Istnieje wiele wspólnych cech i postaw, którymi charakteryzują się zaborczy mężczyźni mający tendencję do kontrolowania wszystkiego i wszystkich ludzi. Należy jednak pamiętać, że ci mężczyźni mogą być bardzo różnymi osobami. Mogą mieć różne statusy społeczne i ekonomiczne, być w różnym wieku, mieć różne wykształcenie, przekonania religijne, tendencje polityczne i nawet wychowanie.
Ale oprócz cech, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie, mają oni także pewne inne cechy wspólne. Ogólnie rzecz biorąc prawie wszyscy z nich nawiązują i utrzymują swoje relacje uczuciowe poprzez dominujące i autorytatywne zachowanie.
Czasami ukrywają swoje zachowanie poprzez subtelne i miłe gesty, podczas gdy inni działają bez zastanawiania się dwa razy nad każdym krokiem. Chodzi krótko mówiąc o to, że zaborczy mężczyźni budują swoje więzienia stopniowo, gdy w końcu łapią w pułapkę swoje partnerki.
Pierwszymi znakami ostrzegawczymi są negatywne komentarze i wszelkiego rodzaju zakazy, czy też odrzucenia wobec partnerki, które są zamaskowane jako fałszywa skromność. Zaborczy mężczyźni mają także zwyczaj przesłuchiwać również swoje partnerki z każdego szczegółu ich dnia codziennego.
Problem polega jednak na tym, że ich ofiary zaczynają stopniowo tracić swoją tożsamość. Kobiety na początku starają się lekceważyć każde tego typu zachowanie, które powoduje cierpienie i ból. A także zaczynają oceniać każde słowo, które wypowiadają tak, aby zadowolić swojego partnera.
Jak działają zaborczy mężczyźni ze skłonnościami do kontrolowania swoich partnerek?
Na początku danej relacji zaborczy mężczyźni mogą z pozoru zupełnie normalnie pytać o codzienne czynności. Mogą na przykład wysyłać wiadomości SMS lub dzwonić kilka razy dziennie do swojej partnerki z niewinnymi pytaniami typu „co słychać i co robisz?”. Ale w którym miejscu znajduje się granica dla takiego zachowania?
Prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy pragnienie poznania tego wszystkiego staje się obsesją. A z kolei początkowe zainteresowanie zaczyna zamieniać się w nieustanną kontrolę. Największy jednak problem polega na tym, że tacy zaborczy mężczyźni zwykle nie wykazują tendencji do kontrolowania każdego aspektu życia swojej partnerki na samym początku związku. Jednak wraz z upływem czasu tendencje te zaczną się pojawiać i nasilać.
Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą mieć takie tendencje, w tym artykule skupiamy się na cechach i postawach opisujących zaborczych mężczyzn z tendencją do kontrolowania wszystkich aspektów życia wokół siebie.
“Broń swojego życia, walcz o swoją niezależność, szukaj szczęścia i naucz się kochać samą siebie”.
– Izaskun González-
Osobowość obsesyjna
Zaborczy mężczyźni z tendencją do kontrolowania wszystkich aspektów życia swoich partnerek charakteryzują się typowo obsesyjnymi osobowościami. Chcą wiedzieć wszystko i zawsze wydają się być ofensywnie nastawieni. Łatwo się denerwują i czasami starają się z trudem powstrzymać swoją wrodzoną agresywność.
Obsesja kontrolowania, gdzie jest ich partnerka w każdej chwili, z kim rozmawia lub jakie znajomości nawiązuje, stają się głównym przedmiotem relacji. Mimo powiedzenia takiemu mężczyźnie, co robiła i gdzie się znajduje, na pewno on będzie próbował to sprawdzić. Zawsze będzie chciał potwierdzić, że to, co powiedział mu jego partnerka, jest prawdą.
Ale w takim momencie niezwykle ważne jest to, aby pamiętać, że wszyscy jesteśmy osobami w pełni wolnymi. Nikt nie ma prawa decydować o tym, z kim możemy wyjść i jak się ubrać. Byłby to przejaw braku szacunku dla nas, a także ograniczenie naszej wolności.
Zaborczy mężczyźni o skłonnościach do kontrolowania partnerek są po prostu zazdrośni
Zazdrość jest odpowiedzią na głębokie poczucie braku pewności siebie skierowane w stronę partnerki. W ten sposób ujawnia się ich obawa, że mężczyzna czuje się zagrożony tym, że nie jest już dłużej kochany. Boi się, że nie będzie już w centrum uwagi swojej ukochanej osoby, nawet jeśli nie jest to prawdą. Innymi słowy, zaborczy mężczyźni obawiają się porzucenia. Są również silnie zależni od emocji i naprawdę mocno niepewni.
