Zachowania pasywno-agresywne

Obrażona para a zachowania pasywno-agresywne

Zachowanie pasywno-agresywne jest jednym z najczęściej występujących problemów. Niezależnie od tego, czy jesteśmy tymi, którzy ją przedstawiają, czy też jest to ktoś z naszego otoczenia, ten sposób działania stanowi przeszkodę w dbaniu o relacje z innymi.

Dlatego niezbędna jest wiedza na temat tego, czym są zachowania pasywno-agresywne i jak sobie z nimi radzić. W tym artykule nauczysz się, z jednej strony, rozpoznawać ten sposób działania. Z drugiej strony odkryjesz kilka porad, które pomogą Ci stawić temu czoła temu zachowaniu.

Gdy spotkasz na swojej drodze kogoś, kto zachowuje się w ten sposób będziesz mógł łatwo zrozumieć, co się dzieje i odpowiednio postępować.

Zachowanie pasywno-agresywne

Wszyscy wiemy, jak rozpoznać osobę agresywną. Zwykle to osoba, która często wykorzystuje atak jako sposób działania. Agresja może być fizyczna, ale także werbalna. Może być bezpośrednia, ale także zakamuflowana. Z drugiej strony agresja może pojawiać się z kilku powodów, takich jak gniew, stres lub niepokój.

Możemy więc powiedzieć, że osoba pasywno-agresywna nie byłaby w stanie zmierzyć się z czymś, czego bezpośrednio nie lubi. Nie byłaby też w stanie zapanować nad swoim dyskomfortem.

Dlatego ktoś taki zwykle łączy momenty samokontroli z chwilami braku kontroli, w wielu przypadkach wprowadzając w błąd ludzi wokół siebie. Jeśli osoba pasywno-agresywna jest obrażona, może zachowywać się agresywnie okazując tym samym swój dyskomfort.

Obrażona kobieta

Problem polega na tym, że ten sposób działania jest bardzo nieskuteczny w rozwiązywaniu problemów. Dlatego nauka radzenia sobie z zachowaniem pasywno-agresywnym jest niezbędna, gdyż pozwala nam to uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Na przykład osoba pasywno-agresywna nigdy nie powiedziałaby, że jest zdenerwowana. Zamiast tego używa zachowań pośrednich, aby pokazać swój gniew, takich jak nieodzywanie się do kogoś, kto go obraził lub sarkastyczne komentarze będące zdecydowanie nie na miejscu.

Oczywiście to by w niczym nie pomogło, jeśli intencją osoby byłoby rozwiązanie konfliktu. Jednak na ogół nie tego szuka. Po prostu okazuje swoje niezadowolenie z danej sytuacji.

Zachowanie pasywno-agresywne: jak sobie z nim poradzić?

Poniżej przedstawimy Ci dwie porady, jak stawić czoła tego rodzaju zachowaniu, gdy spotkasz się z nim następnym razem. Kiedy je opanujesz, odkryjesz, że ludzie pasywno-agresywni nie mają nad Tobą żadnej kontroli.

1- Ignoruj próby zwracania na siebie uwagi

Najbardziej skutecznym sposobem radzenia sobie z zachowaniem pasywno-agresywnym jest ignorowanie jego przejawów. Co za tym idzie, nie wzmacnianie ich (lub wzmacnianie alternatyw).

Osoba postępująca w ten sposób zasadniczo szuka uwagi. Dlatego jeśli zauważy, że jej zachowanie nie wywiera na Tobie żadnego wrażenia i że nie zwracasz na niego uwagi prawdopodobnie zacznie mówić do Ciebie w bardziej bezpośredni sposób.

W psychologii można by powiedzieć, że to, czego szukamy, to wyginięcie zachowania. Wracając do poprzedniej definicji zachowanie pasywno-agresywne, poprzez sarkastyczne komentarze lub „wkurzanie kogoś”, może uzyskać wzmocnienie swojego zachowania.

Jak mówimy, to wzmocnienie z zewnątrz może się wydawać inne. Nikt nie pomyślałby, że kłótnia lub dyskusja mogą nim być. Jednak tak jest, jeśli druga osoba nie ma w swoim repertuarze behawioralnym innego sposobu przyciągania uwagi. Dlatego w tych przypadkach tak ważna jest praca pedagogiczna.

2- Asertywność to podstawa

Asertywność stała się ostatnio bardzo modna. Ale prawda jest taka, że jest bardzo przydatna do rozwiązywania wielu problemów i nieprzyjemnych sytuacji. W przypadku zachowania pasywno-agresywnego może stać się jednym z Twoich największych sojuszników.

Więc następnym razem, gdy znajdziesz się przed osobą, która zachowuje się w ten sposób zapytaj ją wprost, co się z nią dzieje. Kluczem do tego podejścia jest zachowanie spokoju podczas kłótni, do której prawdopodobnie dojdzie. Gdy osoba pasywno-agresywna widzi, że ktoś poddaje jej zachowanie w wątpliwość przechodzi do „ataku” i wyrażania, co mu przeszkadza.

Pokłócona para

Tak więc, bez owijania w bawełnę, łatwiej będzie rozwiązać konflikt, który w innym przypadku pozostałby ukryty. Tak jak ten kamień w bucie nadal powodowałby dyskomfort, gdybyś nie był w stanie zrozumieć, dlaczego ta druga osoba tak się zachowuje.

W ten sposób, prowokując jego odkrycie pozyskujesz cenne informacje przydatne do rozwiązania konfliktu, a także uzupełniasz pracę pedagogiczną, o której mówiliśmy wcześniej. Druga osoba dzięki Tobie dowie się, że istnieją inne sposoby radzenia sobie ze złością, smutkiem lub stresem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Del Prette, A., Del Prette, Z., & Barreto, M. (1999). Habilidades sociales en la formación profesional del psicólogo: análisis de un programa de intervención. Psicología conductual7(1), 27-47.
  • Gómez, C. C., & Calvo, M. C. (2005). Habilidades sociales en adolescencia: un programa de intervención. Revista profesional española de terapia cognitivo-conductual3, 1-27.
  • Roca, E. (2014). Cómo mejorar tus habilidades sociales. ACDE.

 

Scroll to Top