Wiadomości pełne przemocy, a zdrowie psychiczne

Wiadomości pełne przemocy, a zdrowie psychiczne

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2017

Każdego dnia za pośrednictwem serwisów informacyjnych i społecznościowych docierają do naszych uszu wiadomości pełne przemocy z całego świata. Wiele osób ma też w zwyczaju oglądać wiadomości telewizyjne kilka razy dziennie.

Problem polega na tym, że gdy słuchamy informacji pełnych przemocy zdajemy sobie sprawę, że nie możemy pozostawać na nie obojętni. Odczuwanie smutku z powodu takich przykrych zdarzeń, do których dochodzi na świecie każdego dnia jest zupełnie normalne, a nawet potrzebne.

To co w dobie tak nieograniczonego przepływu informacji powinniśmy wziąć pod uwagę, to fakt, że wiadomości zewsząd do nas dopływające, stają się z czasem trudne do zniesienia. Nasze sumienie chciałoby coś zrobić dla polepszenia trudnej sytuacji, ale przecież w większości przypadków zupełnie nie mamy na nią wpływu.

Świat jest bardzo złożony i na większość spraw po prostu nie mamy najmniejszego wpływu. To natomiast, co możemy zrobić dla naszego własnego dobra, to kontrolowanie ilości, jakości i tematyki informacji, które docierają do naszych uszu.

Wiadomości wpływają na nasze samopoczucie

Kiedy słuchamy o tym jak bolesne doświadczenia spadają na innych ludzi, nie pozostajemy bez reakcji. Dowiadujesz się, że właśnie na drugim krańcu świata wybuchła bomba, wykoleił się pociąg, a dzieci umierają z głodu i siłą rzeczy reagujesz złością i smutkiem z powodu beznadziejnej sytuacji drugiego człowieka.

Tak samo jak masz prawo nie pozostawać obojętnym na takie informacje, możesz również wybrać pewną dozę izolacji, tak aby wiadomości te nie przytłaczały zanadto Ciebie i Twoich bliskich. Pamiętaj, że tylko zachowując pewien dystans do zaistniałych zdarzeń możesz cokolwiek zdziałać.

Możesz nawet dokonać wielkich rzeczy. I gdyby każda jednostka chciała dokonać czegoś w sprawie, można by wpłynąć nawet na sytuacje dużego kalibru. Skoro więc działanie jednostki jest tak ważne, to już dzisiaj zacznij od siebie!

To, czego potrzebujesz do odpowiedniego selekcjonowania docierających do Twoich uszu wiadomości, to kilka cennych rad przedstawionych pokrótce w dalszej części tego artykułu. Zrób więc wszystko, co możesz, aby informacje przepełnione przemocą nie wpływały negatywnie na Twoje zdrowie psychiczne.

Ogranicz czas oglądania wiadomości

Eksperci ostrzegają, że oglądanie brutalnych informacji przez 6 godzin dziennie może wywołać występowanie symptomów psychologicznych, choć w gruncie rzeczy nie jesteśmy rzeczywistymi ofiarami zaistniałych zdarzeń.

Na przykład osoba, która stała się świadkiem, czy też obserwatorem sytuacji związanej z przemocą, choć nie jest ofiarą, która cierpiałaby konsekwencje, w większej czy mniejszej mierze rozwija w sobie zjawisko nazywane fachowo stresem pourazowym.

Skulona dziewczyna

Choć świadek zdarzenia nie ucierpi w takim stopniu, jak sama ofiara przemocy, to skala natężenia działania stresu pourazowego zależna jest od wielu czynników. Duży wpływ ma ilość czasu poświęcanego na powracanie do traumatycznego przeżycia, cechy osobiste i stopień zżycia świadka z ofiarą przykrego zdarzenia.

Tak więc jeżeli czujesz, że na informacje danego typu nie pozostajesz obojętny, ogranicz lub zupełnie przestań je oglądać. Gdybyś jednak uważał, że dany rodzaj wiadomości nie wpływa na Ciebie w większy sposób to wiedz, że widząc wiele razy podobny rodzaj przemocy możesz poczuć się źle dopiero po pewnym czasie.

