Zaburzenia funkcji poznawczych u osób cierpiących na migrenę

Czy cierpisz na migreny? Czy kiedykolwiek doświadczyłeś mgły mózgowej, utraty pamięci lub trudności w podejmowaniu decyzji? Jeśli tak, z pewnością zainteresują Cię informacje na temat zjawisk poznawczych związanych z tą chorobą.

Kobieta z migreną

Zaburzenia funkcji poznawczych u osób cierpiących na migrenę jest zjawiskiem, na które wskazuje wiele dowodów. Podczas tych bolesnych i irytujących ataków zachodzą zmiany na poziomie mózgu. Powodują dysfunkcje uwagi i koncentracji. Ponadto myśli spowalniają, powodując problemy z pamięcią.

Są to łagodne zmiany, które prawie zawsze są tymczasowe. Jednak wiele osób cierpiących na migrenę często skarży się na deficyty poznawcze. To zachęca ich do przyjęcia większej liczby strategii terapeutycznych, które oferują im lepszą jakość życia.

Uwaga i funkcje wykonawcze to dwa procesy najbardziej dotknięte podczas migreny.

Zaburzenia funkcji poznawczych u osób cierpiących na migrenę

Z reguły uczucie dyskomfortu może być rozproszeniem, które upośledza funkcje poznawcze. Utrudnia to codzienne zadania, takie jak nauka, koncentracja lub rozwiązywanie problemów. Jednak badania takie jak te opublikowane w czasopiśmie Dementia y Neuropsychologia podkreślają, że osoby cierpiące na migrenę wykazują niewielkie zmiany w rodzajach zadań, w których wchodzą w grę różne procesy poznawcze.

Osoby cierpiące na migrenę od lat często doświadczają problemów z pamięcią i uwagą. Są to prawie zawsze epizody tymczasowe i związane z okresem ataku. Jednak nauka zajmuje się również ustaleniem, czy mogą one mieć długoterminowe skutki.

Osoby z przewlekłą migreną i osoby, które cierpią z powodu częstych ataków, są bardziej narażone na trwałe pogorszenie funkcji poznawczych.

Powiązane przyczyny: zaburzenia elektryczne

Upośledzenie funkcji poznawczych występuje częściej u osób cierpiących na przewlekłą migrenę. Analizy, takie jak te przeprowadzone przez Institute of Experimental Neurology w Mediolanie (Włochy), podkreślają, że ten stan wykazuje funkcjonalne i strukturalne zmiany w różnych obszarach korowych i podkorowych mózgu.

Ponadto często pojawiają się dysfunkcje elektryczne, takie jak rozprzestrzeniająca się depresja korowa (CSD). Powoduje to dużą wrażliwość na bodźce zewnętrzne i problemy ze skupieniem uwagi.

Nieprawidłowa aktywność elektryczna równoległa do migreny utrudnia korze mózgowej wykonywanie zadań, takich jak między innymi koncentracja i podejmowanie decyzji.

Mózg
Upośledzenie funkcji poznawczych u osób z migreną jest bardziej widoczne, jeśli pacjent cierpi na częste ataki.

Jakie funkcje poznawcze są dotknięte?

Procesy poznawcze, które są najbardziej dotknięte podczas ataku migreny, to uwaga i funkcje wykonawcze. Są to niezwykle krytyczne obszary dla codziennej wydajności. Z reguły atak migreny wpływa na następujące procesy:

  • Uczenie się
  • Sporządzanie planów
  • Pamięć werbalna
  • Podejmowanie decyzji
  • Analizowanie informacji
  • Rozwiązywanie problemów
  • Regulacja emocjonalna
  • Procesy samokontroli

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Lizbonie (Portugalia) wykazało, że kiedy pacjenci doświadczają napadu migreny bez aury, te zmiany poznawcze są odwracalne. Problem pojawia się u osób cierpiących na przewlekłe migreny z aurami.

Upośledzenie funkcji poznawczych: odwracalne czy trwałe?

Dane sugerują, że większość osób wykazuje przejściowe i odwracalne dysfunkcje. Jednak osoby cierpiące na przewlekłą migrenę, które doświadczają częstych ataków, są bardziej narażone na długotrwałe zaburzenia.

