Orgazm - dlaczego nie mogę go osiągnąć?

Orgazm - dlaczego nie mogę go osiągnąć?
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

W dzisiejszej kulturze powszechne jest przekonanie, że kobietom trudno jest osiągnąć orgazm. W rzeczywistości nieustannie słyszymy, że to normalne, że kobiety podczas seksu tylko go udają. Jaka jest prawda? Czy wszystkie kobiety mają takie problemy?

Faktem jest, że lista mitów na temat kobiet i seksu jest długa. Przynależność do płci żeńskiej nie oznacza, że ​​będziesz miała problemy z osiągnięciem orgazmu. Ale podobnie jak u mężczyzn, kobiety mogą doświadczać problemów z tym aspektem dotyczącym seksu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym czym jest orgazm i jak go osiągnąć!

“Pisanie jest jak uprawianie miłości. Nie przejmuj się orgazmem, martw się o cały proces”

-Isabel Allende-

Kobiecy orgazm

Na początek musimy zrozumieć, czym jest orgazm. Jest to faza ludzkiej reakcji seksualnej, która zachodzi po pożądaniu i podnieceniu. Kiedy go osiągniemy, odczuwamy spełnienie i satysfakcję seksualną. Jest to uczucie i stan przyjemności osiągnięty poprzez seks. Ponadto obejmuje skurcze w obszarach narządów płciowych mężczyzn i kobiet.

Teraz spójrzmy na mity otaczające to zjawisko. Przede wszystkim powszechne jest przekonanie, że normalne jest osiąganie orgazmu poprzez stosunek seksualny. Jednak nic nie może być dalsze od prawdy. Penetracja nie jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia tego uczucia przyjemności. Nie jest też najczęstszym sposobem na osiągnięcie orgazmu u kobiet. W rzeczywistości większość kobiet osiąga go dzięki stymulacji łechtaczki.

“Erotyka jest jednym z podstawowych środków samopoznania, tak niezbędnym jak poezja”

-Anais Nin-

Pewna siebie dziewczyna.

W szczególności ten rodzaj stymulacji ma bezpośredni związek z procesem, bezpośrednio lub pośrednio, nawet jeśli orgazm zostanie osiągnięty dopochwowo. Czy orgazm osiągnięty poprzez stymulację łechtaczki nie jest tak dobry jak orgazm pochwowy? Ani trochę.

Jeden rodzaj orgazmu nie jest lepszy od drugiego. Mogą one być wybuchowe i precyzyjne lub rozproszone i długotrwałe. Ale jeden nie jest lepszy od drugiego, po prostu jest inny.

Na jakie problemy w osiągnięciu orgazmu może natrafić kobieta?

Jednym z problemów w tej fazie ludzkiej reakcji seksualnej jest zahamowany orgazm. Na czym to polega? Jest to uporczywa trudność lub niemożność osiągnięcia orgazmu przy odpowiedniej stymulacji i normalnej fazie podniecenia. Dlaczego więc nie odczuwasz tej intensywnej przyjemności jeśli pożądanie i stymulacja są odpowiednie?

Aspekty psychologiczne odgrywają zasadniczą rolę w tych trudnościach. Po pierwsze, próba uzyskania zbyt dużej samokontroli będzie tutaj dużym utrudnieniem. Jednym z kluczowych aspektów cieszenia się seksem jest zaprzestanie ciągłego kontrolowania się.

Samokontrola jest również ściśle związana z niepokojem, szczególnie w nowych związkach. Co on o mnie pomyśli, jeśli to zrobię? Czy on chce, żebym postąpiła tak, czy inaczej? Czy robię to źle? Czy jestem zbyt szalona? Tego rodzaju pytania cię nie uspokajają; otwierają drzwi do niepokoju. Dlatego rozmowy o seksie są bardzo pomocne i należy je przeprowadzać w sposób otwarty i szczery.

Bilboard - pozostań człowiekiem.

Ponadto nasza samoocena wpływa na to, jak satysfakcjonujący będzie dla nas seks. Jeśli poprawimy naszą samoocenę, będziemy bardziej pewni siebie i bardziej zadowoleni z naszego ciała. Będziemy mogli się zrelaksować i cieszyć seksem. W rzeczywistości niska samoocena nie tylko powoduje problemy z seksem, ale także duży dyskomfort emocjonalny. Właśnie dlatego to takie ważne.

Wreszcie, jeszcze jedną trudnością jest negatywny stosunek do seksu. Jeśli dany typ związku jest postrzegany jako brudny lub niemoralny, orgazm będzie bardzo trudny do osiągnięcia, jeśli nie niemożliwy. Promieniem nadziei dla tego aspektu jest to, że postrzeganie seksu przez społeczeństwo ulega zmianom.

“Seks jest częścią natury. Postępuję w zgodzie z naturą”

Marilyn Monroe

W rzeczywistości seks jest bardzo ważną częścią naszego życia, podobnie jak relacje społeczne i praca. Prowadzenie życia seksualnego, które nas nie satysfakcjonuje nie jest dobre, dlatego ważne jest, abyś pracował nad swoimi problemami, a szczególnie nad poczuciem własnej wartości. Nie bój się umówić na spotkanie z psychologiem, jeśli uznasz, że tego potrzebujesz!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Toe Heftiby i Setha Doyle’a


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.