Zdrowe pary - 5 rzeczy, które mają z sobą wspólnego

Zdrowe pary - 5 rzeczy, które mają z sobą wspólnego
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Friedrich Nietzsche powiedział kiedyś: “W miłości zawsze jest jakiś rodzaj szaleństwa. Ale w szaleństwie zawsze jest jakiś powód “. Czy powodem może być to, co mają ze sobą wspólnego zdrowe pary?

Ludzie często mówią, że kiedy znajdujemy właściwą osobę, jesteśmy “szaleńczo zakochani”. Ale wydaje się czymś oczywistym, że w każdym związku potrzeba rozsądku. Można to nazwać zdrowym związkiem, dwojgiem ludzi, którzy rozumieją się nawzajem, lub tysiącem innych rzeczy. Ale najpierw powiedzielibyśmy, że można znaleźć równowagę – a przynajmniej tak uważają eksperci.

Naszą listę opieramy na teoriach katalońskiego psychologa Encarni Muñoza. Ten ekspert od relacji wierzy, że aby mieć zdrowe relacje, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest słuchanie naszych własnych kryteriów. Czego potrzebujemy w związku? Czy osoba, z którą jesteś, może ci to zapewnić? Czym charakteryzują się zdrowe pary? Zobaczmy…

Weź odpowiedzialność za swoje emocje

Jednym z ważnych czynników, dzięki którym stosunki panujące u pary są zdrowe, jest to, że każdy bierze na siebie odpowiedzialność za własne szczęście. Miłość do drugiej osoby bierze się z solidnej miłości własnej i poczucia własnej wartości. Obie wzmacniają ideę, że posiadamy coś, co warto dodać do relacji.

Dziewczyna z poduszką sercem.

Pamiętaj, jeśli nie doceniasz siebie, możesz winić lub nadmiernie polegać na swoim partnerze. Dlatego związek musi być zawarty pomiędzy równymi sobie. Oboje partnerzy powinni znaleźć równowagę i być w stanie w równym stopniu dzielić odpowiedzialność.

Otwarte linie komunikacji, aby zachować równowagę

Według Muñoza, drugi punkt dotyczy znaczenia komunikacji. W celu ustanowienia i utrzymania równowagi, o której wspomnieliśmy powyżej, potrzebujemy dobrej komunikacji. Empatia i aktywne słuchanie są kluczem do skutecznej komunikacji.

Nie zawsze bywa to łatwe, ale ważne jest, aby starać się zrozumieć drugiego człowieka. Musimy zrozumieć jego punkt widzenia i dlaczego robi to, co robi. Musimy być elastyczni i tolerancyjni, nawet jeśli się nie zgadzamy. Jesteś w tym samym zespole i masz jeden wspólny cel.

Praktykuj bycie asertywnym i autentycznym

Zdrowe pary nigdy nie opierają się na kłamstwie. To bardzo prosta zasada. Ważne jest jednak, aby oboje partnerzy byli szczerzy w kwestii potencjalnych czynników uniemożliwiających zawarcie w związku. Jeśli jest coś, co cię niepokoi, nie zatrzymuj tego dla siebie, ponieważ wówczas doprowadzi cię do kresu wytrzymałości.

“Kiedy ktoś pokazuje ci, kim jest, uwierz mu”.

-Maya Angelou-

Pomimo tego, jak dobrze znasz bliską ci osobę, nie wiesz, co myśli w 100% przypadków. Jeśli sądzisz, że wiesz o niej wszystko, łatwo możne to spowodować kłótnie i negatywne dyskusje.

Tak więc, nawet jeśli dogadujecie się przez większość czasu i dobrze się znacie, staraj się wyrażać swoje zdanie w jasny sposób. Nie ma nic złego w byciu wrażliwym przed naszym partnerem. Przecież darzy nas uczuciem.

Zdrowe pary – zaufanie jest niezbędne

Jest również podstawowa zasada. Bez zaufania ze strony obojga partnerów niezwykle trudno jest znaleźć wspólną płaszczyznę. Ważne jest tworzenie przyjaznego i wspierającego środowiska, w którym oboje poczują się kochani.

Szczęśliwa para trzymająca się za ręce.

Jeśli tworzysz tego typu środowisko, możesz zaufać, że gdy tylko będziesz potrzebować drugiej osoby, będzie obok. Będzie cię wspierać, pomagać ci iść naprzód, co więcej, będzie szła razem z tobą. Unikniesz też udręki, jaką przynosi zazdrość. Pomyśl o tym: jeśli twój partner cię kocha, a ty kochasz jego, czego miałbyś się obawiać?

“Miłość nie polega na patrzeniu na siebie nawzajem, ale na patrzeniu w tym samym kierunku”.

-Antoine de Saint-Exupéry-

Żyj w teraźniejszości i bądź realistą

Powiedzmy, że jedna osoba w związku koncentruje się na tym, co może się wydarzyć w przyszłości lub na próbach zmienienia drugiej osoby, albo spędza dużo czasu myśląc, że jutro będzie lepszym mężem lub żoną. W takim przypadku związek nie ma przez sobą przyszłości. Zdrowa relacja ma miejsce w teraźniejszości, tu i teraz.

Podobnie jak nie możesz żyć w przyszłości, nie możesz też żyć w przeszłości. Niemal każdy związek ma swoje problemy. Niemniej jednak, gdy zostawisz je za sobą i wybaczysz błędy, pozwól im odejść na dobre. Nie wyciągaj ich ponownie za każdym razem, gdy się kłócicie. Nie używaj ich jako broni lub jako wyrzutów.

Jak powiedział Walter Winchell “Nigdy nad tobą, nigdy poniżej. Zawsze obok”. Ta zasada i inne o których powiedzieliśmy , są rzeczami, które są wspólne dla zdrowych par. A przynajmniej tak uważa psycholog Encarni Muñoz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.