Badanie z 2022 roku opublikowane w The Journal of Headache and Pain twierdzi, że istnieje znaczący związek między migreną, zaburzeniami funkcji poznawczych i ryzykiem rozwoju pewnego rodzaju demencji w przyszłości.

Jest to pierwsza metaanaliza wykazująca takie dane. Dlatego potrzeba więcej badań, aby uzyskać solidne dowody na takie twierdzenie. Tego rodzaju eksploracje podkreślają potrzebę zwracania większej uwagi przez oddziały neurologiczne na procesy poznawcze osób cierpiących na migrenę, aby zapobiec możliwemu pogorszeniu stanu zdrowia na przestrzeni lat.

Kobieta rozmawia z terapeutą
Terapia psychologiczna jest korzystna dla osób cierpiących na migrenę.

Co można zrobić, aby zapobiec zmianom poznawczym w migrenach?

Migrena to niezwykle złożona rzeczywistość kliniczna z wieloma potrzebami. Głównym celem jest nie tylko zmniejszenie bólu, ale zachowanie zdrowia mózgu i prawidłowej funkcjonalności jego procesów. Dlatego ważne jest wypracowanie nowych mechanizmów terapeutycznych i podejścia.

Jednak zaburzenia funkcji poznawczych u osób cierpiących na przewlekłą migrenę i częste ataki są bardziej niepokojące. W takich przypadkach zaleca się odpowiednią ocenę psychologiczną i neurologiczną w celu wykrycia ewentualnego trwałego pogorszenia stanu zdrowia. Konieczne jest ustalenie, czy te niepowodzenia zdarzają się tylko podczas napadów migreny, czy też występują na co dzień.

Porady dla osób często cierpiących na migrenę

  • Znajdź najlepsze leczenie farmakologiczne, aby zmniejszyć ból.
  • Skorzystaj z terapii psychologicznej poprawiającej jakość życia. Uwzględnij techniki radzenia sobie ze stresem, promowania relaksu i zarządzania emocjami.
  • Wypróbuj programy stymulacji poznawczej.
  • Rozważ inne choroby współistniejące. Na przykład często zaburzenie depresyjne może wpływać na zdolności poznawcze osoby cierpiącej.
  • Dbaj o dietę. Pokarmy bogate w aminy często wywołują migreny. W rzeczywistości badanie opublikowane przez Spanish Journal of Community Nutrition wyjaśnia, że aminy biogenne mogą mieć działanie rozszerzające naczynia krwionośne, które prowadzi do dyskomfortu.

Z reguły doświadczanie tych zdarzeń tylko podczas ataków jest całkowicie normalne i nie ma długotrwałych skutków. Jeśli cierpisz na migrenę i doświadczasz zaników pamięci i/lub problemów z koncentracją długo po migrenie, skonsultuj się z lekarzem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • de Araújo, C. M., Barbosa, I. G., Lemos, S. M. A., Domingues, R. B., & Teixeira, A. L. (2012). Cognitive impairment in migraine: A systematic review. Dementia & neuropsychologia6(2), 74–79. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5619244/
  • Filippi, M., & Messina, R. (2020). The Chronic Migraine Brain: What Have We Learned From Neuroimaging? Frontiers in neurology10, 1356. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31998217/
  • Gil-Gouveia, R., Oliveira, A. G., & Martins, I. P. (2015). Cognitive dysfunction during migraine attacks: a study on migraine without aura. Cephalalgia: an international journal of headache35(8), 662–674. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25324500/
  • Gu, L., Wang, Y., & Shu, H. (2022). Association between migraine and cognitive impairment. The journal of headache and pain23(1), 88. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9317452/
  • Navarro, E., Castan Cuella, E., Gasco Dalmau, L., & Santafé Martínez, M. (2019). Recomendaciones dietéticas actualizadas en la prevención de la migraña. Revisión. Revista Española de Nutrición Comunitaria, 25(3). https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7137733
  • Vuralli, D., Ayata, C., & Bolay, H. (2018). Cognitive dysfunction and migraine. J Headache Pain 19(109). https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-018-0933-4
Scroll to Top