Tak wiele razy obserwując przemoc, do której w rzeczywistości doszło na drugim człowieku, i która przecież wywołała cierpienie, możesz się zbytnio znieczulić. Stopniowo może dojść u Ciebie do procesu odczłowieczania, do zaniku naturalnie żywionych przez nas uczuć.

Wyjaśnianie trudnych wydarzeń małym dzieciom

Kluczową sprawą jest utrzymywanie dzieci jak najdalej od informacji przesiąkniętych przemocą. Oczywiście nie można wszystkich dzieci traktować w jednakowy sposób. Rodzaj podejmowanych przez Ciebie działań powinien być ściśle zależny od czynników takich, jak na przykład wiek dziecka.

Jeśli sytuacja tego wymaga, lub uznasz za stosowne, by dziecko miało wiedzę na temat jakiegoś zaistniałego zdarzenia, być może lepiej będzie, gdy usłyszy takie wiadomości z Twoich ust, zamiast oglądać je bezpośrednio w telewizji. Ze względu na wiek, małe dzieci najlepiej jest chronić przed tego typu informacjami.

Traumatyczne wiadomości z pewnością by zakłóciły możliwość cieszenia się beztroskim dzieciństwem. Z drugiej strony małe dzieci nie mają jeszcze na tyle rozwiniętych możliwości poznawczych i emocjonalnych, by prawidłowo przyswoić tak trudne informacje.

Na co zwracać uwagę?

Kiedy mamy do czynienia z dziećmi nieco starszymi, często dochodzi do sytuacji, w której usłyszawszy jakąś część informacji i widząc reakcje dorosłych, czują się zagubione. W tym przypadku należy udzielić dziecku szerszego wyjaśnienia. Aby wątpliwości dziecka rozwiać we właściwy sposób, pamiętaj o:

  • Jasności używanych pojęć. Postaw na informacje, które kładą nacisk na ogólny obraz człowieczeństwa. Podaj ogólny zarys tego, co się stało, ale nie wdawaj się w zbędne szczegóły: “Przemoc nigdy nie powinna być stosowana, są jednak ludzie, którzy jej używają”, “Świat ogólnie rzecz biorąc nie jest złym miejscem, czasem jednak zdarzają się złe rzeczy”.
  • Neutralizowaniu złych informacji dobrymi. Bardzo dobrym pomysłem jest na przykład wspólne przeczytanie kilku dobrych informacji ze świata i z okolicy. Można też obejrzeć wspólnie jakąś edukacyjną bajkę lub krótkie wideo napawające otuchą. Animacje i filmy mogą uczyć istotnych wartości.
  • Stworzeniu warunków możliwie wolnych od przemocy, w których obracałoby się dziecko. Najmłodszych koniecznie trzeba chronić od przemocy w jakiejkolwiek z jej form, gdyż to właśnie w dzieciństwie maluchy przyswajają sobie zachowania, które później przejawiają w dorosłym życiu.
  • Jeżeli żywisz dzieci miłością, lęk i strach umrą z głodu. Edukacja emocjonalna najmłodszych to kluczowy czynnik w ich wychowaniu.
Dziecko i mama: dobre wiadomości

Medytuj, a następnie odłącz się

Medytacja połączona z technikami relaksacyjnymi pomaga w pełni połączyć się z naszym sumieniem, z naszym wewnętrznym ja i maksymalnie umiejscowić się w tu i teraz. Dzięki temu odłączamy się od toksycznych i przykrych wiadomości, które potrafią zatruć nasz umysł. Medytując jesteśmy w stanie wykonywać swoje obowiązki lepiej z większym spokojem.

Medytująca dziewczyna w lesie

Czytaj i oglądaj wartościowe treści

Napotykając jakąś wiadomość, mamy tendencję od razu ją oceniać, wyrażać swoją opinię i reagować – może to wynikać z naszego temperamentu, braku wystarczającej ilości danych oraz z emocjonalnego podejścia do poruszanej kwestii.

Jeżeli czujesz się czymś zaskoczony, poruszony lub zbulwersowany, potraktuj to jako świetną okazję do formowania się i wewnętrznego rozwoju. Możesz na przykład zdecydować się poczytać o podobnych wydarzeniach w przeszłości, poznać źródło konfliktu i jego punkty wspólne z tym, co się dzieje obecnie. Znacznie poszerzy to Twój światopogląd i umożliwi pełniejsze zrozumienie sytuacji.

