Z kim warto się przyjaźnić? 4 podpowiedzi

Przyjaźń ubogaca, ale może też poważnie zranić. Trzeba umieć rozpoznać z kim warto się przyjaźnić, a od kogo lepiej trzymać się z daleka.

Czy wiesz z kim warto się przyjaźnić?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy twoje przyjaźnie są faktycznie pozytywne i dobre dla ciebie? Przyszło ci do głowy, że może zbyt wiele wymagasz lub że druga osoba jest szkodliwa i toksyczna? Nie zawsze łatwo nam dojść do wniosku, że pora zakończyć jakąś relację. Dlatego podpowiadamy jak rozpoznać z kim warto się przyjaźnić.

Jesteśmy istotami społecznymi z natury. Dlatego tworzenie i podtrzymywanie znaczących i głębokich więzi takich jak przyjaźń niezwykle nam służy. Jednak nie wszystkie przyjaźnie są pozytywne – niektóre mogą nam poważnie zaszkodzić.

Mimo tego niełatwo rozpoznać, z kim warto się przyjaźnić. A jeszcze trudniej odpowiednio się zachować. Często trwamy w toksycznych relacjach z szacunku, strachu lub bezradności. Usprawiedliwiamy drugą osobę, by tylko nie musieć kończyć relacji. Podpowiadamy, jak oczyścić swoje spojrzenie.

Z kim warto się przyjaźnić?

Dwaj przyjaciele

Wzajemność

Wzajemność to kluczowy aspekt ludzkich relacji. Gdy wchodzimy w zależność emocjonalną, powinniśmy brać i dawać w takiej samej lub przynajmniej podobnej proporcji. Jeśli tak się nie dzieje, zaburzona zostaje równowaga i powstaje toksyczna relacja władzy.

Jeśli w przyjaźni to ty inwestujesz więcej czasu, energii i zasobów, zwróć na to uwagę. Każdy z nas  ma swoje zajęcia i obowiązki, więc oczekiwanie od kogoś absolutnej dyspozycyjności nie jest w porządku. Jednak gdy ktoś pokazuje nam ciągle, że nie jesteśmy dla niego priorytetem, warto przemyśleć podstawy tej relacji.

Lojalność

Ludzie zmieniają się i wchodzą w różne grupy zależnie od okoliczności życiowych. Nowe więzi można tworzyć w wielu kontekstach. Jednak nie oznacza to, że trzeba porzucać tych, których mieliśmy w naszym życiu już wcześniej.

Niektórzy przestają pielęgnować stare kontakty, gdy wchodzą w nowe, które wydają im się w danym momencie bardziej korzystne. Do starych przyjaciół wracają natomiast, gdy nowi ich zawiodą. Jeśli jesteś ofiarą tego typu zachowania, nie wahaj się postawić granic.

Zaufanie

Zaufanie to podstawa bliskości i wzajemnego wsparcia. Gdy odkrywamy, że przyjaciel podzielił się z innymi naszymi sekretami lub opowiadał o nas źle za naszymi plecami, zaufanie zostaje nadszarpnięte. Warto zadać sobie wówczas pytanie: czy warto utrzymywać więź z osobą, której nie można ufać?

Zdrowa relacja

Przede wszystkim warto zastanowić się czy więź jest zdrowa. Relacja powinna być wolna od manipulacji, intryg i szantaży emocjonalnych. Zdrowa przyjaźń oparta jest na szacunku i zrozumieniu.

W przyjaźni nie ma miejsca na zawiśćObie strony powinny się wzajemnie wspierać, dodawać otuchy i motywować. Jeśli druga osoba próbuje cię sabotować, umniejszać twoje osiągnięcia lub zniechęcać do działania, lepiej się oddal.

Przyjaciele w restauracji

A co, jeśli warunki nie są spełnione?

Jeśli któraś z twoich przyjaźni nie spełnia wymienionych warunków, przyjrzyj się jej dokładnie. Warto być asertywnym i otwartym na dialog. Warto dać drugiej osobę szansę na zmianę zachowania – być może nie była go świadoma.

Jednak na pierwszym miejscu powinniśmy zawsze stawiać nasze własne zdrowie psychiczne i emocjonalne. Warto dokładnie selekcjonować osoby, z którymi spędzamy dużo czasu.

Zakończenie toksycznej przyjaźni może okazać się trudne. Kiedy jednak podejmujemy taką decyzję, nie powinniśmy czuć się winni – to kwestia dbania o własną przestrzeń.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Montañés, M. C., & Iñiguez, C. G. (2002). Emociones sociales: enamoramiento, celos, envidia y empatía.
  • Bucosky Yolde, M. (2018). Las relaciones de amistad, valores asociados y bienestar psicológico, en población adulta de CABA y el GBA. In X Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XXV Jornadas de Investigación XIV Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires.
  • Porter, E. (1999). Mujeres y amistades: Pedagogías de la atención personal y las relaciones. Feminismos y pedagogías en la vida cotidiana. Madrid: Edición Morata, 66-86.
Scroll to Top