Zadawanie pytań – znajdź też czas na znalezienie odpowiedzi

Liść na dłoni skłądający się z motylów

W miarę poruszania się w tym niepewnym, niekiedy chaotycznym, ale zawsze wspaniałym oceanie o nazwie “życie”, zaczynasz rozumieć, że jest czas na zadawanie pytań, a jest czas na znalezienie odpowiedzi.

W końcu, może faktycznie jest to prawda. Wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Aczkolwiek zadawanie pytań nie jest tak proste, jak się wydaje.

Buddyzm mówi nam, że czasem szukamy rzeczy, na które nie jesteśmy jeszcze przygotowani. Jednakże ciekawość jest zapisana w naszych genach.

Zadawanie pytań oraz przeciwstawianie się wszelkim granicom jest nieodłącznym elementem naszego umysłu. Jak również nadawanie znaczenia wszystkim rzeczom, które nas otaczają lub niepokoją.

“Gdy zaczęliśmy myśleć, że mamy wszystkie odpowiedzi, nagle zmieniły się pytania.”

-Mario Benedetti-

Pytania nastolatków o tajemnicy ich istnienia będą się różnić od pytań osób mających czterdzieści lat. Osób, które zdaniem Machaela F. Stegera, psychologa oraz dyrektora laboratorium “Studium Jakości Życia”, już znalazły siebie w najbardziej kreatywnym etapie swego osobistego cyklu.

Nie ma wątpliwości, że na każdym takim etapie są też różne problemy. Niemniej jednak, są to kluczowe wątpliwości dające nam wewnętrzną energię, byśmy mogli się rozwijać i się zmieniać.

Kolejnym aspektem, nad którym powinniśmy się zastanowić, jest kwestia znalezienia odpowiedzi na te wszystkie egzystencjalne wątpliwości, które są tak powszechne wśród ludzi. Czy to już wszystko, co życie ma mi do zaoferowania, czy coś wciąż czeka na mnie? 

Czy jestem przygotowany na robienie czegoś większego i lepszego, czy muszę być zadowolony z tego, co mam? Czy to jest ta miłość na którą zasługuję? Dlaczego dotychczas nie znalazłem idealnego partnera dla siebie?

Zadawanie pytań tego typu jest bez cienia wątpliwości bardzo często spotykane. Jest najbardziej znaną osobliwością naszych umysłów. To najpowszechniejsze zwątpienia naszych serc, pragnące mieć bardziej autentyczny, głębszy zapach. Warto się nad tym zastanowić.

Zadawanie pytań - dziewzyna siedzi na trawie i patrzy na gwieżdziste niebo

Wszystkie odpowiedzi można znaleźć w cichym zakątku

Gregorio Marañón kiedyś powiedział, że z czasem będziemy mogli wyleczyć każdą chorobę na świecie, ale zabije nas pośpiech. Niestety, żyjemy w mocno przyspieszonych czasach. Tak mocno, że prawie każdy rodzic pragnie, by jego dzieci pominęły pewien etap życia i jak najszybciej zaczęły czytać lub uczyć się matematyki.

Naiwnie myślą, iż dzięki temu ulepszą swoje wyniki w nauce. Tym samym zagwarantują swoim dzieciom przyszły sukces. To ścieżka, która w wyobraźni wydaje się być prostą, ale w rzeczywistości okazuje się o wiele bardziej skomplikowaną.

“Tak bardzo śpieszymy coś zrobić, napisać czy ukazać swój głos w ciszy wieczności, że kompletnie zapominamy dokonać jednej prostej rzeczy: żyć.”

-Robert Louis Stevenson-

Z drugiej strony obsesja na punkcie szybkiego załatwienia wszystkiego już na stałe osiadła w naszym codziennym życiu. Przewidujemy przyszłość, w której nie będzie miejsca na życie teraźniejszością. Ciągle żyjemy w dniu jutrzejszym, ponieważ istnienie w chwili obecnej jest bardzo wymagające.

