Zespół takotsubo: jak boli złamane serce?

Zespół takotsubo: jak boli złamane serce?

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2020

Wydaje się, że rozum i serce są ze sobą blisko związane. Właśnie dlatego zespół takotsubo wywołuje tak wielkie cierpienie.

Zapewne nie raz i nie dwa słyszałaś, jak ktoś mówi, że ma złamane serce. Może nawet identyfikowałaś się z piosenkami o złamanej duszy lub sercu podartym na strzępy. Okazuje się, że nie jest to tylko powiedzenie. Tak, istnieje coś takiego jak złamane serce. To właśnie zespół takotsubo.

Zespół złamanego serca, znany także jako zespół takotsubo, to choroba serca, która pojawia się, gdy dana osoba cierpi z powodu stresu emocjonalnego i fizycznego. Może pojawiać się nawet u całkiem zdrowych ludzi.

Liść w kształcie serca

Zaczyna się rozwijać, ponieważ serce przestaje pompować krew do obszaru tego organu, który w konsekwencji staje się do pewnego stopnia sparaliżowany. Dlatego też pojawiają się zaburzenia, chociaż w rzeczywistości serce pracuje we właściwy sposób.

Zespół takotsubo: bodźce, które mogą go wywołać

Chociaż zespół takotsubo, podobnie jak każde inne schorzenie, może występować z różnych powodów, to istnieje zestaw czynników, które najczęściej wywołują objawy złamanego serca. Warto zauważyć, że zespół takotsubo:

  • Dotyka więcej kobiet niż mężczyzn. Dlatego też kobiety są bardziej narażone na zapadnięcie na to schorzenie.
  • Poza tym po ukończeniu 50. roku życia wzrasta ryzyko rozwoju tej choroby.
  • Ryzyko rozwoju choroby wzrasta u osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne.
  • Co więcej, ryzyko zwiększa się również u osób cierpiących na zaburzenia lękowe.

Jednak zespół złamanego serca może pojawić się nawet, gdy powyższe czynniki nie występują.

Objawy złamanego serca

Dzięki różnym badaniom naukowym udało się ustalić, że objawy, które towarzyszą zespołowi takotsubo są dość podobne do choroby niedokrwiennej serca. Oto niektóre z nich:

Jeżeli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z tych objawów, musisz koniecznie udać się do lekarza. Poza tym musisz wykazać się dużą ostrożnością, ponieważ jeśli nie będziesz leczona we właściwy sposób, możesz nawet otrzeć się o śmierć.

Właśnie dlatego musisz skonsultować się z profesjonalistą, który będzie w stanie ocenić Twoje objawy i dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Dlaczego pojawia się zespół takotsubo?

Nie sposób podać jednej przyczyny, która sprawdzi się w każdym przypadku. Jednak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, każda mocno stresująca sytuacja, zarówno natury emocjonalnej, jak i fizycznej, może wpływać w sposób negatywny na układ sercowo-naczyniowy.

Oto niektóre z najważniejszych bodźców:

Leczenie złamanego serca

Kilka badań sugeruje, że nie ma jednej, z góry określonej terapii, którą można zastosować w leczeniu zespołu takotsubo. Dlatego też w wielu przypadkach wykorzystuje się leki przeznaczone do stosowania w zaburzeniach lękowych.

Śpiąca kobieta

Z tego powodu, w niektórych przypadkach, pacjent, który się wyleczył, musi wykonywać określone fizyczne i psychiczne ćwiczenia, takie jak uczestnictwo w terapii czy medytacja. Dzięki temu jego ciało będzie w stanie trwać w odzyskanej równowadze.

Kochankowie z Teruelu – przypadek zespołu takotsubo

Istnieje wiele legend, które na przestrzeni lat opowiadały historie ludzi zmarłych z powodu złamanego serca, ponieważ nie były one w stanie znieść braku możliwości osiągnięcia szczęśliwego zakończenia. Dobry przykład stanowi legenda kochanków z Teruelu.

Mówi się, że ta historia wydarzyła się naprawdę, a przynajmniej że prawdziwe były wydarzenia podobne do tych, które zostały w niej opisane. Warto odnotować, że różne przekazy historyczne potwierdzają istnienie głównych bohaterów opowieści, Isabeli de Segura oraz Diego de Marcilla.

Jednak chociaż w przypowieści Diego umarł z miłości do Isabel, to z medycznego punktu widzenia można to wytłumaczyć jedynie tym, że cierpiał na zespół złamanego serca. W końcu nikt nie umiera z miłości. Może się to zdarzyć jedynie z powodu silnych przeżyć emocjonalnych.

Oczywiście te czasy już minęły. Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie zespół ten można wyleczyć, a dotknięte nim osoby mogą z czasem powrócić do codziennego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.