Kiedy kupujemy nowe ubrania, zmieniamy fryzurę, śmiejemy się z przyjaciółmi, uprawiamy sport, czy medytujemy, zmienia się nasze nastawienie. Jesteśmy bardziej pozytywnie, mamy więcej inspiracji i kreatywności. Nasze zdrowie emocjonalne polepsza się dzięki drobnym rzeczom, które dzieją się każdego dnia.
Dzięki temu uzyskujemy nowe spojrzenie na nasze życie i czujemy się lepiej we własnej skórze, a zdrowie emocjonalne z kolei przekłada się na całościową jakość naszego życia.
Zdrowie emocjonalne wiąże się ze znajomością odpowiedniego zarządzania własnymi uczuciami. Chodzi zarówno o te pozytywne (miłość, radość, nadzieje, dobry humor), jak i negatywne (nienawiść, gniew, zazdrość, poczucie winy). Odpowiednio interpretowanie zapewniają nam dobre samopoczucie i lepsze nastawienie. Zdrowa emocjonalnie osoba, to taka która potrafi rozumieć i akceptować siebie oraz spoglądać na życie z uśmiechem.
“Skoro myślenie o czymś jest ekscytujące, pomyśl o wprowadzeniu myśli w czyn”
-Daniela Galofre Yepes-
Tradycyjnie nauczono nas by postępować racjonalnie i nie przywiązywać zbyt dużej wagi do emocji w naszym rozwoju osobistym. W niektórych kręgach okazywanie emocji utożsamiamy nawet ze słabością jednostki.
Jednakże liczne badania naukowe podkreślają wpływ emocji na nasze zachowanie na poziomie psychologicznym, fizjologicznym i behawioralnym. Z tego powodu pragniemy zaprezentować w tym artykule techniki, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie emocjonalne i poczujesz się lepiej.
1. Pamiętaj o tym co dobre i rób to co lubisz
Kiedy nawiedza nas pesymizm nie jesteśmy w stanie myśleć o wszystkich dobrych rzeczach, które mamy. Zamiast tego nasza przeszłość jawi się niczym nieprzepastne pole leżące w cieniu.
Z tego powodu proponujemy ci, abyś zapisała na kartce papiery wszystkie dobre rzeczy w twoim życiu, nie ważne jak błahe mogłyby się wydawać. Masz wielu znajomych, jesteś towarzyska, potrafisz słuchać innych, dobrze rysujesz. Za każdym razem, kiedy poczujesz natłok negatywnych myśli, przeczytaj swoją listę i przypomnij sobie o tym jak wyjątkową i niepowtarzalną jesteś osobą.
Odmęt naszego codziennego życia pęta nas obowiązkami, które sprawiają, że zapominamy o tym co lubimy. Jeśli lubisz chodzić do kina, w każdym tygodniu wygospodaruj sobie parę godzin by poświęcać się tej czynności. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, wybierz się na rundę po mieście.
Jeśli lubisz czytać, weź ze sobą do łóżka książkę i po prostu ciesz się chwilą. Chodzi głównie o to, aby znaleźć czas na robienie tego, co sprawia nam przyjemność. To wykonalne prawda?
2. Nauczyć się wyrażać i akceptować siebie
W niektórych sytuacjach może być nam bardzo trudno wyrażać swoje emocje i mówić co mamy na myśli. Aby jednak być szczęśliwym we własnej skórze, koniecznie musimy odpowiednio i z szacunkiem komunikować się z innymi ludźmi. Wyrażajmy swoje emocje z empatią i nauczymy się mówić “nie” kiedy to konieczne.
“Emocje są jak dzikie konie. W podążaniu naprzód pomagają nam nie wyjaśnienia, lecz silna wola”
-Paulo Coelho-
Musimy zaakceptować siebie ze wszystkimi wadami, tak byśmy mogli odpowiednio reagować w różnych sytuacjach i w zdrowy sposób kontrolować swoje emocje. Zaakceptuj kim jesteś, a będzie to początek twoich zmian.
3. Bądź aktywna i żyj teraźniejszością
Utrzymywanie aktywności fizycznej i intelektualnej wspomaga nasze zdrowie emocjonalne. Ludzie, którzy stale angażują swój mózg w różne zadania czują się lepiej, bo nie pozwalają by wzięło nad nimi górę lenistwo. Oprócz aktywności myślowej, ważne jest również utrzymywanie aktywności fizycznej. Dlatego właśnie powinnaś chodzić, biegać, jeździć na rowerze, chodzić na siłownię, czy robić cokolwiek innego. Po prostu rusz się!
Czy kiedykolwiek dałaś sobie chwilę na zastanowienie się nad tym ile czasu dziennie martwisz się przeszłością, lub przyszłością? Przeszłość nigdy się nie zmieni, a nikt z nas nie wie co przyniesie nam przyszłość. Dlatego nie ma sensu martwić się na zapas, lecz najważniejsze to żyć w teraźniejszości.
4. Rozluźnij się i otaczaj się pozytywnymi ludźmi
Dobry sen i relaks są podstawą naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Dzięki nim czujemy się wypoczęci i zmotywowani do działania. Staraj się każdego dnia kłaść się o tej samej porze i trenuj nawyki, które wspomagają zdrowy sen. Każdego dnia znajdź chwilę na relaks, lub medytację.
Zasadnicza jest też energia, którą przekazują nam pozytywni ludzie. Staraj się oddalić od ludzi, którzy generują twój stres, bądź też wykazują pesymistyczne nastawienie. Zbliż się do tych, którzy cię doceniają i wiedzą jak powiedzieć ci o wszystkich błogosławieństwach, które ma ci do zaoferowania życie.
5. Zdrowie emocjonalne – sięgnij po pomoc jeśli jej potrzebujesz
Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalisty nie zastanawiaj się dwa razy. W niektórych sytuacjach konieczne jest wsparcie specjalisty, który nas wysłucha i ofiaruje nam swoje wsparcie w rozwoju osobistym.
Nie obawiaj się zasięgnięcia pomocy osoby, która cię wysłucha i pomoże ci spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy. Celem jest rozwój emocjonalny, wyciąganie wniosków z własnych błędów oraz codzienna miłość do samego siebie.
“Powoli umiera ten kto gasi w sobie namiętność i towarzyszące jej emocje, te które rodzą błysk w oku, od których serce bije mocniej w obliczu błędów i uczuć”
-Pablo Neruda-