Wiedza to najpotężniejsza broń zarówno osoby, jak i całego społeczeństwa. To właśnie dzięki wiedzy możemy stawić czoła radykalnym poglądom i zachować równowagę. Radykalnych poglądów nie zwalczysz bowiem innymi radykalnymi poglądami, jedynie jeszcze bardziej je wzniecisz.

“Oko za oko i świat w końcu oślepnie.”

-Gandhi-

Buduj to, na co masz wpływ

Nie jest tak, że polepszając swoje życie i pozytywnie zmieniając swój stosunek do innych, ulepszamy jedynie samych siebie. Prawda jest taka, że robiąc to krok po kroku przyczyniasz się do tego, że świat staje się lepszym miejscem. To najlepsza forma zmieniania go na lepsze i jedyna, jaką masz do dyspozycji.

W Twoim codziennym życiu staraj się unikać osób agresywnych i toksycznych. Nie pozwól, żeby na Twoje nastawienie wpłynęły osoby o radykalnych poglądach, które nie mają w sobie ani krzty empatii w stosunku do innych. Przebywając z nimi, nieodwracalnie tracisz swój czas i energię. Zadawaj odpowiednie pytania, a otrzymasz wartościowe odpowiedzi w Twoim życiu.

Bądź hojny, pomagaj innym na tyle, na ile jesteś w stanie, bądź przyjacielski i – choćby świat wydawał się tracić swoje wartości i normy – Ty zawsze stawaj w obronie tego, co uznajesz za słuszne. Świat składa się z istot żywych i osób podobnych do Ciebie – jest Was więcej, nie jesteś sam!

Jeżeli świat traci swoje ludzkie wartości, oznacza to, że osoby je tracą. Nie jesteś w stanie powstrzymać tego zjawiska, ale to, co możesz zrobić to zadbać o swoje wnętrze i nastawienie. Zamiast tracić to, co masz wartościowego, wzmacniaj swoje zalety, płyń pod prąd. Oczyść się od wewnątrz, a będziesz w stanie pomóc oczyścić się innym w Twoim najbliższym otoczeniu.

“Bądź wyrozumiały. Każdy człowiek, którego spotykasz, toczy swoją własną batalię.”

-Platon-

Kobieta na łące z sercem z ptaków

Zajmij się wolontariatem, zrób coś dobrego dla innych

Każdego z nas niewątpliwie porusza niesprawiedliwość tak bardzo szerząca się w tym świecie. Przybiera ona różne formy: oszustwa, przemoc względem zwierząt, rasizm. Jest także poniżanie kobiet w tak wielu krajach. Zdarzają się napady, ubóstwo, korupcja – można by wymieniać bez końca. Zależnie od Twoich przeżyć, inne aspekty niesprawiedliwości poruszą Twoją “czułą strunę”.

Poczynając od Twojej społeczności, miasta, dzielnicy, czy choćby za pomocą internetu, poświęć nieco swojego czasu. Nie szczędź środków na pomaganie innym i polepszanie tego typu niesprawiedliwych sytuacji. Postanów sobie, idź do przodu i walcz o to, w co wierzysz.

“Duża liczba nieznaczących osób, żyjących w nieznaczących miejscach, robiąc niewielkie rzeczy, może zmienić świat.”

-Eduardo Galeano-

Każdy z nas musi odpowiedzieć za to, co robi – czy jest to dobre, czy złe – przed innymi ludźmi… Odpowiadamy jednak tylko za własne czyny, nie za to, co robią inni.

Nie popadaj więc w pułapkę myślenia w stylu: “Na ten świat nie ma już recepty i nie da się nic polepszyć”. Jesteś częścią tego świata, tworzysz go wspólnie z innymi. Mówiąc więc, że nie ma nadziei, zwracasz się również do siebie.

Pozwól, że powtórzymy Ci jeszcze raz: staraj się być lepszym człowiekiem i naprawić to, na co masz wpływ. Jest to najlepszy i najbardziej realistyczny sposób na zrobienie ze świata lepszego miejsca.

Kobieta obcinająca sobie włosy

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.