Złamane serce - występowanie tego syndromu u kobiet

Złamane serce - występowanie tego syndromu u kobiet

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2017

Utrata bliskiej osoby lub cierpienie z powodu poważnego rozczarowania może dosłownie złamać serce.

To się nazywa Zespółem Takotsubo, albo również syndromem złamanego serca. To choroba, która potrafi deformować nasz najważniejszy organ. Z powodu tego bolesnego ale poetyckiego syndromu cierpi przede wszystkim serce kobiety.

W dzisiejszych czasach syndrom złamanego serca niestety nie jest dobrze znany. Również nie wiadomo do końca dlaczego 95% zdiagnozowanych przypadków to kobiety. Aczkolwiek to się zdarza, więc nie możemy po prostu zamykać oczy na oczywistą rzeczywistość.

Czasami emocje wpływają na nasze serce tak samo jak poważny uraz kręgosłupa. Czujesz się jakbyś umierał, ale na szczęście to tylko uczucie. Szacuje się, że ok. 1-2% ogólnej liczby kobiet, w których zdiagnozowano atak serca, cierpią również z powodu zespołu takotsubo.

Jest to choroba, którą łatwo dostrzec podczas testów diagnostycznych, ponieważ serce jest chwilowo zdeformowane po lewej stronie.

To jest wyraźna oznaka nadejścia momentu, w którym stres zaczyna wywierać toksyczny wpływ na nasze ciało i kształtuje ten organ jak prawdziwy rzemieślnik.

Najważniejszym zadaniem jest poznanie bezpośrednich przyczyn oraz znalezienie szczegółowych informacji o zespole takotsubo.

Serce

Syndrom złamanego serca: gdy metafora staje się rzeczywistością

Jeśli słychać dźwięk złamanego serca, prawdopodobnie jest już to po prostu smutną ścieżką dźwiękową naszego życia. I pomimo tego, że większość ludzi już się doświadczyła tego na jakiś sposób, zespół Takotsubo jednak jest kategorią bardziej delikatną, głęboką i skomplikowaną.

Gdy mówimy o problemach z sercem, prawie automatycznie kojarzy się to nam z mężczyznami. Dzieje się to z jednego prostego powodu: przez całe życie kobiece serce chronią – w pewnym stopniu – hormony, czyniąc go tym samym bardziej odpornym lecz nie niewrażliwym.

Po menopauzie ta mała defensywna zasłona opada i serce staje się mniej odporne na stres i niepokój. 

Ci wrogowie milcząco tkwią w naszym umyśle i ciele, osłabiając tym samym nasz emocjonalny materiał. Aż coś lub ktoś całkowicie go rozerwie.

Znienacka uwalnia się ogromna dawka katecholamin (substancja podobna do adrenaliny). Częstość akcji serca wzrasta aż do momentu powstania małych uszkodzeń lub deformacji mięśnia sercowego.

Sweter z sercem

Serce jeszcze nie jest złamane, ale już znajduje się na krawędzi. Metafora staje się rzeczywistością i myślisz, iż po prostu umrzesz. Objawy tego są bardzo podobne do objawów zawału serca, lecz po 3-4 dniach stan pacjentów wraca do normy.

Serce kurczy się i wyje w milczeniu, ale wyzdrowieje. Bardzo skutecznym jest leczenie beta-blokerami, zwłaszcza, że nie mają żadnych konsekwencji. Aczkolwiek nikt nie może zagwarantować Ci, że syndrom złamanego serca się nie powtórzy…

Dbanie o swoje serce oznacza również dbanie o swoje emocje

Jak już mówiliśmy, zespół złamanego serca nie jest dobrze przebadany naukowo. Został opisany po raz pierwszy w latach 90. w Japonii. Jego nazwa pochodzi z podobieństwa formy wybrzuszenia lewej komory z pułapką “tako-tsubo”, którą Japończycy wykorzystują do polowania na ośmiornice.

Wiadomo również, że syndrom występuje najczęściej w okresie wiosenno-letnim wśród kobiet na etapie pomenopauzalnym.

Pierś się rozświetla

Objawy syndromu złamanego serca

  • Zespół Takotaubo nie ma żadnych wcześniejszych objawów. Wygląda to na atak serca z podobną intensywnością i bólem.
  • Zawsze pojawia się po silnej stresowej sytuacji, m.in. po odbieraniu bardzo złej wiadomości lub mocnym uczuciu przytłoczenia.
  • Objawami są arytmia, niewydolność serca, zawroty głowy oraz silne ciśnienie w klatce piersiowej.

Kontroluj własne emocje, by zadbać o swoje serce

Zasadniczo, umysł kobiet ma jedną małą wadę: emocje innych osób stawia powyżej swoich własnych. Chcą jak najlepiej zadbać i ochronić, skupiają całą swoją energię na rodzinie, dzieciach, partnerach…

I krok po kroku ich troska i uczucia stają się czarną dziurą, która prędzej czy później eksploduje.

By temu zapobiec, przemyśl następujące kwestię:

  • Nie odkładaj na jutro tego co dręczy Cię dzisiaj. Emocje wyczerpują nas, dzień za dniem. Mały trening może stać się wyzwoleńczym od tego, co spada na Ciebie. Podobnie jak wysadzenie w powietrze czegoś, co płonie w środku.
  • Nie możesz i nie musisz rozwiązywać wszystkich problemów wokół siebie. Próbując zadowolić każdego, nie dostaniesz nic poza destrukcyjnym stresem.
  • Syndrom złamanego serca często jest skutkiem przeżycia bardzo ciężkich emocji. To oczywiste, że nikt nie może być w pełni przygotowany na utraty, rozstania albo duże rozczarowania.
  • Jedyne, co możesz zrobić, to stworzyć dobry fundament wewnątrz siebie, który nie da Ci się złamać. Jak w przypadku materiałów elastycznych, które mogą odzyskiwać początkową formę.

Daj sobie czas, ćwicz, praktykuj jogę i traktuj samego siebie jako najważniejszą osobę w swoim życiu.

Zrób własne serce swoją najlepszą bronią w tych trudnych czasach, w środowisku, gdzie jedyną rzeczą jaką możesz zrobić jest łączenie sił i uzyskanie kontroli nad własnym szczęściem i wewnętrznym spokojem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.