jak Księżyc potrzebuje około 28 dni, aby okrążyć Ziemię, cykl menstruacyjny kobiety trwa około 28 dni. W ten sposób cykl menstruacyjny jest połączony z czterema fazami księżycowymi. Te fazy Księżyca to nów, sierp, pełnia i czwarta kwarta.
W starożytności naturalnym rytmem każdej kobiety było miesiączkowanie podczas nowiu i owulacja wraz z pełnią księżyca. Wiemy o tym dzięki naszym przodkom. Cykl menstruacyjny można było wyznaczyć jedynie, obserwując fazy księżycowe.
W dzisiejszych czasach, przy tak dużym sztucznym oświetleniu, stałym użytkowaniu komputera, światłach ulicznych… prawie niemożliwe jest życie w naturalnym świetle. Sztuczne światło wpływa na naturalny cykl kobiety, zaburzając jego wrażliwość i biologiczny rytm. Innymi słowy, występują nieregularności w cyklu, a krew pojawia się w czasie pełni i innych faz Księżyca, zamiast podczas nowiu.
„Księżyc i kobieta są takie same – kobiece, cykliczne i dają życie”.
Cztery fazy cyklu, fazy Księżyca i pory roku
Miesiączka. Nów. Zima.
To jest faza refleksyjna, najciemniejsza, faza ciszy, introspekcja, samotność. Kobieta w tej fazie chce być spokojna, więc interakcja ze światem zewnętrznym może być wywoływać poirytowanie. Ciało kobiety staje się wrażliwsze, więc łatwiej nawiązać z nim wyjątkowy kontakt i dostrzegać wiadomości, które przesyła. W tej fazie kobieta może polegać bardziej na swoim instynkcie i intuicji.
Jest to czas, w którym warto zachowywać się cicho i spokojnie czy medytować. Oznacza to poświęcenie czasu na menstruację, na ile to możliwe. W tym czasie ciało kobiety w naturalny sposób odzyskuje energię. Oznacza to, że szuka odpoczynku, aby odzyskać siły i rozpocząć fazę półksiężyca z pełną energią witalną.
Przed owulacją. Półksiężyc. Wiosna.
Tydzień później kobieta wkracza w okres odpowiadający źródłu, odnowie i wzrostowi energii fizycznej. Jest to faza przejściowa między miesiączkowaniem (ciemność, zima) i owulacją (światło, lato). Dlatego są to idealne dni na rozpoczęcie projektów, które będą prowadzone w następnej fazie (owulacja).
To właśnie teraz u kobiety poprawiają się zdolności analityczne, koncentracja i umiejętności planowania. Moc psychiczna króluje, a myśli są jaśniejsze. Emocje są bardziej stabilne, a energia życiowa jest u szczytu. Podczas pierwszej kwarty Księżyca kobieta potrzebuje mniej odpoczynku i jest bardziej pewna siebie. Przejawia także skłonność do rozwoju kontaktów społecznych, wychodzenia z domu i zabawy.
„Tradycyjny, liniowy obraz okresu – powiedzmy roku – można opisać jako szereg zadań lub projektów, z których wszystkie będą realizowane z okresami wysokiego wkładu i niskiego wkładu, dopóki nie zostaną zakończone. Postrzegając rok jako serię powtarzających się cykli, jesteśmy w stanie ułożyć zadania tak, aby każde z nich otrzymało odpowiednią uwagę i energię na każdym etapie cyklu”.
-Miranda Gray-
Jajeczkowanie. Pełnia. Lato.
Owulacja to ekspresyjna, towarzyska, empatyczna, promienna faza. Kobieta staje się bardziej zdolna poddać się temu, co kocha. Jest to czas, kiedy jest bardziej płodna, dlatego jest to faza pełna energii i witalności. W rzeczywistości jest to płodny etap we wszystkich aspektach życia: praca, życie osobiste, plany rodzinne… W tym czasie wzrasta pewność siebie i poczucie własnej wartości, jak również popęd seksualny.
„Każdego miesiąca ciało kobiety przechodzi szereg zmian, z których wiele zachodzi poza jej świadomością”.
-Miranda Gray-
Przed menstruacją. Ubywający Księżyc. Jesień.
W tej fazie energia fizyczna zaczyna spadać. Kobieta odczuwa potrzebę posprzątania i wypuszczenia wszystkiego, co nie przynosi jej korzyści, podobnie jak drzewa zrzucają liście jesienią. Wiele kobiet w tej fazie doświadcza zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Są to dni, w których kobieta znowu zwraca się ku swemu wnętrzu. Zmniejsza się także pamięć i zdolność koncentracji. To idealny czas, aby przyjrzeć się własnym pragnieniom, potrzebom, lękom… Jest to faza idealna na ukojenie i rozwój osobisty. W tych dniach także popęd seksualny może stać się bardziej intensywny.
Co dzieje się w okresie menopauzy?
Chociaż w okresie menopauzy nie ma menstruacji, cykle nadal istnieją i wywierają wpływ na kobietę. Wygląda to inaczej, ponieważ jest to inny etap, ale z perspektywy hormonalnej cykl pozostaje niezmieniony.
Kobieta w okresie menopauzy nie podlega cyklowi reprodukcyjnemu; ten etap jest już za nią. Kiedy już nie krwawi, zatrzymuje więcej energii. Cała ta energia, która, wypływając, odnawiała się miesiąc po miesiącu, teraz inicjuje wewnętrzny przepływ, który odżywia i podtrzymuje naturalny kobiecy rytm.
Dlaczego warto znać wpływ Księżyca na cykl menstruacyjny kobiety?
Ta ścieżka wiedzy i zrozumienia cyklu kobiecego wzmacnia samopoznanie, kobiecość i szczęście u kobiet w każdym wieku. Tak więc część procesu rozwoju osobistego każdej kobiety powinna być poświęcona ponownej synchronizacji z cyklem miesiączkowym, jego fazami, energiami i mocą.
Kiedy kobieta uświadamia sobie swój cykl, może zarządzać swoją aktywnością i życiem w harmonii z naturalnymi procesami zachodzącymi w jej własnym ciele.