Pośpiech to już styl życia dający Ci prestiżowy status. Zatrzymanie się oznacza, że nie masz pojęcia co robić. W związku z tym nie jesteś produktywny. Gdy w rzeczywistości pośpiech skutkuje jedynie niezadowoleniem z życia oraz powoduje częstsze zadawanie pytań niż właśnie szukanie odpowiedzi.

niebieskie kwiaty na zegarku

Skupienie się na jutrze zmusza nas do bycia prostymi, chaotycznymi duszami, które nie do końca zdają sobie sprawę z teraźniejszości. Pośród tego oderwania się od tu i teraz nigdy nie będziemy w stanie znaleźć odpowiedzi na nasze kluczowe potrzeby.

Lata mijały pod znakiem niepewności oraz frustracji. Nie możemy zapominać, że nasz umysł potrzebuje spokoju, by połączyć się ze swoim korzeniem, otoczeniem oraz naszymi emocjami…

Najlepsze odpowiedzi znajdziemy w tym jeziorze pogody ducha, które cechuje zrelaksowany umysł. To umysł, który rozumie naszą autentyczna doskonałość. To stan, który da się osiągnąć poprzez wiedzę jak się odłączyć od świata. Jeśli nie dokonałeś tego w tym roku, zaznacz to jako cel na rok następny.

Zadawanie pytań pomoże Ci znaleźć sens życia

Viktor Frankl w swoim czasie mówił o ludzkiej potrzebie uzyskania zamierzonej świadomości. Oznacza to potrzebę posiadania celu i walki o jego osiągnięcie, pełnej i znaczącej wiary w coś. Poprawne zadawanie pytań w tym celu ma niezwykłe znaczenie.

To wszystko pozwala nam stać się kimś, kto jest bardziej wolny, odpowiedzialny i połączyny z otaczającą nas rzeczywistością. Posiadanie wielkiego celu oferuje nam sens życia, a zarazem więcej niż jedną odpowiedź.

“Najmądrzejszym nie jest ten, kto udziela najlepszych odpowiedzi, lecz raczej ten, kto zadaje najlepsze pytania.”

-Claude Lévi-Strauss-

Aczkolwiek socjologowie twierdzą, iż jesteśmy produktem naszego otoczenia. Rodzina, otrzymana edukacja oraz nasze środowisko psychospołeczne czasem są tymi rzeczami, które potrafią wstrzyknąć nam tą zamierzoną świadomość.

Tak więc, zadawanie pytań jest czymś, co kształtuje naszą istotę. Zrozumienie którego okna używamy w celu poznania sensu życia, pomoże nam lepiej poznać samych siebie. Pomoże znaleźć odpowiedzi do naszych potrzeb.

Człowiek ciągnie dyniową karetę

Oto szereg podejść, któe w pewien sposób służą, by zadawanie pytań sobie miało sens:

  • Hedonizm: najważniejszym priorytetem życia jest przyjemność, koncentrowanie się na cieszeniu z samego faktu istnienia.
  • Materializm: największym celem jest gromadzenie jak największej ilości rzeczy.
  • Altruizm: ofiarowanie siebie innym jest z pewnością główną potrzebą w tym przypadku.
  • Sensacjonalizm: życie oznacza doświadczenie tak wielu nowych rzeczy jak tylko się da, być tym, kim możesz zostać.
  • Psychologia: dążymy do naszego spełnienia osobistego zgodnie z hierarchią potrzeb Maslow.
  • Teizm: życie w oparciu o kod religijny bądź duchowy, dzięki czemu możemy zrozumieć życie oraz nasze własne istnienie prowadzone przez pewne cele.
  • Miłość: życie skupiające się na miłości oraz byciu kochanym.
  • Racjonalizm: dążymy do posiadania ogromnej i zróżnicowanej wiedzy.
  • Militaryzm: życie to nieustanna walka o przetrwanie, czasami z samym sobą, a czasami z innymi ludźmi.

Ta lista to tylko malutki przykład. Jest czas na zadawanie pytań, a jest czas na znalezienie odpowiedzi. To właśnie my osobiście musimy odnaleźć ten transcedentny i wyjątkowy sens, który dokończy naszą istotę.

Znaczenie, które doprowadzi nas do najlepszych odpowiedzi. Sens, który zmobilizuje wszystkie nasze zasoby psychiczne oraz motywacyjne w celu osiągnięcia tego celu.

Otóż jaki jest Twój cel?

Scroll to Top