Filmy o zwierzętach - 10 poruszających obrazów

Filmy o zwierzętach - 10 poruszających obrazów
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Filmy o zwierzętach ukazujące, jak je traktujemy. Jeśli chcemy stworzyć społeczeństwo, w którym wszyscy możemy żyć w pokoju i harmonii, wykorzystywanie zwierząt nie może być częścią takiego świata.

Faktem jest, że wszyscy możemy przyczynić się do zapewnienia zwierzętom wyższej jakości życia. Naszym obowiązkiem jest potępiać wszelkie formy wykorzystywania zwierząt i zgłosić do odpowiednich służb, jeśli wiemy, że tak się dzieje.

Filmy o zwierzętach to świetny środek i potężna broń służąca pokazywaniu nam niewygodnej rzeczywistości. Dzisiaj przedstawimy wam 10 filmów o zwierzętach, które mają na celu skłonienie nas do myślenia o tym, jak je traktujemy.

“Wielkość narodu można ocenić po sposobie traktowania przez niego zwierząt”.

-Mahatma Gandhi-

1. Filmy o zwierzętach: Mustang z Dzikiej Doliny

Mustang z Dzikiej Doliny to animowany film wytwórni Dreamworks. Głównym bohaterem jest dziki koń o imieniu Duch, który całe życie spędził na wolności. A przynajmniej tak było, dopóki nie wpadł w ludzkie ręce. Ludzie pojmują Ducha, sprzedają, starają się go oswoić, ponieważ nie dbają o jego pragnienie wolności.

Mustang z Dzikiej Doliny.

Mimo wszystkich ich wysiłków, Duch jest przekonany, że nie chce utrzymywać kontaktu z ludźmi. Chce być wolny i nie poddaje się łatwo. Ta historia pokazuje naprawdę silnego ducha walki i sprawia, że ​zaczniesz ​zastanawiać się nad rolami lub obowiązkami, jakie czasem próbujemy nakładać na zwierzęta.

2. Aryskotraci

Tuż obok niezaprzeczalnego “najlepszego przyjaciela człowieka ” stoi kot. To dziwne, futrzaste stworzenie, które niektórzy ludzie kochają, a inni traktują z nieufnością. Koty są z natury ciekawe i stały się źródłem niekończących się mitów i przesądów. Uwielbiane i nienawidzone na przestrzeni wieków sprawiły, że nikt nie potrafi pozostać wobec nich obojętny, każdy ma własne zdanie na temat kotów.

Arystokraci to opowieść podobna do Zakochanego kundla. Ale interesującą rzeczą w Arystokratach jest to, jak opiekuńcza wobec nich jest Madame Bonfamillie, ich właścicielka. Po odzyskaniu ukochanych kotów postanawia przyjąć kolejne i stworzyć dom dla porzuconych na terenie miasta zwierzaczków.

To jeden z tych filmów o zwierzętach, który przypomina, że ​​można założyć własne schronisko. Lub przynajmniej spróbować karmić i wspierać koty żyjące na ulicy i zachęcać ludzi do ich adopcji.

3. Życie Pi

Życie Pi to film w reżyserii Anga Lee, oparty na powieści o tej samej nazwie. Sprawi, że ​​zaczniesz zadawać sobie milion różnych filozoficznych i religijnych kwestii oraz pytań. To rodzaj poetyckiego filmu, w którym młody człowiek musi przetrwać w łodzi na środku oceanu w towarzystwie tygrysa bengalskiego.

Jest to wspaniała historia pełna przygód i pokonywania wyzwań, w której zwierzęta odgrywają ogromną rolę. Trudno jest podsumować fabułę w prosty sposób, więc powiemy tylko: ten film absolutnie trzeba zobaczyć.

4. Filmy o zwierzętach: Księga dżungli

Księga dżungli jest odą do natury i niewinności zwierząt. Warto również wspomnieć o ścieżce dźwiękowej do filmu oraz o tym, że jest to jeden z najlepszych filmów Disneya. Ludzie porzucają małe dziecko Mowgli w dżungli, a zwierzęta przejmują nad nim opiekę. W ten oto sposób film pokazuje, że czasami zwierzęta mogą być znacznie szlachetniejsze niż ludzie.

W całej historii było wiele przypadków dzikich dzieci wychowanych przez zwierzęta. O tym opowiada także hiszpański film Między wilkami. To prawdziwa historia o chłopcu, który spędził 12 lat żyjąc z nimi.

Księga dżungli, wraz z Królem Lwem, jest jednym z filmów o zwierzętach, który najbardziej zagłębia się w dziką stronę zwierzęcego życia. Chodzi tutaj o ukazanie, w jaki sposób ustalają one swoją hierarchię, jak wchodzą w interakcję ze środowiskiem itp.

To także sprawia, że ​​zastanawiasz się, czy powinniśmy zabierać te zwierzęta z ich naturalnego środowiska dla naszej przyjemności, jak to robimy w przypadku cyrków i ogrodów zoologicznych.

5. Filmy o zwierzętach. Frankenweenie

Tim Burton nakręcił krótki film pod tytułem Frankenweenie w 1984 roku, który był bardzo podobny do filmu z 2012 roku. Ale ten krótki film nie był animowany, tak jak film fabularny. Krótka wersja jest znacznie lepsza i przekazuje o wiele więcej emocji. Ciekawe jest to, że zajmuje się tematem żalu po s tracie  zwierzaka. To jeden z najbardziej emocjonujących filmów o zwierzętach.

