Zmęczenie decyzyjne może cię dosięgnąć, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Chociaż jest to nieprawdopodobne, nauka ustaliła, że w ciągu zwykłego dnia przeciętny człowiek podejmuje około 35 000 decyzji.W niektórych przypadkach ta liczba może sięgać nawet 40 000. To wystarczający powód do wyczerpania.
Taka obfitość decyzji pozostaje niezauważona, ponieważ większość z tych ustaleń dotyczy spraw błahych. Czy teraz wstaję, czy śpię jeszcze pięć minut? Jakie ubrania mam dzisiaj założyć? Jem śniadanie, czy nie ma czasu? Jak widać, przy tak wielu postanowieniach często dochodzi do zmęczenia decyzjami.
Zmęczenie decyzyjne to koncepcja, którą ukuł psycholog społeczny Roy F. Baum. On sam jasno ostrzegał, że: „nieważne jak rozsądny jesteś, nie możesz podejmować jednej decyzji po drugiej, nie płacąc za to biologicznej ceny”. Taka cena to właśnie zmęczenie i czasem sporo błędów.
„Korzystanie z mocy decydowania daje Ci możliwość przezwyciężenia wszelkich wymówek, aby zmienić jakąkolwiek część swojego życia w jednej chwili”.
-Anthony Robbins-
Zmęczenie decyzyjne
Zmęczenie decyzyjne, podobnie jak wszystkie rodzaje zmęczenia, zmniejsza twoje zdolności i możliwości. Prowadzi to również do tego, że w środku popołudnia chce Ci się po prostu iść spać i nie masz siły na nic.
Nie rozumiesz jednak dlaczego, skoro nie był to przecież jakiś niezwykły dzień. Ponadto to zmęczenie się kumuluje i z czasem wpływa na większy stopień stresu i mniejszą efektywność w życiu.
Jeśli dasz się złapać w tę sieć, prawdopodobnie zacznie się u ciebie rozwijać apatia. Nic już nie ma dla Ciebie znaczenia i chcesz tylko szybko zakończyć swoje zadania, aby nie musieć już nic robić. Czujesz, że brakuje ci pomysłów, że twój mózg jest suchy i że masz dość rutyny.
Prawda jest taka, że istoty ludzkie mają ograniczoną ilość energii psychicznej. Nasz mózg nie jest maszyną, którą możemy uruchamiać bez ograniczeń i bez konsekwencji. Jeśli pojawia się zmęczenie, pojawiają się błędy, złe decyzje, zwlekanie i stres emocjonalny. Co wtedy robić?
Pierwsza rzecz: automatyzacja
Ludzki mózg działa znacznie lepiej, gdy ma wzorce, które może stosować konsekwentnie, wprowadzając jedynie niewielkie zmiany. Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uniknąć zmęczenia decyzjami, jest zautomatyzowanie wszystkiego, co można zautomatyzować.
W ten sposób tworzysz pewną rutynę. Im bardziej uporządkowaną, tym lepiej.
Ale czekaj… czy to nie prowadzi nas do tego, że stajemy się robotami? I tak i nie. I w tym tkwi sekret: wprowadzając ustalone procedury i automatyzmy, udaje Ci się wykonać to, co musisz zrobić, a także stajesz się bardziej wydajny.
Ponadto, i to jest najlepsze, uwalniasz mózg od wielu nudnych zadań nie mających dużego znaczenia. W ten sposób pozostawiasz miejsce na kreatywność i myślenie wyższego rzędu.
Co można zautomatyzować? Żona Baracka Obamy zdecydowała z góry, jaką sukienkę będzie nosiła na wszystkie galowe imprezy przez siedem lat. Angela Merkel ma pełną listę z góry dobranych zestawów ubrań i nie traci czasu na walkę z szafą. Możesz także zdecydować z góry, co jeść każdego dnia itp. Chodzi o to, aby zmniejszyć liczbę codziennych decyzji.
Czy to nie nudne mieć stałą rutynę? Jeśli tak myślisz, mylisz się. Badania wskazują, że ci, którzy mają wybrany przez siebie program i postępują zgodnie z nim w rozsądnej mierze, są szczęśliwsi. Poza tym nie cierpią z powodu zmęczenia decyzjami.
Inne sposoby pozwalające uniknąć zmęczenia decyzjami
Ci, którzy przestudiowali ten temat, zalecają podjęcie najważniejszych decyzji na początku dnia. Jest to czas, w którym mózg ma najwięcej energii, jest najbardziej rozbudzony i świeży. Z drugiej strony unikaj podejmowania poważnych decyzji pod koniec dnia. To samo dotyczy zadań: najpierw wykonaj te najtrudniejsze.
Krótko mówiąc, drugą część dnia zarezerwuj na wszystko, co nie jest zbyt wymagające. To nie tylko pomaga być bardziej wydajnym, ale także wpływa na nastrój. Pomaga czuć się bardziej produktywnym, mniej wyczerpanym i zachować lepsze nastawienie.
Innym kluczem, aby wyeliminować zmęczenie decyzyjne jest zablokowanie wszystkiego, co mogłoby Cię rozpraszać. Czytaj: telefon komórkowy, powiadomienia e-mail itp. Zarezerwuj dwie-trzy godziny dziennie, aby zająć się tym wszystkim, co nie wymaga od Ciebie zbyt wiele.
Z drugiej strony bowiem może to zwiększyć liczbę bodźców, na które się wystawiasz i może cię zmusić do podejmowania wielu drobnych decyzji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Narducci, A. S. (2007). La fatiga de decidir o si acaso vale la pena ser juez. In Estudios de derecho en homenaje a Raúl Tavolari Oliveros (pp. 605-612). Lexis Nexis.