Zbyt cichy – jak się dowiedzieć, czy taki jesteś?

kobieta na plaży

Nie łatwo jest wiedzieć kiedy powinniśmy mówić a kiedy milczeć. Można powiedzieć, że umiejętność rozpoznania właściwego momentu dla każdego jest sztuką. Przysłowie “Kiedy słów jest wiele, nie brakuje potknięcia” jest prawdą. Zbyt dużo mówienia naraża nas na negatywne konsekwencje. Jednak niekiedy niemówienie prowadzi również do negatywnych konsekwencji. Skąd możesz wiedzieć, czy jesteś zbyt cichy? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Milczenie jest bardzo cenne, ponieważ pozwala nam myśleć i zastanawiać się nad tym co zamierzamy powiedzieć. Jest to także warunek konieczny do słuchania a także sprzyja refleksji. Jednakże, gdy jesteśmy bardziej milczący niż powinniśmy być, możemy powodować nieporozumienia lub niepożądane sytuacje.

Milczenie musi być decyzją, aktem ostrożności, formą niedocenianej odwagi. W niektórych przypadkach cechą charakterystyczną jest bycie małomówną osobą. Ci ludzie wiedzą kiedy mówić, a kiedy nie. Kiedy milczysz z innych powodów, takich jak strach, dezorientacja lub oszołomienie, być może jesteś zbyt cichy. Skąd możemy wiedzieć czy tak jest? Oto kilka wskazówek, które mogą nam pomóc.

“Wszystko, co można powiedzieć, można powiedzieć jasno, a czego nie możemy powiedzieć, musimy pozostawić w milczeniu”.

Ludwig Wittgenstein

Jesteśmy zbyt cicho, jeśli wywołujemy konflikty

Jeśli cisza może powodować nieporozumienia, wtedy jesteś zbyt cichy. Oto przykład. Jedna osoba czuje się zdenerwowana przez inną, ponieważ odkryła, że ​​ta druga kłamała. Zamiast skonfrontować się z sytuacją, postanawiają milczeć. Jednak zaczynają działać agresywnie w stosunku do tej drugiej osoby, która ich obraziła. Stwarzają także barierę i dystans.

W tym przypadku prawdopodobne jest, że osoba obrażona będzie żywić urazę przez jakiś czas z powodu kłamstwa, którego padła ofiarą. A druga osoba nigdy nie będzie miała okazji wyjaśnić swoich racji ani przyznać się do swoich błędów. W takich okolicznościach cisza niczego nie rozwiązuje. Tworzy raczej niewidzialną barierę, która nie pozwala nam rozwiązać problemu.

pokłócona para - zbyt cichy mąż

Dopuszczenie do niesprawiedliwości – czy jesteś zbyt cichy?

Milczenie gdy występuje niesprawiedliwość, ukazuje lenistwo lub tchórzostwo. Czyniąc to stajesz się cichym współsprawcą. Milczenie może być sposobem na zatwierdzenie lub potwierdzenie nadużycia. Jest to wyraźny przykład tego, że jesteś zbyt cichy.

Nie jest łatwo podnieść głos, aby powstrzymać niesprawiedliwość, szczególnie jeśli sprawca ma władzę. Jednak nierozmawianie o tym to rodzaj ciszy, która może trwać całe życie. Rozmawianie we właściwym czasie jest równie ważne, jak bycie cicho wtedy gdy trzeba. Oznacza to, że milczenie nie powinno być współudziałem w niesprawiedliwości.

Cisza z powodu strachu lub nieśmiałości nie jest w porządku

Czasami życie sprawia, że ​​budujemy bariery, aby nas chronić. Być może przeszliśmy przez krzywdzące lub brutalne doświadczenie, które sprawiło, że zamknęliśmy się przed światem z powodu strachu. Wiele razy ten stan skłania nas do przyjęcia zbyt cichego stylu życia.

Być może mamy dużo do powiedzenia ale postanawiamy zachować to dla siebie, ponieważ uważamy, że nie jest to cenne. Boimy się, że zostaniemy osądzeni lub kwestionowani, chociaż jesteśmy świadomi tego, że nasze pomysły są cenne lub ważne. W takich przypadkach to co powinno być środkiem ochrony przed światem, staje się klatką, która nie pozwala nam latać.

kobieta w klatce -czy jestes zbyt cichy

Miłość nie powinna być cicha

Można powiedzieć, że jesteś zbyt cichy, jeśli otwarcie nie wyrażasz swoich uczuć do innych ludzi. Miłość zawsze powinna być wyrażana swobodnie i otwarcie. Nie jest dobrze zachować dla siebie te słodkie i czułe słowa. W rzeczywistości wyrażanie naszej miłości jest jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie możemy dać innej osobie.

Czy jesteś zbyt cichy w związku?

Nasi bliscy są darem. Wcześniej czy później więzi te się zakończą z powodu odległości, zerwanych związków, a nawet śmierci. Dlatego każda chwila spędzana z tymi ludźmi, których kochamy jest cenna i nigdy nie będzie wystarczająco dużo słów, aby pokazać innym jak ważni są dla nas.

para zakochanych

Słowa mogą tworzyć i niszczyć, ale tak samo jest z ciszą. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się sztuki rozpoznawania, kiedy powinniśmy mówić i kiedy milczeć. Jeśli opanujemy tę sztukę, z pewnością staniemy się bardziej spójni, asertywni i skuteczni.

Scroll to Top