Tytuł jest wyraźnym odniesieniem do Frankensteina, a imię głównego bohatera to Victor. Opowieść dotyczy relacji między chłopcem a jego psem i smutkiem, przez który przechodzi po śmierci zwierzęcia. Dzięki własnej wiedzy i naukom ścisłym, Victorowi udaje się przywrócić do życia swojego psa.

6. 101 dalmatyńczyków

Skóry zwierzęce zawsze oznaczały wielki biznes. Chociaż coraz więcej osób odmawia ich noszenia, wciąż mają swoich zwolenników. Niektóre skóry są warte więcej niż inne. Zwierzęta takie jak krokodyle, lisy i żubry były głównymi ofiarami naszych trendów w modzie.

101 dalmatyńczyków.

Poza tym, nasze społeczeństwo często przejawia ogromną ignorancję w tym zakresie. Nie robimy z tego afery, ponieważ nie są tak blisko nas jak psy czy koty. Dlatego nie uważamy za dużą kontrowersję, gdy ludzie używają skór do tworzenia ubrań.

Zastanów się nad tym przez chwilę – czy nosiłbyś płaszcz zrobiony z futra psa? Nawet samo myślenie o tym prawdopodobnie budzi w Tobie wstręt. Jak można nosić płaszcz z “najlepszego przyjaciela człowieka”? To byłoby szalone! O tym właśnie opowiada film 101 dalmatyńczyków. Wszyscy zakochujemy się w maluszkach, które są głównymi bohaterami filmu.

Postrzegamy także Cruellę de Vil jako jedną z najgorszych rodzajów złoczyńcy, mordercy zwierząt. 101 dalmatyńczyków pokazuje nam okropną prawdę kryjącą się za niezwykle cennymi futrami.

7. Niedźwiadek

Niedźwiadek to francuski film z 1988 roku, pełen emocji. Głównym bohaterem jest mały niedźwiedź, który traci swoją matkę po zejściu kamiennej lawiny. Młody niedźwiedź nawiązuje przyjaźń ze starszym, który staje się jego przybranym ojcem.

Film pokazuje, jak zwierzęta muszą uciekać przed łowcami, którzy za nimi podążają. Tak więc, podobnie jak przedstawiono to w innych filmach, ludzie również są tu głównymi złoczyńcami. Przesłanie jest jasne: zwierzęta mają prawo do życia, a świat przyrody zasługuje na nasz szacunek.

8. Fernando

To jeden z najnowszych filmów o zwierzętach, który krytykuje walki byków. Nic więc dziwnego, że wzbudziło to ogromne kontrowersje w niektórych częściach świata, takich jak Hiszpania. Fernando nie lubi przemocy.

Jest łagodnym bykiem, który chce prowadzić spokojne życie. Ale jest bykiem hodowanym do walki (ludzie decydują za niego), więc jeśli będzie wystarczająco odważny, będzie musiał walczyć na arenie, dopóki nie umrze. Walki byków mogą wzbudzić kontrowersje już przez samo tylko wypowiedzenie tego słowa. Niektórzy postrzegają je jako sztukę, a inni jako tortury.

W trakcie tej debaty Fernando przedstawia nam punkt widzenia, o którym nieustannie zapominamy: to, jak wszystko wygląda z perspektywy zwierzęcia. Czy ktoś wie, czy byk chce tam być, czy nie? A zwierzę naprawdę musi cierpieć, aby tłum mógł się dobrze bawić? Możemy zmienić nasze tradycje, czy też muszą one pozostać bez zmiany?

To jeden z tych filmów, które z pewnością wzbudzą wiele dyskusji, ze względu na temat, a także dlatego, że film jest przeznaczony dla dzieci (co nie oznacza, że ​​dorośli nie mogą się nim cieszyć!).

9. Bambi

Bambi to kolejny z filmów o zwierzętach, który dotyczy szacunku dla przyrody i żyjących w wolności zwierząt. Jest to także obraz, który sprawił, że wielu z nas płakało, kiedy byliśmy mali, a może nawet płaczemy i dzisiaj. Bambi to mały jeleń, który żyje szczęśliwie w lesie, razem z matką. Wszystkie gatunki w lesie żyją w doskonałej harmonii, z wyjątkiem jednego.

Bambi.

Gatunkiem, który nie może uszanować spokoju w lesie, jest oczywiście człowiek. Podobnie jak w Niedźwiadku (choć ten jest dla jeszcze młodszej publiczności), chodzi o pokazanie, że zwierzęta mają prawo być wolne.

10. Filmy o zwierzętach: Mój przyjaciel Hachiko

Oczywiście, kiedy tworzysz listę zawierającą filmy o zwierzętach, nie można pominąć filmu Mój przyjaciel Hachiko. To emocjonalny film, który opisuje takie rzeczy jak lojalność zwierząt, przyjaźń między ludźmi i psami, niekończące się emocje, które nasi futrzani przyjaciele mogą w nas budzić, i co to znaczy kochać zwierzę.

Film jest oparty na prawdziwej historii. Jeśli lubisz zwierzęta, spodoba Ci się od samego początku, chociaż może wzbudzić w Tobie łzy.

“Ludzie są diabłami ziemi, a zwierzęta są jej udręczonymi duszami”.

-Schopenhauer-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.