Zespół bezdechu sennego u kobiet to niebezpieczne i męczące schorzenie. Kobiety, które na nie cierpią, często mierzą się z wyczerpaniem, migrenami, depresją, niepokojem oraz kołataniem serce, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy.
Zespół bezdechu sennego u kobiet często pozostaje niezdiagnozowany. Myśląc o tej chorobie często wyobrażamy sobie chrapiącego mężczyznę w średnim wieku. Ten stereotypowy obraz to tylko mały fragment całej historii.
Przede wszystkich to schorzenie dotyka również młode osoby i występuje z taką samą częstotliwością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wbrew popularnym przekonaniom nie każdy chory chrapie, co utrudnia postawienie diagnozy.
Badania pokazują, że zespół bezdechu sennego dotyka 30% populacji w wieku od 25 do 70 lat. Naukowcy twierdzą, że schorzenie to jest diagnozowane osiem razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, ale wcale nie dlatego, że występuje częściej u mężczyzn.
Co się w takim razie dzieje? Dlaczego kobiety z zespołem bezdechu sennego nie są wychwytywane przez system? Odpowiedź jest prosta: to zaburzenie objawia się inaczej u kobiet, co sprawia, że lekarze mylą je z innymi chorobami. Poza tym kobiety dotyka nie tylko brak diagnozy; niektóre badania sugerują, że to zaburzenie oddychania może być dla nich groźniejsze niż dla mężczyzn.
Zespół bezdechu sennego u kobiet i jego objawy
Bezdech senny to najczęstszy typ tej choroby, który ma bardzo jasne objawy. Główny z nich to zatrzymywanie oddechu na kilka sekund podczas snu. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie Twojego gardła rozluźniają się i blokują drogi oddechowe.
Z tego powodu pojawia się chrapanie, krztuszenie się lub problemy ze złapaniem oddechu, chociaż większość osób po przebudzeniu nie pamięta, że im się to przydarzyło.
Takie objawy sugerują, że zdiagnozowanie zespołu bezdechu sennego powinno być dość proste. Niestety nie zawsze tak jest, zwłaszcza w przypadku kobiet. Zespół bezdechu sennego u kobiet różni się dość znacząco od zespołu bezdechu sennego u mężczyzn. Oto, w jaki sposób objawia się on u kobiet:
- Kobiety zazwyczaj nie chrapią tak głośno jak mężczyźni. Przeciętna kobieta nie wydaje podczas chrapania tak głośnych odgłosów jak mężczyzna.
- Epizody bezdechu sennego u kobiet bywają krótsze. Oznacza to, że kobieta lub osoba, która z nią śpi, ma mniejszą szansę na ich zauważenie.
Ironicznie, chociaż objawy zespołu bezdechu sennego u kobiet są bardziej subtelne, to jego konsekwencje są o wiele poważniejsze.
Skutki zespołu bezdechu sennego u kobiet
- Zmęczenie i niewielka ilość energii.
- Utrata pamięci i problemy z koncentracją.
- Migreny, nawracające bóle głowy i zawroty głowy.
- Kołatanie serca, częstoskurcz i krótki oddech.
- Zespół niespokojnych nóg.
- Zaburzenia nastroju. Dr. Alison Simms przeprowadził badania na University of Sydney, które pokazały, że zespół bezdechu sennego często prowadzi do wystąpienia niepokoju i depresji.
Właśnie dlatego, gdy kobiety mające niektóre z powyższych objawów udają się do lekarza, zazwyczaj mają leczone objawy, a nie przyczynę złego samopoczucia.
Czynniki ryzyka
- Otyłość, syndrom metaboliczny, nadwaga, insulinoodporność, siedzący tryb życia, itp.
- Nadciśnienie.
- Ciąża. Dzieję się tak, ponieważ płód zwiększa swój rozmiar podczas ciąży, unosząc tym samym przeponę, co zmienia nieznacznie sposób funkcjonowania płuc.
- Starzenie się. Zespół bezdechu sennego przytrafia się często kobietom w wieku 55-70 lat. Pojawia się razem z menopauzą.
- Zespół policystycznych jajników (PCOS) również w pewnym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu bezdechu sennego.
Zaburzenia snu i udar mózgu
W ostatnich latach naukowcy przeprowadzili wiele badań nad zespołem bezdechu sennego u kobiet. To świetna wiadomość, ponieważ oznacza, że lekarze będą mieli większą szansę na postawienie właściwej diagnozy, gdy zgłosi się do nich pacjentka skarżąca się na zmęczenie, wahania nastroju i bóle głowy.
Zrozumienie przyczyn tych objawów odgrywa kluczową rolę w niesieniu pomoc kobietom, która pomoże im odzyskać kontrolę nad ich własnym zdrowiem.
Z drugiej strony dowiadujemy się coraz więcej o konsekwencjach nieleczonego zespołu bezdechu sennego u kobiet. Na przykład Hiszpańskie Towarzystwo Operacji Pulmonologicznych i Piersiowych przeprowadziło w 2014 r. badania, które wykazały związek bezdechu sennego i udaru u młodych kobiet.
Dlatego też tak ważne jest, aby kobiety, które doświadczają wymienionych wyżej objawów, udały się do lekarza specjalizującego się w zaburzeniach snu, aby wykluczyć bezdech senny. Dość skuteczne jest leczenie z wykorzystaniem aparatów CPAP. Nie tylko poprawiają one jakość życia pacjentów, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru i zaburzeń układu krążenia.
Podsumowując, należy poznać ryzyko związane z zespołem bezdechu sennego. Biorąc pod uwagę konsekwencje związane z brakiem odpowiedniego leczenia i ryzyko związane z niewystarczającą ilością snu, z pewnością można stwierdzić, że rozmowa na ten temat z lekarzem może uratować Ci życie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Alison Wimms, Holger Woehrle, Sahisha Ketheeswaran , Dinesh Ramanan (2016) Obstructive Sleep Apnea in Women: Specific Issues and Interventions. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, 123 (2 I), 308–333 doi 10.1155/2016/1764837
- Bixler, EO, Vgontzas, AN, Lin, HM, Ten Have, T., Rein, J., Vela-Bueno, A., y Kales, A. (2001). Prevalencia de la respiración con trastornos del sueño en mujeres: efectos del género. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, 163 (3 I), 608–613. https://doi.org/10.1164/ajrccm.163.3.9911064
- Krishnan, V., & Collop, N. A. (2006, November). Gender differences in sleep disorders. Current Opinion in Pulmonary Medicine. https://doi.org/10.1097/01.mcp.0000245705.69440.6a
- Vgontzas, A. N., Bixler, E. O., & Chrousos, G. P. (2005, June). Sleep apnea is a manifestation of the metabolic syndrome. Sleep Medicine Reviews. https://doi.org/10.1016/j.smrv.2005.01.006