Większość ludzi jest jednak w stanie umieścić te uczucia we właściwym kontekście. Jednak zaborczy mężczyźni kontrolujący wszystko i wszystkich dookoła siebie doświadczają wielu trudności w zarządzaniu swoimi emocjami. W ten sposób pokonuje ich zazdrość. Wyraża się ona poprzez ich krytyczne, kontrolujące, a nawet agresywne zachowanie.
Kontrola nad kontami w portalach społecznościowych i innymi urządzeniami
Zaborczy mężczyźni chcący kontrolować swoje partnerki, oprócz nieustannego dzwonienia i wysyłania wielu wiadomości dziennie, denerwują się, gdy ich drugie połówki nie odpowiadają od razu.
Jeśli doświadczasz tej sytuacji w przypadku swojego partnera już na początku Waszego związku, dobrze jest porozmawiać z nim o tym problemie. W przypadku, gdy nadal nie jest on w stanie tego zrozumieć, zalecamy zakończenie tej relacji jak najszybciej. Jeśli jednak dzieje się to nadal w już stabilnym związku, proponujemy gorąco poważne przedyskutowanie tej sprawy lub nawet skonsultowanie się z profesjonalistą.
Musisz wiedzieć, że Twój telefon komórkowy jest Twoim wyjątkowo osobistym przedmiotem. Nikt nie powinien kontrolować Twoich połączeń ani wiadomości. Masz pełne prawo do zachowania swojej prywatności.
Bycie w kontakcie jest ważne, to prawda. Jednak jeśli Twój partner ma zwyczaj nieustannego dzwonienia do Ciebie, może to być wręcz forma nękania telefonicznego. Twój partner robi to po to, aby wiedzieć, gdzie jesteś, z kim i co robisz w każdej chwili.
Zaborczość
Życie z zaborczymi i kontrolującymi mężczyznami jest praktycznie niemożliwe. Usidlają oni i wręcz represjonują drugą osobę. Ponadto tacy zaborczy mężczyźni mają nieustanną tendencję do wykazywania zaborczości wyłącznie wobec swojej partnerki.
Oznacza to, że uważają swoją partnerkę za swoją własność. A także podejmują za nią wszelkie decyzje, nie biorąc pod uwagę jej argumentów lub pragnień. Może to prowadzić do sytuacji, w której wszelkiego rodzaju nadużycia psychiczne będą na porządku dziennym.
Ofiara takiej sytuacji może mieć nawet trudności z obiektywnym postrzeganiem rzeczywistości. Jest to produkt końcowy skomplikowanego procesu oszukiwania samej siebie.
Ważną rzeczą w tych przypadkach jest wyeliminowanie pojęcia “przynależności” w miłości. Dodatkowo musimy wyeliminować z naszego życia przekonanie, że zazdrość jest ważną formą demonstrowania tego uczucia. Miłość nie jest posiadaniem, potrzebą ani kontrolą. Miłość polega na zapewnieniu wolności, szacunku i zaufaniu. Dlatego też tak ważne jest ustalenie pewnych ograniczeń w relacjach uczuciowych.
Ważne jest po prostu to, aby Twój partner kochał Cię taką, jaka jesteś. Ale przede wszystkim cenił Cię i szanował.
Zaborczy mężczyźni wymagają od Ciebie zmiany swoich gustów i tego, jaka tak naprawdę jesteś
Ogólnie rzecz biorąc, zaborczy mężczyźni z tendencją do kontrolowania swoich partnerek przekonują je do porzucenia ich hobby, zainteresowań i przyjaźni. Nie chcą oni, aby ich partnerka miała jakiekolwiek swoje rodzaje aktywności, których nie mogą oni w pełni kontrolować.
W skrajnych przypadkach, zaborczy mężczyźni kontrolujący wszystko i wszystkich wokół siebie mogą przejść do agresji słownej lub nawet fizycznej. Chcą oni po prostu, aby druga osoba zachowywała się i robiła wszystko, czego oni oczekują i pragną. W takich sytuacjach najważniejsze jest, aby ofiary takiego zachowania jak najszybciej zwróciły się o pomoc prawną i zawodową.
Podsumowując, powinniśmy pamiętać, że miłość, szacunek i chęć pomocy w rozwoju partnera są najważniejszymi czynnikami w związku.
“Kiedy ktoś walczy o swoją godność, o równość i wolność, spójrz im w oczy”.
–Bruce Springsteen–
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Romo, A. V. E., Romero, F. E. C., & García, L. F. (2014). Percepción social de la infidelidad y estilos de amor en la pareja. Enseñanza e investigación en psicología, 19(1), 135-147.
- Carhuaz, E. S. O., Ávila, M. A. L., & Vieira III, E. A. (2022). Experiencias de mujeres convivientes víctimas de violencia psicológica infringido por sus parejas. Puriq, 4, e183-e183.